Błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że przetłuszczają się

Pozornie trywialne i codzienne czynności pielęgnacyjne wykonywane niepoprawnie mogą sprawić, że włosy zaczną coraz częściej i regularniej się przetłuszczać. Przestrzegamy i pomagamy w zidentyfikowaniu tych błędów!

1. Zawijasz mokre włosy w ręcznik i pozostawiasz aż do zapomnienia

Zaraz po umyciu zawijasz włosy w gęsty ręcznik? To błąd, jeżeli pozostawiasz go na dłuższy okres czasu. Ciasno spleciony ręcznik nie pozwala włosom swobodnie oddychać, a co za tym idzie, także i skóra głowy. Wilgotne środowisko to doskonała pożywka dla rozwijających się grzybów na jej powierzchni. Dodatkowo pory zatykają się i zanieczyszczają nadprodukcją sebum tuż po umyciu. Kolejnym błędem, który jest popełniany w trakcie czynności, to zbyt intensywne szorowanie włosów za pomocą ręcznika. Łuski włosa otwierają się i są dodatkowo narażone na wysychanie i uszkodzenia. Tak najczęściej jesteśmy posiadaczkami przetłuszczających się włosów u nasady i suchych na długości.

2. Używasz niedokładnie oczyszczonych grzebieni i innych akcesoriów do włosów

Ciężkie i dość gęste stylizatory do włosów mogą pozostawiać ślad na grzebieniach i szczotkach podczas czesania włosów. Tak ważne jest, aby jak najczęściej myć i dezynfekować akcesoria, których najczęściej używamy. Ich śladowe ilości codziennie przedostają się na łuskę włosa tworząc barierę oraz zanieczyszczenia, które prowadzą do przetłuszczania. W miseczce przygotuj roztwór z soku z cytryny, octu i sody oczyszczonej. Pozwól w delikatny sposób rozpuścić się resztkom kosmetyków na grzebieniach i oczyść je szczoteczką do paznokci i delikatną szmatką, która nie powoduje zarysowań.

3. Zbyt często polegasz na suchym szamponie

Suchy szampon to częste i szybkie rozwiązanie, gdy nie mamy czasu na umycie głowy lub chcemy odświeżyć fryzurę. Powinno to być awaryjne zastosowanie - nie regularne. Ich skład nie pozostaje obojętne dla skóry głowy. Po kilkukrotnym ich użyciu pozostaje dość gruba warstwa, idealna pożywka dla drobnoustrojów i wydzielanych toksyn. Staraj się tak zorganizować czas, aby móc wieczorem umyć głowę, aby spokojnie przed pracą czy zajęciami nie martwić się o ich wygląd. Gdy wybieramy suchy szampon, starajmy się dobrze przeczytać skład i wybierać ten z jak najkrótszym.

Zobacz także:

Tłuste włosy u nasady - domowe sposoby

Nie popełniasz tych powyższych błędów i nadal masz problemy z przetłuszczającymi się włosami? Pomożemy w znalezieniu prostych, domowych sposobów, które nie wymagają wielkich nakładów pracy!

Maseczka na przetłuszczające się włosy

Przygotuj sok z połowy cytryny, żółtko jaja, kilka kropel olejku rycynowego i żel z siemienia lnianego. Wymieszaj wszystkie składniki dokładnie i połóż na nasadę włosów i zmyj po 20 minutach. Żel z siemienia lnianego przygotujesz z garści nasion siemienia zagotowanych w wodzie. Żel studzimy i łączymy z resztą składników. Możesz powtarzać czynność 1-2 razy w tygodniu, aby efekt był widoczny w niedługim czasie.

Peeling do przetłuszczających się włosów i na przyśpieszony wzrost

Przygotuj zmielone ziarna kozieradki, miód lub żel z aloesu. Wszystkie składniki dokładnie połącz i użyj po pierwszym umyciu szamponem i pozostaw na 2-3 minuty na skórze głowy. Regularnie stosowany zmniejsza ryzyko przetłuszczania włosów i ich wypadania. Dodatkowo po miesiącu jest zwiększony wzrost włosów.