Mikrodermabrazja - na czym to polega?

Piękna cera to czysta cera - a zatem regularnie złuszczana. Dlaczego pozbywanie się martwego naskórka jest aż tak ważne? Dzięki niemu nasza skóra nie tylko się regeneruje, ale także lepiej przyjmuje składniki odżywcze ze wszystkich produktów, które na nią nakładamy. Chociaż w drogeriach można znaleźć setki kosmetyków o działaniu złuszczającym, czasem potrzebujemy czegoś bardziej skutecznego. Warto wtedy rozważyć właśnie mikrodermabrazję. Mikrodermabrazja, czyli inaczej mikropeeling, jest zabiegiem polegającym na bardzo dokładnym, mechanicznym złuszczaniu naskórka. Wykonuje się go przy użyciu specjalnej głowicy, która jednocześnie ściera i zasysa starą tkankę. Do ścierania wykorzystuje się mikrokryształki korundu, drobinki diamentów (naturalnych/sztucznych) lub cząsteczki tlenu. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj mikrodermabrazji wybierzemy. W każdym przypadku jest ona bezbolesna. Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja diamentowa, kurundowa, tlenowa - czym się różnią?

Każda z metod jest przeznaczona do innego typu cery. Zdecydowanie najpopularniejsza jest mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg jest delikatny, bezpyłowy i nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry. Poleca się go osobom z cienką, wrażliwą i alergiczną cerą.

Mikrodermabrazja korundowa wykorzystuje sproszkowany korund kosmetyczny. Ściera on zdecydowanie mocniej niż drobinki diamentów, dlatego jest skuteczniejszy przy usuwaniu rozszerzonych porów, rozstępów, a nawet blizn czy cellulitu. 

Mikrodermabrazja tlenowa, czyli inaczej oxybrazja, to ostatni rodzaj tego zabiegu. W jego przypadku głowica nie jest przykładana bezpośrednio do skóry, a proces złuszczania odbywa się przy użyciu strumienia soli fizjologicznej, który dostarcza do skóry tlen. Chociaż zabieg jest nieinwazyjny, sprawdzi się nawet przy usuwaniu blizn po trądziku. Odczuwamy go jako łagodny powiew chłodnego powietrza. 

W przypadku twarzy zabiegi te trwają około 30 minut. Każda inna część ciała wydłuża czas ich wykonywania. 

Mikrodermabrazja – jakie daje efekty?

Efektów mikrodermabrazji nie sposób wymienić w jednym zdaniu, a nawet akapicie. Nic więc dziwnego, że jest to zabieg niemal kultowy. Sprawdzi się zarówno w przypadku cer młodzieńczych, typowo trądzikowych, jak i dojrzałych. 

Osoby mające problemy z zanieczyszczeniami oraz wypryskami mogą liczyć na głębokie oczyszczenie i zwężenie porów, usunięcie zaskórników, redukcję blizn potrądzikowych oraz ograniczenie przetłuszczania się strefy T. 

Z kolei osoby zmagające się z objawami starzenia się skóry ucieszą się z efektów odmładzających, takich jak pobudzenie krążenia, wzmożenie produkcji kolagenu, wygładzenie zmarszczek wokół oczu, ust i na szyi oraz ogólne odświeżenie i rozjaśnienie cery.

Co więcej – mikrodermabrazja może być stosowana na całe ciało. Poleca się ją osobom walczącym z uszkodzeniami posłonecznymi, rozstępami, cellulitem, bliznami czy rogowaceniem przymieszkowym. 

Jak często robić mikrodermabrazję?

Oczywiście najlepszych efektów możemy spodziewać się dopiero po kilku zabiegach. Najczęściej powtarza się ją w seriach od 3 do 7 peelingów, 2 razy do roku. Odstępy między zabiegami są uzależnione od rodzaju mikrodermabrazji. W przypadku mocniejszego złuszczania (mikrodermabrazja korundowa) zaleca się nawet 2-3 tygodnie przerwy. Jeśli wybierzemy mikrodermabrazję diamentową zabieg można powtórzyć już po 7-10 dniach. Wtedy nasz naskórek nie zdąży się ponownie odnowić i osiągniemy intensywniejszy efekt. Wiele zależy również od typu skóry i jej reakcji na zabieg, dlatego terminy najlepiej ustalić po konsultacji z dermatologiem lub doświadczoną kosmetyczką. 

Jak dbać o skórę po mikrodermabrazji?

Sposób i tempo odnowy naskórka po mikrodermabrazji zależy od rodzaju zabiegu oraz typu cery. Mikrodermabrazja diamentowa i tlenowa są na tyle delikatne, że najczęściej zaczerwienienie znika już po kilku godzinach. Podrażnienie po metodzie korundowej może utrzymywać się nawet kilka dnia. Zdarza się też delikatne złuszczanie się skóry. 

W każdym przypadku skóra po zabiegu jest nadwrażliwa i pozbawiona wierzchnich warstw, dlatego zalecenia są dosyć podobne. Przez pierwsze 24 godziny nie powinnyśmy nakładać makijażu. Przez kolejne dni, a nawet tydzień lepiej nie wystawiać skóry na słońce ani nie wybierać się na basen lub w inne “mokre” i publiczne miejsca. Z uwagi na to najlepszym okresem na wykonanie zabiegu jest jesień, zima lub wczesna wiosna. 

Niezwykle istotna jest także pielęgnacja. Skórę należy tonizować, nawilżać i raz w tygodniu oczyszczać peelingiem enzymatycznym. O wskazanie najlepszych kosmetyków, warto poprosić dermatologa lub kosmetyczkę. 

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

Chociaż mikrodermabrazja jest zabiegiem, który przyniesie korzyści właściwie każdemu typowi skóry, istnieją sytuacje, w których zdecydowanie się ją odradza. Chodzi przede wszystkim o stany chorobowe, takie jak trądzik różowaty, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a także rany i uszkodzenia skóry. 

Na mikrodermabrazję powinny również uważać osoby posiadające cerę naczynkową oraz przyjmujące niektóre leki, przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niewskazana jest też aspiryna. 

Ile kosztuje mikrodermabrazja?

Cena mikrodermabrazji zależy od części ciała, którą chcemy jej poddać oraz oczywiście salonu. W przypadku twarzy kwoty zaczynają się już od 130 zł. Za zabiegi na ciało trzeba zapłacić nawet 700-1000 zł. Często koszty są zdecydowanie niższe w przypadku wykupienia pakietu.