Karmiąca matka na okładce indyjskiego magazynu

Magazyn z Kerali, obszaru położonego w południowo-zachodnich Indiach, postanowił złamać mocne społeczne tabu i na swojej okładce umieścił modelkę karmiącą piersią.  Marcowe wydanie Grihalakshmi wybrało modelkę, poetkę i aktorkę Gilu Jopseh, która w naturalnej pozie karmi niemowlę. Zdjęciu towarzyszy hasło: Mamy mówią Kerali: nie gapcie się - musimy nakarmić piersią dziecko”. Redaktor naczelna magazynu Moncy Joseph twierdzi, że okładka z karmiącą matką ma szerzyć społeczną świadomość o karmieniu piersią publicznie i zdjąć mu przypiętą łatkę czegoś nienaturalnego. 

Sytuacja kobiet w Indiach

W Indiach, w których codziennie dochodzi do dziesiątek przestępstw na kobietach (tylko w 2015 roku zgłoszono 34 tysiące gwałtów), a dziewczynka w rodzinie jest wciąż witana zdecydowanie mniej entuzjastycznie niż chłopiec (w prowincjonalnych wsiach i miasteczkach rodziny pozbywają się dziewczynek lub sprzedają je), oczekiwania wobec kobiet są konkretne. Jasne i bardzo konserwatywne - kobieta zakryta od stóp do głów nie ma w zasadzie możliwości nakarmienia swojego dziecka publicznie bez narażenia się na obelgi i przykre sytuacje.  Cały numer magazynu Grihalakshmi jest zresztą poświęcony karmieniu piersią i pełen opowieści matek. 

Okładka z matką karmiącą reakcje społeczne

„Karmienie piersią jest czymś podstawowym dla przetrwania ludzkiej rasy i bardzo uniewersalnym”, mówią przedstawiciele magazynu. 

„Aczkolwiek, negatywne reakcje społeczne, które docierały do nas online i telefonicznie pokazują tylko, że w Indiach karmienie piersią jest wciąż uznawane za wstyd i hańbę.”, dodają.

Ta przełomowa okładka została wypuszczona przy starcie całej społecznej kampanii „Karm piersią swobodnie”, która powstała w związku z nadchodzącym Dniem Kobiet 8.marca.  W internecie okładka z karmiącą modelką już jest hitem i zyskuje ogromną popularność. Magazyn wspiera też m.in. UNICEF India.