Maseczka ogórkowa jest znana już od bardzo dawna jako remedium na opuchnięte oczy czy pomoc w walce z cerą trądzikową. Można ją przyrządzić na wiele sposobów. Niektóre z nich zakładają nawet przykładanie do twarzy świeżych, pokrojonych ogórków. Efekty będą jednak jeszcze mocniejsze gdy ogórka pomiesza się z innymi elementami o cennych właściwościach - na przykład z cytryną czy miodem. Na jakie rezultaty można liczyć po zastosowaniu maseczki ogórkowej? Jak wykonać maseczkę z ogórka i w czym dokładnie może ona pomóc?

Ogórek na twarz – efekty

Maseczka z ogórka posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ogórek nie posiada w swoim składzie zbyt wielu witamin i składników odżywczych, ale potrafi świetnie zmiękczać skórę, a także rozjaśniać przebarwienia. Przy jego pomocy można dość szybko odświeżyć skórę na przykład przed jakimś ważnym wydarzeniem. Ogórek to rodzaj rośliny jednorocznej, należącej do rodziny dyniowatych. Uznawany jest za dość pospolite warzywo, przez co wiele osób nie docenia jego właściwości - są one zaś ogromne! W prawie 97% składa się z wody, więc jego spożycie szybko gasi pragnienie. Jest też bogaty między innymi w przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwymi zmianami komórkowymi. Potrafią spowolnić proces starzenia oraz wykazują działanie antynowotworowe. 

Jakich efektów można się spodziewać, po zastosowaniu maseczki z ogórka?

  • maseczka normalizuje pracę gruczołów łojowych
  • zamyka rozszerzone pory
  • koi podrażnienia skóry
  • nawilża cerę suchą
  • rozświetla skórę
  • likwiduje przebarwienia
  • zapobiega powstawaniu obrzęków wokół oczu
  • wygładza zmarszczki
  • dodaje skórze elastyczności.

Maseczka z ogórka na przebarwienia

Maseczka z ogórka posiada właściwości rozjaśniające. Nadaje się więc do wyrównywania kolorytu cery, rozjaśniania plam wątrobowych czy nierównej opalenizny. Przebarwienia na skórze mogą powstać również od słońca czy trądziku. Sok z ogórka na twarz, pomieszany czy to z olejkiem rycynowym, czy też na przykład z cytryną będą doskonałym specyfikiem na tego rodzaju przebarwienia. Maseczka z jogurtu z ogórkiem także pozwoli odżywić, odświeżyć i rozjaśnić cerę. Z kolei maseczka z banana i ogórka wykazuje działanie łagodzące, kojące, a przy tym rozjaśniające. 

Maseczka z banana i ogórka

Składniki:

  • 1 banan
  • 1 ogórek świeży
  • 1 łyżka oleju lnianego.

Przygotowanie i zastosowanie:

  1. Banana i ogórka obieramy ze skórki i miksujemy
  2. Zmiksowane składniki mieszamy z olejem lnianym
  3. Nakładamy mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy
  4. Maseczkę zmywamy po 20 minutach.

Maseczka z ogórka na trądzik

Ogórek na twarz najlepiej sprawdza się jako specyfik do cery przetłuszczającej się lub bardzo suchej. Skórę suchą znakomicie nawilży, zaś cera trądzikowa zostanie odświeżona, a zaczerwienienia złagodzone. Cera po zastosowaniu maseczki ogórkowej powinna być matowa, odświeżona, wygładzona, a pory wyraźnie zmniejszone. Maseczka z ogórka na trądzik zabezpiecza też przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych - bakterii i grzybów. Wszystko dzięki barierze ochronnej wzmocnionej przez jogurt naturalny, który wchodzi w skład maseczki. Podobne właściwości wykazuje maseczka z kawy, która również polecana jest na trądzik. Ogórka można stosować na przykład dwa razy w tygodniu, w postaci maseczki z dodatkiem płatków owsianych i jogurtu. 

Zobacz także:

Maseczka z ogórka, płatków owsianych i jogurtu 

Składniki: 

  • 1/2 ogórka
  • łyżka płatków owsianych
  • łyżka jogurtu naturalnego.

Przygotowanie:

  1. Połówkę świeżego ogórka należy zetrzeć na tarce
  2. Do ogórka trzeba dodać łyżkę płatków owsianych, a także łyżkę jogurtu naturalnego
  3. Wszystkie składniki mieszamy, a następnie nakładamy na twarz na kwadrans
  4. Po tym czasie maseczkę należy spłukać.

Maseczka z ogórka, płatków owsianych i jogurtu / zdj. ilustracyjne Getty Images

Maseczka z ogórka i cytryny

Maseczka z ogórka i cytryny znakomicie nadaje się do rozjaśniania przebarwień na skórze. Maska z ogórka i cytryny posiada również właściwości ściągające. Ogórek może zostać starty czy zmiksowany, ale też po prostu pokrojony w plasterki i razem z dodatkiem soku z cytryny oraz na przykład jogurtu naturalnego nałożony na twarz. Taka maseczka działa również jak naturalny tonik. Nadaje się świetnie w zasadzie do każdego rodzaju skóry. Odżywi zarówno cerę suchą, tłustą, jak i normalną. Warto ją stosować raz w tygodniu.

Składniki maseczki:

  • 1 ogórek
  • pół cytryny
  • odrobina kurkumy
  • opcjonalnie: płatki owsiane, jeśli mieszankę trzeba zagęścić.

Jak przygotować mieszankę?

  1. Ogórka można zetrzeć na tarce, ale można go również zblendować, by uzyskać gładką masę.
  2. Do tak powstałej papki dodaje się sok wyciśnięty z cytryny. a następnie nakłada maseczkę na twarz.
  3. Można do niej dodać również odrobinę kurkumy. 
  4. Maseczkę trzeba spłukać po upływie około 15-20 minut. Najpierw ściągamy plasterki ogórka, a następnie wycieramy twarz chusteczką. Później spłukujemy resztki maseczki chłodną wodą. 

 Maseczka z ogórka i miodu

Okłady z ogórka na twarz działają znakomicie na skórę twarzy i dekoltu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że fantastycznie oddziałują na skórę wokół oczu. Zapobiegają jej puchnięciu, likwidują sińce, a przy tym wygładzają zmarszczki. Plasterki z ogórka można po prostu nałożyć na powieki, by pozbyć się cieni pod oczami. To dobre rozwiązanie na poprawę wyglądu na przykład po nieprzespanej nocy czy płaczu. Domowe maseczki pod oczy są niezwykle popularne - sprawdzą się w każdym wieku! Maseczka z ogórka i miodu świetnie nadaje się do skóry suchej. Miód posiada liczne, cenne właściwości - między innymi wspiera szybsze gojenie się ran, zapobiega powstawaniu bliznowców, wykazuje działanie antybakteryjne i nawilżające.

Maseczka z ogórka i miodu - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1/2 ogórka
  • garść płatków owsianych
  • łyżka stołowa miodu.

Jak przygotować taką nawilżającą maseczkę?

  1. Połówkę ogórka należy zetrzeć na tarce lub zblendować. 
  2. Do papki ogórkowej należy dodać garść płatków owsianych, a także łyżkę stołową miodu. 
  3. Mieszankę nakładamy na twarz, a następnie trzymamy przez kwadrans, po czym spłukujemy chłodną wodą. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: