Mezoterapia - na czym polega ten zabieg?

„Meso” czyli po łacińsku „przez” to określenie kwintesencji i sensu zabiegu mezoterapii. Jest to metoda wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej do dostarczania w głąb skóry różnych leczniczych, regenerujących lub odżywczych substancji, mających na celu jej odmłodzenie, poprawienie kondycji lub pozbycie się defektu albo schorzenia. Główny problem polega jednak na tym, że skóra z biologicznego punktu widzenia jest barierą ochronną, która zapobiega przenikaniu do organizmu z zewnątrz, mogących mu zaszkodzić drobnoustrojów i wszelkiego rodzaju związków chemicznych. Oznacza to, że dzięki swojej budowie skóra nie przepuszcza również tych preparatów, które chcielibyśmy do niej wprowadzić. Należało więc tę barierę, w jakiś sposób pokonać, aby substancje miały szansę zadziałać dobroczynnie. W tym celu wymyślono właśnie zabiegi mezoterapii, czyli przedostania się „przez” skórę, w jej głąb. Metoda polega więc na wstrzyknięciu lub wtłoczeniu do tkanki odpowiednio dobranych do potrzeb pacjenta substancji. Mezoterapia ma kilka odmian. W zależności od sposobu, w jaki dostajemy się w głąb skóry możemy wyróżnić mezoterapię bezigłową, mikroigłową i igłową. Każda z nich jest stosunkowo małoinwazyjna, prosta do wykonania oraz możliwa do stosowania praktycznie na każdej części ciała. Czym więc się różnią?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wstrzyknięciu odżywczego koktajlu lub leczniczego preparatu za pomocą igły i strzykawki. Skóra jest gęsto ostrzykiwana w odstępach ok. jednego centymetra, a skład i rodzaj podawanej substancji dobiera się indywidualnie do skóry pacjenta. Zabieg jest wykonywany po znieczuleniu pacjenta za pomocą kremu. Ten rodzaj mezoterapii wykonuje specjalista, który musi wiedzieć jak głęboko i jaką ilość preparatu może podać. To on bowiem ręcznie reguluje pracę igły i strzykawki. W mezoterapii igłowej najczęściej podaje się mało usieciowany kwas hialuronowy, aminokwasy, antyoksydanty i witaminy. Często wykorzystuje się też osocze bogatopłytkowe, czyli pobraną i odwirowaną własną krew pacjenta, która świetnie przyspiesza odnowę komórkową. Płytki krwi zawarte w osoczu przyspieszają gojenie się ran i wpływają na prawidłową regenerację skóry.

– Mezoterapię igłową często wykonuje się profilaktycznie u osób około 30 roku życia, w celu opóźnienia objawów starzenia. Sprawdzi się także w przypadku suchej, poszarzałej czy pozbawionej blasku cery oraz przy problemach takich jak rozstępy, blizny czy cellulit. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają głęboko nawilżyć, odżywić i wzmocnić skórę lub zadziałać dobroczynnie stymulując ją do lepszej pracy i naprawy uszkodzonych lub chorych struktur – mówi dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Mezoterapia mikroigłowa

Jest mniej inwazyjna niż mezoterapia igłowa i – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje się w niej mikroigły. Głębokość ich działania w skórze jest dopasowywana przez specjalistę, w zależności od problemu, z jakim ma do czynienia oraz miejsca w jakim wykonywany jest zabieg. Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej polega na wywoływaniu delikatnych urazów w tkance, poprzez mechaniczne uszkadzanie skóry. W ten sposób wymuszamy na skórze uruchomienie procesów gojenia i szybszą odnowę tkanki. Po urazie (nawet tak niewielkim jak nakłucie), komórki skóry pracują ze zwiększoną intensywnością.

- Mikrourazy powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także nieznaczne przedostawanie się płytek krwi z krwioobiegu do tkanki. Płytki krwi ulegając aktywacji rozpoczynają proces gojenia i odnowy w skórze. Stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a oprócz tego tworzą się nowe naczynia włosowate. Są to więc przede wszystkim zabiegi, które zapobiegają starzeniu się skóry i wspomagają jej odnowę oraz przebudowę np. gdy pacjent ma drobne zmarszczki, rozszerzone pory, blizny lub rozstępy (mezoterapia ciała) – mówi kosmetolog Magdalena Najbar z Triclinium.

Oprócz mikronakłuwania, podczas mezoterapii mikroigłowej również można wprowadzić w głąb skóry odżywczy koktajl. Najczęściej wykonuje się to za pomocą takich urządzeń jak dermapen czy roller. Ten pierwszy przypomina wyglądem długopis, z którego wysuwają się głowice z mikroigiełkami nakłuwającymi skórę z dużą częstotliwością. Z kolei roller jest urządzeniem manualnym, które wygląda jak obrotowy wałek z igiełkami. Dużą popularnością cieszą się domowe warianty rollerów do mikronakłuwania. Mezoterapia mikroigłowa może być też połączona z zasysaniem skóry - w trakcie wprowadzania mezokoktajlu jest ona delikatnie odciągana od nerwów i naczyń, co sprawia, że zabieg staje się mniej odczuwalny, a ryzyko obrzęku lub siniaków mniejsze. To tak zwana mezoterapia próżniowa

Mezoterapia bezigłowa

Najdelikatniejszą, ale również bardzo skuteczną wersją mezoterapii jest mezoterapia bezigłowa. Pozwala na wprowadzenie do głębokich warstw skóry substancji odżywczych (często tych samych, które podaje się za pomocą igły i strzykawki), bez konieczności naruszania ciągłości skóry. W przypadku tego zabiegu, za pomocą mikroprądów otwierane są w skórze malutkie kanaliki, które mogą być nawet 10 razy większe od tych występujących w skórze naturalnie. To tzw. zjawisko mezoporacji. Tworzą one tunele, przez które możemy z większą skutecznością podawać odżywcze koktajle. Po kilku minutach utworzone pory wracają do normalnych rozmiarów. Mezoterapia bezigłowa jest przeznaczona dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na żadne, nawet najmniejsze zaczerwienienie i podrażnienie pozabiegowe. To zabieg dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z mikronakłuwania, a jednocześnie chcą dogłębnie odżywić i nawilżyć skórę.

Mezoterapia – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim każdy rodzaj mezoterapii oraz koktajlu odżywczego powinien być odpowiednio dobrany do problemów skóry oraz stanu zdrowia pacjenta – dlatego zabieg ten zawsze wykonujemy po konsultacji ze specjalistą. Skuteczność mezoterapii zależy od dokładności zabiegu oraz głębokości, na jaką nakłuwana jest skóra. Teoretycznie im głębiej, tym lepsze efekty – ale nie można przesadzić w drugą stronę. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów należy wykonać przynajmniej kilka zabiegów.