Matura 2019: czy się odbędzie?

Strajk nauczycieli 2019 przeciąga się już kolejny tydzień i jest wielce prawdopodobne, że może potrwać nawet do matur.

Zarówno maturzyści jak i rodzice są zaniepokojeni i na bieżąco śledzą najnowsze doniesienia na ten temat. Jeszcze niedawno Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego mówił, że "Przeprowadzenie matur jest zagrożone". Przypomnijmy, że w tym roku matury 2019 są zaplanowane w terminie od 6 do 23 maja. Minister edukacji Anna Zalewska w środę na antenie Radia Maryja uspokoiła wszystkich.

Matura 2019: Anna Zalewska zabrała głos

Szefowa MEN Anna Zalewska zapewniła, że nie ma powodów do obaw i rząd jest przygotowany na tegoroczne matury "Maturzystom i ich rodzicom mówimy, żeby się nie martwili. Jesteśmy przygotowani do egzaminów maturalnych zarówno pisemnych, jak i ustnych." Anna Zalewska odniosła się do informacji na temat zakłócenia przebiegu matur: "Słyszymy niestety w przekazach medialnych, że niektóre rady pedagogiczne chcą podjąć taką decyzję, aby utrudniać maturzystom przystąpienie do egzaminów. To przecież ich ciężka trzyletnia praca przygotowania swoich wychowanków do matury."

Minister edukacji podkreśliła, że rolą pedagogów jest pomóc maturzystom w tym trudnym dla nich czasie. "Zawsze jest tak, że maturzyści, ich rodzice, ale i nauczyciele denerwują się i długo się do tego egzaminu przygotowują, więc musimy im w tym pomóc" - dodała Anna Zalewska.

Anna Zalewska o okrągłym stole: co myśli?

Anna Zalewska zapytana o pomysł okrągłego stołu odpowiedziała: "okrągły stół zaś jest propozycją pana premiera Mateusza Morawieckiego i rządu, żeby o kolejnych sprawach związanych z systemem edukacji rozmawiać, bo ciągle trzeba coś poprawiać, rozmawiać w bardzo szerokim gronie rodziców, nauczycieli, organizacji, stowarzyszeń, samorządów i polityków. Oni wszyscy powinni być razem przy edukacji."

Obrady plenarne okrągłego stołu dotyczącego edukacji mają odbyć się jutro (26 kwietnia 2019). Uczestniczyć w nich będzie około 80 osób. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że konkretne rozwiązania będą wypracowywane przy podstolikach. 

Minister edukacji ma nadzieję, że ci związkowcy, którzy nie chcą usiąść do okrągłego stołu zmienią zdanie. "Mam nadzieję, że przemyślą do piątku tę sprawę i po prostu usiądą" - dodała Anna Zalewska, ponieważ jak zapewnia szefowa MEN: "Przed nami naprawdę debata na temat przyszłości polskiej edukacji".