Medytacja co to takiego

Medytacja to sposób na wstrzymanie czasu, skupianie myśli na nas samych. Osho, znany nauczyciel buddyzmu zen, uważał, że medytacja mindfulness to zdolność do bycia dla siebie towarzyszem i cieszenia się samotnością. Może się wydawać, że i tak jesteśmy w tym stanie. Jednak zapytajmy siebie, jak często skupiamy się na sobie w stu procentach? Bardzo rzadko. Myśli po prostu przychodzą nam do głowy, zajmując całą przestrzeń. Medytacja mindfulness uspokaja umysł i pozwala osiągnąć samoświadomości, jakiej nie odczuwamy w żadnej innej sytuacji.

Na czym polega medytacja

Spróbujmy na chwilę prześledzić swoimi przemyśleniami. Co tam się pojawia? Emocje, wspomnienia, obawy związane z przyszłością naszego życia. Tymczasem medytacja mindfulness może być utożsamiana z ciszą, spokojem, odpoczynkiem układu nerwowego. Skupiając się na sobie, już nie jesteśmy bombardowani różnymi myślami.  Miejscem dla medytacji jest wewnętrzna przestrzeń osoby. Niektórym praktyka medytacji może się wydawać zbyt trudna, skomplikowana albo nawet nudna. Głównym powodem jest utożsamianie medytacji z siedzeniem w bezruchu, co trudno sobie wyobrazić szczególnie w życiu pełnym różnych czynności i obowiązków.

Medytacja aktywna Osho

Nowa medytacja aktywna, której autorem jest Osho, została stworzona specjalnie dla ludzi współczesności. Jest ona dostosowana do szybkiego tempa życia. Według tej praktyki, wewnętrzną ciszę można osiągnąć za pomocy zmęczenia fizycznego. W początkowym etapie medytacja aktywna polega na szybkich ruchach, przyspieszonym oddechu, co pozwala rozładować emocje, rozpuścić blokady w ciele i umyśle. Kolejny etap medytacji opiera się na uspokajaniu umysłu i wejściu w stan głębokiego relaksu. W ten sposób możemy odzyskać witalną energię, niezbędną dla dalszego działania. Medytacja aktywna Osho jest naukowym sposobem połączenia ciała, serca i intelektu.  

Medytacja co daje

Medytacja mindfulness pozwala nam rozwijać zdolność do bycia tu i teraz, prowadzić sposób życia oparty na tej zasadzie. Praktyką takiej medytacji może być dowolna czynność, główna zasada to wykonywać ją z całkowitą uważnością. Warto odnotować, że medytacja mindfulness wpływa na samopoczucie i zdrowie. Niepokój i stres, których zaznajemy codziennie prowadzą do depresji. Dzięki ćwiczeniom medytacji możemy nauczyć się panować nad swoimi emocjami, stajemy się bardziej cierpliwi i skoncentrowani.

Medytacja mindfulness: Qigong 

Qigong to system dbania o zdrowie, który opiera się na fizyczną podstawę, oddech i skupioną intencję. Jest to sposób na kultywowanie energii. Medytacja mindfulness otwiera dla nas świat energii Qi, która zawsze przepływa wokół nas i nawet przez nas. Qigong polega na medytacji uważności. Głównym celem, który musimy osiągnąć podczas medytacji, jest uświadomienie myśli, oddechu i ruchu. Cała uwaga koncentruje się na tym, co dzieje się wewnątrz. Warto nauczyć się uwalniać myśli.