Polska dołącza do krajów refundujących leczenie raka piersi

Refundacja leków na raka coraz bliżej! Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że umieści nowoczesne leki, stosowane przy zaawansowanym raku piersi, na liście terapii refundowanych. Od września finansowane będą dwie terapie HER2 ujemnego raka piersi. Pomogą one pacjentkom w zaawansowanym stadium choroby oraz tym, u których wystąpił jej nawrót. Refundowane leki mogą przedłużyć życie tych pacjentek o kilka, czy nawet kilkanaście lat, pozwalając przy tym poprawnie funkcjonować. Dotychczas Polska była jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie refundował takiego leczenia, zmuszając ciężko chore kobiety do organizowania zbiórek prywatnych.

Wielki sukces dla Amazonek

O refundację tych leków, zwanych cyklibami, organizacje pacjentów i Amazonki walczyły przez lata. Teraz nie kryją zachwytu i zaskoczenia. Przyznają, że nie spodziewały się, że uda im się wywalczyć tak wiele. Rozmowy podsumowała Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej:

- Kiedy rozpoczynaliśmy dyskusję nie mogłyśmy marzyć, że refundacja nowych terapii będzie tak szeroka. Spodziewaliśmy się, jak to często bywa, zawężenia wskazań refundacyjnych nie mających uzasadnienia klinicznego. Nic takiego się nie stało. Co więcej, jako przejaw pacjentocentryzmu jest traktujemy zabezpieczenie potrzeb chorych, które rozpoczęły terapię finansowaną z innych środków niż publiczne.

Rosnące zachorowania na raka piersi

Przyznaje jednak, nie że to nie koniec działań, a refundacja leków, pomimo bycia wielkim sukcesem, nie rozwiązuje wszystkich problemów, z którymi walczy fundacja. Zwraca uwagę na licznych chorych, którzy wciąż pozostają bez opcji leczenia. Ponadto wielu z nich nie otrzymuje opieki, która im przysługuje i która odpowiadałaby aktualnej wiedzy medycznej. Podkreśla, że przed całkowitym rozwiązaniem problemu jeszcze długa droga, zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnące zachorowania na raka. Przewiduje się, że do 2025r. zachorowania wzrosną o 25%! Całe szczęście coraz głośniej się o tym mówi, dzięki czemu wdrażane są takie programy jak ten. Nie można zaprzeczyć, że stanowi on wielki krok w dobrą stronę. Oby tak dalej!