Maseczki w sklepach będą obowiązkowe?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że sklepy będą miały prawo odmówić obsługi klientowi bez maseczki.

Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna jeszcze w tym miesiącu.

Minister w "Radiowej Jedynce" dodał, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się kontrole, zarówno klientów, jak i sprzedawców:

W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo.

Mandaty za brak maseczki w sklepach?

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, zapewniał w Polsat News, że "policja cały czas wspiera działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest podmiotem dominującym. Te kontrole przeprowadzają głównie inspektorzy sanitarni i to oni podejmują decyzję jak i czy karać".

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - dodał rzecznik Komendy Głównej Policji.

Minister zdrowia o otwarciu szkół we wrześniu

"Szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć" - powiedział Łukasz Szumowski zapytany o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu. "Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju - dodał minister i zapowiedział, że już wkrótce przedstawi swoje rekomendacje premierowi.

Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem.

Przeczytaj także: Są pierwsze wytyczne GIS w sprawie powrotu dzieci do szkoły: "Nikt nie planuje lekcji w maseczkach"

Będą ponowne ograniczenia przy organizacji wesel?

Kilka dni temu pisałyśmy o tym, że Łukasz Szumowski zastanawia się nad zwiększoną kontrolą dotyczącą imprez rodzinnych, szczególnie wesel. Teraz zdradza więcej szczegółów na ten temat:

Nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Chcemy wprowadzić wymóg ich rejestracji i podawanie dokładnej listy gości. Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości (obecnie jest to 150 osób – red.). Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia. - tłumaczy szef MZ.

Jego zdaniem, jeśli wesele będzie zarejestrowane, to wtedy odpowiednie służby będą mogły pojechać na uroczystość i sprawdzić, czy jest zachowany reżim sanitarny. Na stan obecny, dotyczyłoby to 28 powiatów.

Przeczytaj także: Koronawirus na weselach. Eksperci: „Bezpieczniej jest w sklepach”. Czy będzie nowy lockdown?