Czym jest masaż twarzy?

Kiedy słyszymy słowo masaż przeważnie kojarzy nam się ono z masowaniem całego ciała. Obecnie jednak często stosuje się także masaż twarzy, który możemy wykonać w SPA, w profesjonalnym gabinecie masażu oraz warunkach domowych. Ten pielęgnacyjny rytuał uprawiany był już w starożytności i nic w tym dziwnego, gdyż odpowiednio wykonane masowanie skóry działa leczniczo na układ nerwowy, mięśniowy, krążenia, a także na stawy i wygląd cery. Masaż twarzy ma również działać relaksująco i uspokajająco. 

Taki rodzaj masowania polega na wykonywaniu specjalnych ruchów masujących na skórze, do których najczęściej należy: głaskanie, opukiwanie, rozcieranie, wyginanie, ugniatanie oraz wibracja. Ta metoda stosowana jest w celu pobudzenia głębokich warstw skóry, mięśni oraz naczyń krwionośnych, co skutkuje pozytywnymi zmianami w wyglądzie cery. Codzienny masaż twarzy daje efekt porównywalny nawet do zabiegu botoksu. 

Masaż twarzy – jakie daje efekty?

Regularne wykonywanie masażu twarzy daje nam szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim dzięki niemu możemy pozbyć się zmarszczek lub zminimalizować ich powstawanie, ponieważ jak wiadomo z upływem czasu skóra, przestaje produkować tak dużo kolagenu i elastyny.

Masując skórę palcami lub specjalnym urządzeniem przygotowanym do tego celu stymulujemy także przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co skutkuje natychmiastową poprawą stanu naskórka. Twarz staje się widocznie ujędrniona i wygładzona, a jej owal zostaje poprawiony, ponieważ w trakcie masażu pobudzamy mięśnie i głębokie warstwy skóry.

Odżywiony i dotleniony naskórek po masażu twarzy to również zasługa usunięcia toksyn i zastojów limfatycznych obecnych w skórze. Pojawiają się one w wyniku eksponowania cery na wpływ niekorzystnych czynników środowiska oraz w trakcie procesu przemiany materii.

Jak wygląda profesjonalny masaż twarzy?

Masaż twarzy oferowany w profesjonalnym gabinecie masażu może być bardzo różnorodny. Często wybierany jest jednak po prostu masaż klasyczny, do którego wykonania wykorzystuje się tylko siłę rąk. Na początku masażysta powinien wiec zrobić nam demakijaż cery, a także oczyścić te partie skóry, na których ma zamiar wykonywać zabieg masowania. Następnie na twarzy rozprowadzane są specjalne preparaty kosmetyczne o aktywnych składnikach, mające właściwości regenerujące i odżywcze.

Podczas profesjonalnego masażu twarzy wykorzystywane są takie ruchy jak: rozcieranie, ugniatanie, głaskanie i modelowanie. Natomiast do partii twarzy, które są poddawane masowaniu należą najczęściej – policzki, nos, mięsień okrężny oka i ust, skronie, czoło, a często też szyja i dekolt. W trakcie masażu często nakładane są także maski, peelingi i serum.

Innym typem masażu twarzy, na który warto się udać do SPA jest refleksologia. Ten zabieg polega na uciskaniu punktów (refleksów), które bezpośrednio łączą się ze wszystkimi organami znajdującymi się wewnątrz ciała. Mimo, iż ten zabieg kojarzy nam się głównie z masowaniem stóp oraz dłoni to jednak tyczy się on także skóry twarzy. 

W trakcie refleksologii poszczególne partie ciała masowane są nie tylko w celu leczenia poszczególnych narządów wewnętrznych, ale i po, to by poprawić wygląd naszej skóry. Dlatego też warto zafundować sobie masaż twarzy podczas, którego zregenerujemy swoje komórki, pozbędziemy się napięcia i opuchlizny oraz nadamy swojej cerze promienność i blask. 

Masaż twarzy – jak wykonać go w domu?

Domowy masaż twarzy najlepiej wykonywać rano i wieczorem, a całkowity czas jego trwania powinien wynosić jakieś 20-30 minut. Taki zabieg stanie się nieocenionym ratunkiem dla opuchniętej cery, a także przyczyni się do lepszego wchłaniania aktywnych składników zawartych w używanych przez nas kosmetykach.

Do masażu twarzy potrzebny nam będzie olejek np. arganowy, który doskonale nawilży skórę, a tuż przed snem na naskórek warto też zaaplikować odżywczy krem. Masowanie cery zaczynamy od delikatnych ruchów dłońmi, które składamy do tego celu w pięści. Masaż skóry wykonywany jest od szyi, następnie przechodzi się do żuchwy i policzków, a kończy na czole.

Kolejnym krokiem jest uciskanie wybranych partii twarzy takich jak łuki brwiowe, okolice oczu, powieki oraz skroń. Pamiętajmy jednak by na tym etapie przy pomocy palców środkowych i wskazujących wykonywać też ruchy okrężne.

Na końcu masażu twarzy nie można pominąć także brody, okolic ust i nosa i czoła, które należy masować ruchem dociskającym, wykorzystując do tego kciuk.

Kiedy już skończymy poszczególne etapy masażu twarzy to, warto się wyciszyć, uspokoić i zrelaksować. W tym celu wykonujemy tzw. ruch głaskania, masując skórę podobnie jak przy pierwszym etapie masowania.

Warto również pamiętać, że masażu twarzy nie musimy robić tylko własnymi rękami. Chętnie wykorzystywanymi przyrządami, które są przeznaczone do masowania są - wałek jadeitowy oraz kamienie z różowego kwarcu i jadeitu przeznaczone do robienia masażu zwanego Gua Sha. Te przedmioty znacznie poprawią skuteczność tego relaksacyjnego rytuału. 

Masaż twarzy warto kontynuować najlepiej 10 dni z rzędu, po czy trzeba zrobić sobie tygodniową przerwę. Można też wykonywać go 2-3 razy w tygodniu.

Masaż twarzy – przeciwwskazania

Są sytuacje, w których trakcie należy odłożyć wykonywanie masażu twarzy na później. Nie powinnyśmy go robić, gdy mamy:

  • przewlekły trądzik,

  • chorą tarczycę,

  • guzy w okolicy twarzy i szyi,

  • opryszczkę,

  • stan podgorączkowy, infekcję lub przeziębienie,

  • zapalenie skóry,

  • powiększone węzły chłonne,

  • stany zapalne gardła, jamy ustnej oraz dziąseł.

Masaż twarzy – cena zabiegu w salonie kosmetycznym

Za masaż twarzy zapłacimy zależnie od tego ile czasu, chcemy być masowani. Przykładowo za 30 minut masowania zapłacimy około 50-60 złotych. Koszt zabiegu wzrasta, jeśli wybierzemy także masaż szyi i dekoltu. Wówczas możemy zapłacić około 150 zł za godzinną sesję w salonie kosmetycznym.