Sucha skóra latem - skąd się bierze?

Nawilżanie skóry to podstawa o każdej porze roku, ale latem jest ona szczególnie narażona na przesuszenie i odwodnienie. W dodatku to dwa, zupełnie różne problemy. Sucha skóra to taka, która nigdy się nie przetłuszcza, za to bywa szorstka i szara, ma tendencję do podrażnień i łuszczenia się. Jest też o wiele cieńsza niż inne typy cery – przez co częściej widać na niej popękane naczynka oraz zmarszczki. Z kolei problem z odwodnieniem mogą mieć także posiadaczki cery tłustej - jeśli nie zapewnią jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Latem ten problem dotyczy zdecydowanie większej ilości osób. Promieniowanie słoneczne rozkłada kwas hialuronowy, który jest naturalnym nawilżaczem. Utracie nawilżenia sprzyjają też wysokie temperatury, kąpiele w słonej wodzie i pozostawianie skóry do wyschnięcia, które powoduje jeszcze większe odparowywanie wody. Oprócz tego, latem często robimy sobie wakacje od pielęgnacji, zapominając o regularnym nawilżaniu skóry. W efekcie staje się ona słaba i mniej odporna na czynniki zewnętrzne, które o tej porze roku działają wyjątkowo niekorzystnie. Jak temu zapobiec?

Uważaj, to może wysuszać skórę!

Niektóre produkty nawilżające mogą w rzeczywistości wysuszać skórę. Takie działanie często mają popularne latem mgiełki do twarzy. Owszem, wspaniale orzeźwiają w upalne dni - ale jeśli pozostawisz je na twarzy do wyschnięcia, nici z nawilżania. Przy wysokich temperaturach woda szybko paruje, "zabierając" ze sobą zarówno to, co na powierzchni skóry, jak i cząsteczki wody w jej głębszych warstwach. By tego uniknąć po każdym spryskaniu powinnyśmy osuszyć twarz papierowym ręcznikiem. A jeśli uważasz, że to zbyt skomplikowane, przerzuć się na wodę termalną (najlepiej taką z filtrem SPF). Podobnie jest z myciem twarzy. Po dokładnym oczyszczeniu, trzeba zapewnić jej dokładne osuszenie - tylko w ten sposób zapobiegniesz utracie wody. Kropką nad i wieczornego mycia powinno być nałożenie kremu nawilżającego - zapewniając jej warstwę ochronną, zamykamy cząsteczki wody tam, gdzie powinny pozostać - czyli w środku. Jaki kosmetyk wybrać?

Krem nawilżający - najlepsze propozycje na lato

Idealny krem nawilżający zawiera substancje wiążące wodę (np. kwas hialuronowy) oraz lipidy, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, dzięki której cenne substancje nie wydostają się tak łatwo na zewnątrz. Latem postaw na lekkie konsystencje i niekomodogenne formuły (a więc takie, które nie zapychają porów). Idealnie, jeśli jeden kosmetyk łączy kilka funkcji - np. kremu nawilżającego i filtra UV. Im mniej na twarzy, tym lepiej. Codzienne nawilżanie powinna uzupełnić nocna pielęgnacja.

Zabiegi nawilżające - co pomoże suchej skórze?

Jeśli problem suchej skóry latem mocno się nasila, codzienna pielęgnacja może nie wystarczyć. Zwłaszcza, że przyswajalność substancji aktywnych wcale nie jest tak duża, jak obiecują producenci kremów. Przykładowo kwas hialuronowy, który jest uważany za najskuteczniejszy nawilżacz, działa tylko powierzchniowo. Jeśli chcemy, by wniknął w głębsze warstwy skóry, niezbędne jest podanie go za pomocą mezoterapii. Jakie zabiegi nawilżające warto zrobić latem?

Mezoterapia pozwala poradzić sobie z różnymi problemami skóry. Przede wszystkim poprawia jej kondycję i spłyca zmarszczki, ale może też służyć dogłębnemu nawilżeniu i odświeżeniu. W trakcie zabiegu pod skórę podawany jest specjalny preparat (tzw. mezokoktajl) złożony z różnych substancji aktywnych. Są one dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb skóry, ale najczęściej podaje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego i aminokwasów lub osocze bogatopłytkowe. Dzięki mikronakłuciom dostaja się one do skóry właściwej - i to właśnie dzięki temu mezoterapia jest tak skuteczna. Dodatkowo, mikronakłucia stymulują skórę do naturalnej regeneracji. Jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń do mezoterapii frakcyjnej jest Dermapen, który umożliwia wykonanie 1300 nakłuć w ciągu sekundy. Dzięki temu czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy. 

Hydrafacial czyli wodna mikrodermabrazja, to zabieg, który pokochało Hollywood. Hydrabrazja rozjaśnia, rozświetla, oczyszcza i dogłębnie nawilża skórę, przywracając jej zdrowy koloryt. W odróżnieniu od tradycyjnej mikrodermabrazji nie powoduje zaczerwienienia ani podrażnień skóry - często więc traktuje się ją jak zabieg bankietowy. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na odświeżeniu cery lub jeśli walczysz z uporczywymi przebarwieniami. Zabieg składa się z kilku etapów, podczas których skóra zostaje gruntownie oczyszczona, złuszczona, nawilżona i poddana działaniu substancji czynnych.