#MedBikini - co to znaczy być nieprofesjonalnym lekarzem?

Miesiąc temu opublikowany został artykuł naukowy zatytułowany: "Rozpowszechnienie nieprofesjonalnych treści w mediach społecznościowych wśród młodych chirurgów naczyniowych", którego celem było zbadanie profesjonalności świeżo upieczonych lekarzy i lekarek w mediach społecznościowych. Przez dwa lata zespół składający się z samych badaczy skanował konta medyków, szukając niestosownych treści. Wśród zachowań nieprzystających lekarkom i lekarzom uznane zostały: trzymanie/spożywanie alkoholu, nieodpowiedni strój – w tym przede wszystkim bikini, wulgaryzmy, kontrowersyjne komentarze polityczne lub religijne oraz kontrowersyjne tematy społeczne.

- Młodzi chirurdzy powinni być świadomi stałego narażenia opinii publicznej na nieprofesjonalne treści, do których mogą mieć dostęp rówieśnicy, pacjenci i obecni/przyszli pracodawcy - możemy przeczytać w artykule, który nadal dostępny jest w Internecie.

Te uwagi uznane zostały za absurdalne przez środowisko medyczne i tak powstał #MedBikini.

Przeczytaj też:  "Nie mam już siły płakać" - dramatyczny apel lekarki ze szpitala, gdzie większość zakażonych to personel medyczny

#MedBikini - o co chodzi w hasztagu?

#Medbikini to hasztag, pod którym pracownice i pracownicy medyczni dzielą się swoimi zdjęciami w strojach kąpielowych. Celem jest pokazanie, że lekarki i lekarze też mają życie prywatne i wybór ubrania nie definiuje ich profesjonalizmu. Pośród zdjęć lekarek w bikini są i zdjęcia lekarzy wspierających swoje koleżanki w pracy.

Jednym z najciekawszych postów w mediach społecznościowych jest wpis Dr. Candice Myhre, która jest ratowniczką medyczną na Hawajach. Lekarka, w związku z częstym ratowaniem pacjentów z wody pracuje w bikini. Na Instagramie opublikowała długi wpis, w którym opisuje i pokazuje, że można ratować ludzi w stroju kąpielowym i nie wpływa to na profesjonalizm pracy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dr. Candice Myhre (@drcandysurfvival) Lip 26, 2020 o 12:26 PDT

Przeczytaj też: "Tak wyglądam po 12-godzinnym noszeniu maski" - przejmujące zdjęcia wycieńczonych lekarzy i pielęgniarek

#MedBikini - jak zdjęcie w bikini wpływa na twój wizerunek?

Co prawda artykuł ukazał się w Stanach Zjednoczonych, ale akcja #MedBikini obejmuje coraz to szersze kręgi. Wydaje się, że stereotypowe myślenie o zawodzie medycznym to problem międzynarodowy. Ponad to, choć akcja dotyczy pracowników medycznych, problem dotyczy znacznie liczniejszej grupy. Czy pokazanie się w stroju kąpielowym na Instagramie i TikToku, sprawia, że przestajemy być wiarygodni, poważani i szanowani? Czy bikini podważa nasze zawodowe kompetencje? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie liczba hejterskich komentarzy pod zdjęciami chociażby gwiazd, którym zarzuca się, że "mają tylko ładne ciało, a rozumu brak".

Zobacz także: