Zobacz także:

„Historia mody”, Francois Boucher, Wydawnictwo Arkady, cena około 110 zł
„Historia mody” Francoisa Bouchera to kopalnia wiedzy na temat strojów począwszy od czasów prehistorycznych, poprzez średniowieczne nakrycia głowy, suknie noszone na dworze Ludwika XIV, a na kreacjach Christiana Lacroix z XX wieku skończywszy. Autor w drobiazgowy sposób analizuje stroje męskie i kobiece w zależności od pochodzenia i zamożności ich właściciela. O tej książce śmiało można powiedzieć, że to najpełniejsza historia ubioru w zachodnim świecie. Roi się w niej od ilustracji, wyselekcjonowanych specjalnie z myślą o wymagającym czytelniku. Barwne obrazy (niejednokrotnie dzieła sztuki malarstwa europejskiego) i zdjęcia pełne są zachwycających detali: sukni pełnych plis i załamań, misternych gorsetów, biżuterii i tak dalej. Pozycja obowiązkowa dla każdej szanującej się fashion victim.  

„Projektowanie”, Sue Jenkyn Jones, Wydawnictwo Arkady, cena około 60 zł
Marzysz o karierze projektanta mody? Ta książka jest właśnie dla ciebie! Omawia wszystkie istotne kwestie związane z tą profesją: od informacji o tym, jakie cechy powinny charakteryzować dobrego projektanta, gdzie znajdują się najbardziej prestiżowe szkoły uczące projektowania po tajniki współczesnego świata mody i przemysłu odzieżowego. Nauczy jak przygotować wykrój, dobrać tkaniny, skonstruować profesjonalne portfolio. „Projektowanie” jest także doskonałym przewodnikiem po najważniejszych modowych wydarzeniach, podręcznym słowniczkiem pojęć i fachowych terminów.    

„Księga kobiecych sylwetek”, Autor: Trinny Woodall, Susannah Constantin, Wydawnictwo: Rebis, cena około 80 zł
Warto przeczytać o ubraniach, które podkreślą nasze atuty i ukryją niedoskonałości.  Znane z programu telewizyjnego stylistki Trinny i Susannach wymieniają dwanaście typów figury  nadając im obrazowe nazwy np. kolumna, dzwon, lizak. Każda kobieta stosując się do ich wskazówek może przeobrazić się z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia. Stylistki ponadto pokazują także swoje modowe wpadki, radzą jak pomysłowo przerobić stare i nielubiane ubrania.

  

„Fashion Now 2”, Autorzy: Terry Jones, Susie Rushton, Wydawnictwo: Taschen, cena około 40 zł
Encyklopedia 160 najpopularniejszych projektantów w porządku alfabetycznym przygotowana przez redaktorów brytyjskiego magazynu i-D. Krótkie noty o ich historii, stylu, inspiracjach niekiedy wzbogacone wywiadami. Wiele zdjęć najlepszych, uznanych na świecie fotografów. Portfolio świata mody w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

    

„Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej”, Autor: Małgorzata Możdżyńska – Nawotka, Wydawnictwo  Dolnośląskie, cena około 63 zł
Z tej książki dowiemy się jak i w czym bawiły się nasze pra i praprababki oraz prapradziadowie. Historia mody wieczorowej pełna jest niezwykle interesujących faktów, zachwyca swoim bogactwem i kunsztem. W książce Małgorzaty Możdżyńskiej – Nawotki przeczytamy o haftowanych rękawiczkach z  białej skóry, kotylionie,  zabawach maskowych, męskich wsuwanych pantoflach z kokardą, wachlarzach, balowych toaletach. Poznamy najlepsze sale balowe i salony Francji, Anglii, Rosji, Austrii, Niemiec, a także Polski. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo starannym wydaniu tej pozycji: twardej oprawie, pięknych ilustracjach opatrzonych bogatymi komentarzami, doskonałej jakości papieru. 

„Moda kobieca XX wieku”, Alina Dziekońska-Kozłowska, Wydawnictwo Arkady, cena około 65 zł
Książka Aliny Dziekońskiej-Kozłowskiej to reprint wydania z 1964 roku. XX wiek to bez wątpienia jeden z najbardziej, jeśli nie najbardziej dynamiczny okres rozwoju mody kobiecej na świecie, także i w Polsce. W kilkadziesiąt lat dokonano modowej rewolucji, która była nie do pomyślenia wcześniej. Kobiety skróciły suknie, odsłoniły nogi, zaczęły nosić spodnie. Autorka wyróżnia kilka głównych okresów w modzie XX wieku, wyszukuje inspiracje, tropi najbardziej charakterystyczne trendy i opisuje ich konsekwencje. Na ilustracjach zobaczymy między innymi suknie do gry w tenisa i jazdy na rowerze z lat 20,  damskie siodła, kapelusze z woalka z lat 30, kostium kąpielowy Brigitte Bardot, schemat ewolucji kobiecej sylwetki. „Moda kobieca XX wieku” to wymarzona pozycja dla scenografów, kostiumologów, a także wszystkich tych, którzy po prostu interesują się modą.   

„Twój osobisty stylista”. Autor: Kendall Farr, Wydawnictwo Muza, cena około 35 zł
Książka przewodnikiem dla kobiet w świecie mody. Pomoże im w zakupach, tak by kupione stroje pasowały do figury, typu urody.  Pozwoli stworzyć indywidualny styl, który często ma niewiele wspólnego z tym, co uchodzi za modne w danym sezonie. Poradnik zawiera informacje o tym, jak mierzyć własne ciało – w ośmiu miejscach ciała – żeby dobrać strój, odpowiednio skrojony, które marki są warte uwagi i kiedy wybrać się do krawcowej.