Mazurek wielkanocny – jak go przygotować?

Chociaż mazurek wielkanocny można kupić w każdej cukierni, to prawdziwy klimat świąt najlepiej poczuć przygotowując świąteczne potrawy samodzielnie. Mazurek wielkanocny to ciasto, które w czasie Wielkanocy jest obecne w każdym polskim domu. Jaki jest przepis na mazurek wielkanocny? Jak przygotować najlepszy mazurek wielkanocny?

Mazurek wielkanocny to ciasto, które jest względnie proste w przygotowaniu. Tradycyjny mazurek wielkanocny składa się z kruchego spodu, polewy i dekoracji. Aby mazurek wielkanocny wyszedł smaczny, musi mieć dobry spód. Jak najlepiej go przygotować?

Mazurek wielkanocny: kruche ciasto

Mazurek wielkanocny to przede wszystkim dobre kruche ciasto. Do przygotowania spodu mazurka wielkanocnego, potrzebować będziesz następujących składników:

  • kostka masła
  • 300 g mąki
  • 100 g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki śmietany

Masło łączymy z mąką i cukrem, można to zrobić za pomocą robota kuchennego. Następnie do ciasta na mazurek wielkanocny dodajemy żółtko i śmietanę i całość ugniatamy tak długo, aż otrzymamy jednolitą masę. Tak otrzymane ciasto na mazurek wielkanocny należy schłodzić w lodówce przez co najmniej godzinę. Następnie, około 2/3 ciasta na mazurek wielkanocny wykładamy do formy i w kilku miejscach nakłuwamy widelcem. Z pozostałej 1/3 ciasta formujemy rant mazurka wielkanocnego.

Mazurek wielkanocny: polewa

Zaraz po kruchym cieście, najważniejsza jest polewa na mazurek wielkanocny. Polewę na mazurek wielkanocny wykonać można na wiele sposobów, zaczynając od polewy czekoladowej, przez cytrynową, pistacjową aż po kajmak. Dziś pokażemy Wam jak zrobić najprostszy mazurek wielkanocny, który jest jednocześnie naszą ulubioną wersją tego ciasta. O czym mowa? Chodzi o mazurek wielkanocny z polewą kajmakową.

Jak przygotować taką polewę? Wystarczy polać kruchy spód mazurka wielkanocnego roztopionymi krówkami albo gotową masą kajmakową z puszki. Jeśli chcesz urozmaicić mazurek wielkanocny, do polewy możesz dodać pół tabliczki roztopionej gorzkiej czekolady lub odrobinę mleka. Mazurek wielkanocny po zastygnięciu polewy można udekorować też orzechami, rodzynkami czy wiórkami czekolady.

Naszym zdaniem mazurek wielkanocny to najlepszy deser świąt Wielkanocnych. Wy też jesteście tego zdania?

Zobacz także: