Kampania społeczna "Nie jesteś sama"

#NieJesteśSama #1na3 z takimi hashtagami ruszyła kampania społeczna na ulicach polskich miastach. W Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Krakowie pokazano znaczące billboardy z hasłem: Statystycznie 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję. To element większej kampanii edukacyjnej skierowanej do kobiet "Nie jesteś sama".

Akcję organizują dwa stowarzyszenia Aborcyjny Dream Team i Kobiety w sieci, a sfinansowano ją ze zbiórki społecznej.

Zebrano w miesiąc ponad 20 tysięcy, które wydano w całości na kampanię.

Aborcja w Polsce statystki

Według danych rządowych, w Polsce wykonano w zeszłym roku lat około tysiąca legalnych aborcji. Najczęstszą ich przyczyną było rozpoznanie w fazie płodowej zespołu Downa (1/3 zabiegów). W 2016 roku zespół Downa był powodem tylko 37 proc. tzw. aborcji eugenicznych. Przyczynami dla których kobiety decydują się na usunięcie ciąży są m.in. zdiagnozowanie zespołu Pataua, czyli zespołu złożonych wad wrodzonych, którego przyczyną jest obecność dodatkowej, trzeciej, kopii chromosomu 13.w DNA. Zespół Edwardsa (zespół wad wrodzonych spowodowanych trisomią chromosomu 18.), zespół Turnera (uwarunkowany genetycznie zespół wad wrodzonych). W wyliczeniach rządowych nie uwzględniono aborcji przeprowadzanych w szpitalach podlegających pod MSWiA.

Nie policzono też, z przyczyn oczywistych, liczby nielegalnych aborcji z tzw. aborcyjnego podziemia i aborcji Polek poza granicami naszego kraju.

Tuż po tym jak Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt "Ratujmy Kobiety", do dalszych prac sejmowych w styczniu trafił projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję, zakazujący całkowicie aborcji eugenicznej.

Teraz w Polskich miastach trwa społeczna kampania "Nie jesteś sama", wspierająca kobiety przed i po zabiegu aborcji.

Zobacz także:

 

Jutro w 6 miastach w Polsce aborcyjne billboardy #niejesteśsama #aborcja #1na3

Post udostępniony przez Aborcyjny Dream Team (@aborcyjnydream) Sty 31, 2018 o 3:52 PST