Maska na płachcie DIY - jak ją zrobić?

Maska na płachcie to prawdziwy eksportowy hit Korei Północnej. Odkąd przybyły do nas na fali mody na koreańską pielęgnację, zdążyły się nie tylko na dobre zadomowić, ale również doczekać rodzimych odpowiedników. Dziś już niemal każda większa marka beauty ma je w swojej ofercie. W czym tkwi fenomen masek na płachcie? Nasączona kwasem hialuronowym, witaminami i innymi dobroczynnymi substancjami tkanina tworzy na skórze warstwę okluzyjną, ułatwiając składnikom aktywnym skuteczne wnikanie wgłąb skóry. Wystarczy kilkanaście minut, żeby skóra wyglądała bardziej promiennie i świeżo. Najlepsze jest jednak to, że możesz zrobić taką maską sama. Poniżej instrukcja.

Krok 1: zaopatrz się w tkaninę

W tej roli dobrze sprawdzą się materiałowe chusteczki do demakijażu, ale jeszcze lepiej muślinowe ściereczki do mycia twarzy (można je dostać w wielu internetowych drogeriach). Przytrzymaj ją przy twarzy i zaznacz flamastrem lub eyelinerem miejsce, w którym powinny się znaleźć otwory na oczy oraz wycięcia na nos i usta.

Krok 2: wytnij otwory

Żeby maska była komfortowa w użytkowaniu, musisz wyciąć w niej otwory na nos, oczy i usta. Zacznij od mniejszych nacięć i sprawdź, czy wszystkie znajdują się we właściwym miejscu. Na nosie wystarczy nacięcie od dołu. W okolicach oczu możesz wykonać okrągłe nacięcie i wywinąć część tkaniny na zewnątrz – dzięki temu maska będzie lepiej przylegać do poduszeczek pod oczami.

Krok 3: nasącz tkaninę

W tej części zaczynamy się bawić w alchemików. Najlepsze w tej zabawie jest to, że za każdym razem możesz nasączyć tkaninę zupełnie innymi składnikami. Możesz wybrać naturalną bazę – np. wodę ryżową, albo gotowy tonik nawilżający lub złuszczający. Wystarczy wymieszać bazę w miseczce z odrobiną serum lub skoncentrowanej esencji. Jako baza dobrze sprawdzi się też każdy hydrolat. Można go połączyć z żelem hialuronowym lub aloesowym i opcjonalnie dodać kapsułkę witaminową (witaminę C lub E) oraz kilka kropli olejku (np. z pestek malin).

Krok 4: zrób masaż

Chcesz wyciągnąć z maseczki jeszcze więcej dobroczynnych właściwości? Zastosuj patent z rollerem do twarzy! Masując skórę ubraną w maskę przyspieszamy krążenie i delikatnie zwiększamy temperaturę pod okluzją. To wszystko sprawia, że składniki aktywne jeszcze skuteczniej wnikają w głębsze warstwy skóry, a po zakończonym rytuale twoja twarz będzie genialnie wypoczęta i zrelaksowana.