Mezoterapia mikroigłowa – hit w odmładzaniu twarzy i ciała

Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak wzmacnianie i uzdrawianie skóry od wewnątrz (mezo-terapia). Odbywa się to poprzez podanie substancji odżywczych do głębszych warstw skóry za pomocą mikronakłuć, co skutecznie pobudza ją do regeneracji. Mezokoktajl wstrzykiwany w trakcie zabiegu jest zazwyczaj połączeniem kilku różnych substancji aktywnych, które są dobierane do indywidualnych potrzeb i problemów skóry. Mezoterapia igłowa najczęściej kojarzy nam się z odmładzaniem twarzy, ale może być również stosowana na ciało. W zależności od dobranego koktajlu odżywczego, zabieg ten pomaga ujędrnić i nawilżyć wiotką skórę, pozbyć się blizn i rozstępów, a także cellulitu. Można go stosować na dowolne partie ciała: szyję i dekolt, ramiona, dłonie, brzuch, uda oraz pośladki.

Mezoterapia mikroigłowa – dla kogo jest ten zabieg?

Mezoterapia mikroigłowa to przede wszystkim zabieg stosowany w celu poprawienia wyglądu skóry. Za pomocą substancji aktywnych podawanych do skóry właściwej możemy zminimalizować większość problemów skórnych, takich jak brak elastyczności i wiotkość, łojotok, przesuszenie czy nierównomierny koloryt. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, dobierany jest specjalny preparat (mezokoktajl). Do najpopularniejszych zabiegów należą:

  • Mezoterapia kolagenem, która umożliwia regenerację tkanki łącznej skóry właściwej, skutecznie spłycając nawet głębokie zmarszczki i przywracając skórze elastyczność.
  • Mezoterapia nieusieciowanym kwasem hialuronowym – zapewnia intensywne nawilżenie i jest rekomendowana również w okresie letnim, jako zabieg który wzmacnia ochronę skóry przed działaniem wysokich temperatur i słońca
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – substancją podawaną do skóry właściwej jest własna, odwirowana i specjalnie przygotowana krew pacjenta, w której znajduje się zwiększona ilość płytek krwi. Osocze bogatopłytkowe powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, poprawiając odżywienie i dotlenienie skóry. Dzięki temu skóra jest wygładzona i odświeżona.

W mezoterapii mikroigłowej często wykorzystuje się też koktajle na bazie peptydów biomimetycznych i czynników wzrostu. Poprawa wyglądu skóry i spłycenie zmarszczek to jednak nie wszystko, co potrafi zdziałać mezoterapia. Na co jeszcze może pomóc?

Mezoterapia na wyszczuplanie i ujędrnianie ciała

Oprócz ujędrniania wiotkiej skóry, zabieg mezoterapii sprawdzi się także w przypadku blizn i rozstępów, które są niczym innym, jak mikrouszkodzeniami na skórze. Odpowiednio dobrany mezokoktajl powoduje obkurczanie blizn i redukcję rozstępów. Preparat na bazie czynników wzrostu może być też doskonałym sposobem na wzmocnienie walki z cellulitem i otyłością. Do redukcji tkanki tłuszczowej przyczynią się takie substancje jak kofeina, L-karnityna czy witamina PP. Jednym z najskuteczniejszych koktajli służących wyszczuplaniu jest Revital Celluform, który zawiera w składzie m.in. kwas dezoksycholowy i nikotynowy, a także fosfatydycholinę. To bardzo silne substancje, a efekty ich stosowania są porównywane często do łagodnej liposukcji. Działanie modelujące sylwetkę mają także preparaty na bazie kolegnozy i aktywatorów metabolicznych. Ten rodzaj mezoterapii ciała jest szczególnie polecany w celu redukcji cellulitu oraz wyszczuplenia pośladków i tylnej strony ud.

Mezoterapia ciała – czy to to boli?

Wszystko zależy od indywidualnego progu bólu – oraz sposobu podania mezokoktajlu. Najskuteczniejsze działanie ma wstrzyknięcie substancji aktywnych ręcznie, za pomocą igły – choć jest to z pewnością najmniej komfortowa dla pacjenta metoda. Alternatywą dla strzykawki jest mezopistolet, który zmniejsza bolesność zabiegu. Umożliwia także bardziej precyzyjne odmierzenie ilości wstrzykiwanego koktajlu (ale z drugiej strony większa część preparatu rozlewa się po skórze i marnuje). Przed rozpoczęciem zabiegu możliwe jest natomiast znieczulenie specjalnym kremem. Po mezoterapii mikroigłowej na skórze może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk i wrażliwość na dotyk. Często widoczne są też niewielkie ślady po wkłuciach lub małe siniaki. Dlatego po zabiegu ważne jest stosowanie produktów wskazanych przez lekarza, unikanie słońca, basenu, solarium i sauny (przez około tydzień), stosowanie ochrony UV. Po mezoterapii nie powinno się wykonywać peelingów chemicznych przez około dwa tygodnie, ani depilacji woskiem (ok 7 dni). Należy pić dużo wody i powstrzymać się od aktywności fizycznej przez kilka dni.

Mezoterapia na ciało - przeciwwskazania

Mezoterapii nie powinno się wykonywać w okresie ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do zabiegu są także choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, choroby serca, cukrzyca, żółtaczka, aktywna opryszczka, choroby skóry, czy ciężkie schorzenia wątroby i nerek. Mezoterapia mikroigłowa nie jest wskazana również w przypadku alergii na składniki preparatu, przewlekłych infekcji, nadciśnienia, astmy, anemii, hemofilii i epilepsji. Zabiegu nie powinny wykonywać osoby, które mają problem z krzepliwością krwi lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe.