Dlaczego nie zwykłe mleko krowie?

Mleko krowie jest nieodpowiednie dla niemowląt w 1. roku życia. Zawiera zbyt dużo białka i soli mineralnych - ich nadmiar obciąża nerki dziecka. W porównaniu z pokarmem kobiecym, mleko krowie ma też dużo nasyconych kwasów tłuszczowych (są źle trawione przez malucha) i mniej cukru mlecznego (laktozy), ułatwiającego wchłanianie białka. Ponadto zawiera za mało żelaza i witamin - ich poziom nie pokrywa zapotrzebowania rosnącego niemowlęcia.

Na czym polega modyfikacja mleka krowiego?

Na obniżeniu ilości białka i zmianie jego jakości poprzez dodanie białek serwatki. Mleko modyfikowane zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które wspomagają dojrzewanie układu nerwowego i siatkówki oka. W trakcie modyfikacji obniża się ilość sodu (jego zawartość w mleku krowim jest 4-krotnie wyższa niż w pokarmie kobiecym!). Do modyfikowanego mleka dodawane są niezbędne witaminy i mikroelementy (z wyjątkiem witaminy D).

Jakie mleko dla jakiego dziecka?

Niemowlętom w 4 pierwszych miesiącach życia podajemy mleko początkowe (np. NAN 1, Bebiko 1, Gerber 1). Od 5. miesiąca wprowadzamy mleko następne (np. NAN 2, Bebiko 2, Gerber 2). Dziecko w tym wieku ma mniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze i dojrzalszy układ pokarmowy, ale zaczynają się wyczerpywać zapasy żelaza otrzymane przez maluszka w łonie mamy. Mleko następne jest więc wzbogacone w ten pierwiastek, aby zapobiec anemii. Oprócz mleka następnego, źródłem żelaza są mieszanki mleczne, czyli mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku ryżowego, gryczanego lub skrobi (np. Bebiko 2R, 2GR, NAN 2R, Milumil 2). Są one bardziej kaloryczne i sycące. O ilości i terminie wprowadzenia mieszanek mlecznych powinien decydować pediatra.

Dziecko, które skończyło rok, może pić mleko z kartonu lub prosto od krowy, ale dopiero po przegotowaniu.

Jednak dzieciom do 3 lat lepiej podawać mleko modyfikowane typu Junior (np. Nestle Junior, Gerber 3, Bebiko 3R, Milumil 3). Zawiera ono mniej białka niż mleko krowie, pokrywa zapotrzebowanie malca na kwasy tłuszczowe i jest wzbogacone w niezbędne ilości witamin i składników mineralnych. Niektóre rodzaje tego mleka zawierają dodatki smakowe (np. waniliowy, miodowy), kleik ryżowy lub skrobię. Mleko typu Junior jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego.