Modelka Lauren Wasser straciła nogę przez tampon

Lauren Wasser, modelka z Los Angeles jak zwykle spieszyła się na sesję zdjęciową, a że dostała okresu postanowiła użyć tamponów. Kilka godzin później została znaleziona w swoim mieszkaniu w bardzo ciężkim stanie. 24-letnia modelka miała 41 stopni gorączki, a jej nerki prawie przestały funkcjonować. Dodatkowo dziewczyna miała atak serca. Zdaniem lekarzy tampon wywołał u Lauren zespół wstrząsu toksycznego TSS. Modelka została wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną. 

Gdy się wybudziłam, usłyszałam pielęgniarkę rozmawiającą przez telefon - Mam tu 24-letnią dziewczynę, która pilnie musi mieć amputowaną prawą nogę. - Zaczęłam krzyczeć. Wiedziałam, że mówiła o mnie i to uczucie było potworne - wspomina Lauren.

Lauren Wasser: amputacja była nieunikniona

Dramat Lauren Wasser rozegrał się w 2012 roku. Modelce amputowano prawą nogę, ponieważ nogę zaatakowała gangrena. Początkowo lekarze chcieli usunąć obie nogi ale Lauren się nie zgodziła. 

Lekarze dawali mi 50 proc. szans na to, że jeszcze kiedyś będę chodzić i normalnie funkcjonować. Chcieli amputować także lewą nogę, ale nie pozwoliłam na to. Wierzyłam, że uda się ją uratować - mówi kobieta.

Wtedy lekarzom udało się uratować lewą nogę i z protezą prawej Lauren Wasser mogła wrócić do zawodu modelki. Kobieta zaczęła również prowadzić kampanie edukacyjne dla nastolatek, w których uświadamiała młodym dziewczynom, jak bezpiecznie korzystać ze środków higienicznych.

Lauren Wasser grozi amputacja drugiej nogi

Przez pięć lat Lauren Wasser żyła bez prawej nogi z protezą, jednak dokuczał jej ból lewej nogi. Teraz modelka usłyszała druzgoczącą wiadomość:

Amputacja lewej nogi jest nieunikniona. Niczego nie mogę już z tym zrobić - mówi załamana Lauren.

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?

TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego to ostre zatrucie organizmu, któremu towarzyszy wysoka gorączka, spadek ciśnienia, wysypka, zaburzenie czynności wielu narządów. Według statystyk ponad połowa zachorowań na TSS jest związanych z menstruacją, ale może też wystąpić w połogu, po poronieniu oraz zabiegach ginekologicznych, przy stosowaniu mechanicznych środków antykoncepcyjnych i tamponów dopochwowych.