Melinda French Gates

Melinda Gates (z domu French) przyszła na świat 15 sierpnia 1964 roku w Dallas. Jest drugą córką Raymonda Josepha, inżyniera rakiet kosmicznych i pani domu Elaine Agnes. Uczęszczała do katolickiej szkoły im. Świętej Moniki, gdzie zawsze była jednym z najlepszych uczniów. Kiedy miała 14 lat, jej ojciec pokazał jej Apple II – pierwszy na świecie komputer, który mógł wyświetlać kolorową grafikę. Później nauczyciel namówił ją na zajęcia z programowania. Naukę kontynuowała w liceum urszulanek, w którym była przewodniczącą zespołu reprezentacyjnego. Jako najlepsza uczennica w klasie, wygłosiła mowę maturalną. 

Gates studiowała informatykę i ekonomię na Uniwersytecie Duke’a – jednej z najlepszych uczelni w kraju. Uniwersytet zawsze mieści się w pierwszej 30 najlepszych uczelni na świecie. Mimo swojej pasji do nauki, nie wycofywała się z życia towarzyskiego. Melinda Gates była członkinią Dukes Beta Rho, oddziału akademickiego w siostrzeństwie Kappa Alpha Theta. W ciągu pięciu lat uzyskała dwa dyplomy na Uniwersytecie Duke’a i zakończyła studia podyplomowe MBA na Dukes Fuqua School of Business. W 1987 r. dołączyła do zespołu firmy Microsoft, gdzie zajmowała się wdrażaniem kolejnych programów. Później awansowała i  zajmowała jedne z najważniejszych stanowisk menedżerskich w firmie.

Melinda i Bill Gates

Bill Gates i Melinda French poznali się na spotkaniu służbowym w Nowym Jorku w 1987 roku. Elegancka brunetka od razu mu się spodobała i postanowił zaprosić ją na randkę. Nie wszystko jednak poszło po jego myśli. Informatyk zaproponował jej spotkanie za dwa tygodnie. Melinda odrzuciła propozycję Billa, bo uznała, że jest dla niej „za mało spontaniczny”. Po kilku godzinach jej telefon zadzwonił. Okazało się, że to Bill z kolejną propozycją spotkania.. tego samego wieczoru. Bill i Melinda szybko się w sobie zakochali. Para czekała jednak ze ślubem siedem lat. Zakochani pobrali się 1 stycznia 1944 roku na prywatnej wyspie Lanai na Hawajach na polu golfowym. "Pociągał mnie jego błyskotliwy umysł i ciekawość. I ogromne poczucie humoru”, mówiła Melinda. 

Para doczekała się trójki dzieci – Rory’ego Johna, Phoebe Adele i Jennifer Katherine. Melinda zrezygnowała z pracy w Microsofcie po tym, jak została matką. Wiedziała, że po urodzeniu dziecka nie będzie mogła kontynuować dawnego trybu życia. Postanowiła przystopować. Dzisiaj mówi, że nie żałuje tej decyzji i dalej postąpiłaby tak samo. 

Melinda Gates – filantropka i feministka

Małżeństwo, które w tamtych czasach było uważane za najbogatsze na świecie, wybrało się po zaręczynach na podróż do Afryki. Tam, w 1993 roku dowiedziało się, że miliony dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. Kilka lat po tym wydarzeniu Bill napisał wiadomość wiadomość do ojca, Williama H. Gatesa: „Tato, może dałoby się coś z tym zrobić”. Chodziło o biedę na świecie. Tak, w 2000 roku powstała największa na świecie prywatna fundacja - Bill & Melinda Gates Foundation. Do 2019 roku Bill Gates przekazał na jej konto 29 miliardów dolarów. Fundacja zajmuje się wspieraniem edukacji w najuboższych krajach na świecie, walką z AIDS i innymi chorobami i walką z biedą. 

Melinda oprócz tego, mocno angażuje się w walkę o prawa kobiet. W 2019 roku napisała książkę „Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat”, w której wspomina o opresyjnym związku w którym była, zanim poznała Billa. „Nigdy wcześniej o tym nie mówiłam. To tylko jedna strona w książce, ale to było bardzo bolesne. Wiedziałam jednak, że to ważne, bo wiele kobiet doświadcza prześladowania” – wyznała. 

Chociaż jest katoliczką, walczy o dostęp kobiet do antykoncepcji. Filantropka tak bardzo wierzy w to, o co walczy, że postawiła się nawet Watykanowi. 

Zobacz także:

Jako katoliczka wierzę w tę religię, są w niej niesamowite rzeczy, nauki moralne, ale muszę też myśleć o tym, jak utrzymać kobiety przy życiu. Wierzę, że nie pozwalam umierać im oraz ich dzieciom. To jest dla mnie ważniejsze niż spieranie się o to, jaka metoda antykoncepcji jest dobra – mówiła w 2012 roku na  London Summit on Family Planning. 

Rozwód

Bill i Melinda Gates poinformowali na początku maja za pośrednictwem mediów społecznościowych, że podjęli trudną decyzję o zakończeniu ich 27-letniego małżeństwa.

Po długim namyśle i mnóstwie pracy włożonej w nasz związek podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. W ciągu 27 lat wychowaliśmy trójkę niezwykłych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która działa na całym świecie i daje ludziom sposobność, by wiedli zdrowe i produktywne życie. Wciąż wierzymy w tę misję i będziemy współpracować w fundacji, ale nie uważamy, że możemy się dalej rozwijać jako para. Prosimy o przestrzeń i prywatność dla naszej rodziny – napisali.

2 sierpnia zapadła decyzja sądu. Gatesowie oficjalnie nie są już małżeństwem. W dokumencie podpisanym przez sędziego zatwierdzono, że Melinda French Gates nie zmieni nazwiska. Nie ujawniono szczegółów dotyczących podziału majątku między byłymi małżonkami. Gatesowie nie podpisali intercyzy i muszą podzielić się majątkiem wartym 130 miliardów dolarów i rezydencjami wartymi 131 milionów dolarów. Para postanowiła jednak dalej kierować wspólnie Bill & Melinda Gates Foundation.