Plecki i pupa

Połóż na swoich kolanach ręcznik lub kocyk i na tym posłaniu ułóż dziecko na brzuszku. Jedną rękę połóż na pupie niemowlaka, drugą przesuwaj po pleckach - zaczynając od szyi, a kończąc na pośladkach. Ruch "z góry na dół" powtórz, trzymając w dłoni stopy dziecka.

Tułów

Ułóż płasko dwie dłonie na torsie malca - jedną obok drugiej. Przytrzymaj je chwilę w tej pozycji. Następnie równocześnie, obiema rękami, wykonuj ruchy na boki, jakbyś chciała rozciągnąć skórę dziecka - za każdym razem od środka, na zewnątrz.

Brzuszek I

Nie masuj brzuszka wcześniej niż godzinę po karmieniu dziecka. Ułóż złączone palce - wskazujący i środkowy - tuż poniżej żeber dziecka. Nacisk powinien być bardzo lekki. Przesuwaj palce poprzez pępek - za każdym razem jedynie w dół, nigdy do góry!

Brzuszek II

Złączonymi palcami - wskazującym i środkowym - wykonuj ruch okrężny wokół pępka. Zalecamy kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara, gdyż odpowiada on "przesuwaniu się" pokarmu w brzuszku dziecka. Masaż powinien być delikatny i przebiegać wolnym tempie.