Mleko, mleko, niezastąpione mleko

Zanim malec nie ukończy roku, jest niemowlęciem. Nawet jeśli sam już drepcze, wymawia pierwsze słowa i robi wrażenie bardzo "dorosłego", to jego narządy wewnętrzne nie są w pełni dojrzałe. To powód, dla którego nadal powinien być żywiony jak niemowlę. Codzienna porcja mleka mamy (lub mleka modyfikowanego następnego) to bardzo ważny element jego diety. Jeśli tylko możesz, karm swojego brzdąca piersią przynajmniej do końca pierwszego roku życia. To dla jego zdrowia - teraz i w przyszłości - szalenie cenny dar.

Zdrowie oparte na... trzech nogach

Odpowiednia dieta zapewnia dziecku składniki konieczne do rozwoju. Malec powinien co dzień dostawać dania zawierające: białko - jest niezbędnym budulcem dla szybko rosnącego organizmu dziecka. Bogatym źródłem białka zwierzęcego są: mleko i jego przetwory (sery, jogurt, kefir), mięso, jaja oraz ryby. Zboża i rośli ny strączkowe (soczewica, soja, groch, fasola) to cenne źródła białka roślinnego - nie mniej ważnego w zdrowej diecie. Do jadłospisu dziecka wprowadzaj je jednak stopniowo, kiedy maluszek skończy już rok (są bowiem ciężko strawne); węglowodany - są w ziemniakach, ryżu, mące i innych przetworach zbożowych (pieczywie, kaszach, płatkach), a także warzywach i owocach - to podstawowe źródło energii; tłuszcz - umożliwia przyswajanie witamin A, D, E i K, stanowi źrodło energii. Znajduje się m.in. w oliwie z oliwek, maśle, mięsie i mleku.

JAJKO W NOWYCH WERSJACH

Ze szpinakiem i kaszą gryczaną

  • garść liści szpinaku (lub 2 łyżki mrożonego)
  • jajko
  • pół łyżeczki masła
  • 2 łyżki kaszy gryczanej niepalonej

Kaszę zalej wrzątkiem, ugotuj (ok. 40 minut). Szpinak umyj, odetnij łodyżki, zalej wrzątkiem (by go woda przykryła), ugotuj pod przykryciem do miękkości (ok. 10 min), odcedź, posiekaj. Wrzuć do rondelka (postaw go na najmniejszym palniku i na płytce zapobiegającej przywieraniu). Jajko dokładnie umyj pod bieżącą, ciepłą wodą, rozbij i rozmieszaj je w kubeczku. Wlej do rondelka ze szpinakiem. Cały czas mieszając, gotuj, aż się zetnie. Wyłóż na talerz, dodaj masło. Dopełnij danie porcją kaszy gryczanej.

Jajecznica na parze

  • jajko
  • kromka bułki (pół kromki chleba)
  • odrobina masła

Jajko dokładnie umyj pod bieżącą, ciepłą wodą. Na małym rondelku z wrzątkiem (gotującym się na małym ogniu) postaw talerzyk (porcelanowy, kamionkowy, szklany) i wbij na niego jajko. Mieszaj, póki się nie zetnie. Przełóż jajecznicę na talerzyk dziecka i podawaj z pieczywem posmarowanym masłem.

Lane kluski na mleku modyfikowanym

  • 200 ml wody
  • pół jajka
  • 2 łyżeczki mąki pszennej (10-15 g)
  • 6 miarek mleka modyfikowanego dla starszych niemowląt

W małym pojemniku (najlepiej z dziubkiem) wymieszaj dokładnie jajko z mąką. Zagotuj wodę w rondelku. Wlewaj na wrzątek ciasto, delikatnie mieszając - by na powierzchni powstawały cienkie kluseczki. Ostudź do ok. 50°C, dodaj mleko, wymieszaj.

Jadłospis "butelkowego" malca

W 11. i 12. miesiącu życia dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie:

  • śniadanie: mleczna kaszka z dodatkiem owoców (220-250 ml) lub lane kluski na mleku modyfikowanym, albo kanapka z wędliną i kubeczek mleka przeznaczonego dla starszych niemowląt.
  • drugie śniadanie: sok (100-150 ml), lub deser owocowy (150-180 g) plus porcja (40 g) twarożku (jogurtu) lub biszkopcik.
  • obiad: zupa (120-150 ml) oraz jarzynowo-mięsne drugie danie (100-150 ml).
  • podwieczorek: mleko z sucharkiem i owoce (180-200 ml); budyń z żółtkiem (lub jajo na miękko, pieczywo) i owoce.
  • kolacja: kaszka lub lane kluski na mleku (ok. 150 ml), albo pieczywo z wędliną lub jajecznicą na parze plus porcja mleka.
Nowe  produkty

warzywa: szpinak, cebula i por (jeśli nie wprowadziłaś ich już wcześniej);
nabiał: całe jajko (3-4 razy w tygodniu!), twarożek, jogurt, kefir (2 razy w tygodniu).

Zobacz także:

Alergia pod kontrolą...

Jeśli któreś z rodziców lub rodzeństwo malca choruje (lub chorowało) na alergię, trzeba bardzo pilnować jego diety (przynajmniej do 1. urodzin).

1. Karm piersią jak najdłużej;
2. Nowe produkty wprowadzaj do diety 2 miesiące później niż jest to zalecane dzieciom nie zagrożonym alergią;
3. Bezpieczne dla większości dzieci zagrożonych alergią produkty to: jabłka, porzeczki, dynia, jagody, marchew, ziemniaki, buraki, cebula, kalarepa, kalafior oraz zielony groszek. Urozmaicanie jadłospisu zaczynaj od nich. Ale... to nie daje gwarancji, że dziecko nie zareaguje na nie uczuleniem.
4. Małe porcje nowych produktów i uważna obserwacja malca (jego skóry, kupki oraz zachowania) pozwoli wytropić szkodzące mu składniki, wykluczyć je z diety i tym samym zapobiec rozwijaniu się choroby.