Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc, początek kalendarzowej wiosny! Mimo optymistycznych założeń porę rozpoczęcia porządków wyznacza jednak pogoda. Jeśli ona nam sprzyja czas wkroczyć do naszych ogrodów.  
Pierwsze prace to przede wszystkim porządki po zimie. Grabienie starych liści i gałęzi i sprawdzenie stanu roślin. W połowie marca kiedy jest już nieco cieplej możemy zdecydować się na przycinanie drzew owocowych oraz krzewów. Przycinanie drzew tzw. cięcie prześwietlające sprzyja lepszemu dostępowi światła, poprawia przewiewność i zapobiega wielu chorobom drzew.  
Pod koniec marca możemy już posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe.

Marzec jest tez porą na usunięcie zimowym okryć, oczywiście o ile jest już wystarczająco ciepło. Należy to robić w dni pochmurne, aby nie narazić roślin na duże wahania temperatur. Krzewy które kwitną latem możemy teraz przyciąć. Usuwamy pędy chore i suche w dni ciepłe i mało wilgotne, dotyczy to także krzewów różanych.

Rabatki i miejsca na warzywa nawozimy kompostem i obornikiem, następnie przekopujemy na głębokość kilkunastu centymetrów.
Na początku miesiąca wysiewamy też do pojemników warzywa, które później przesadzimy do ziemi, a na razie hodujemy je w domu. Pod koniec marca wysiewamy do gruntu warzywa odporne na zimno takie jak rzodkiewka, bob, marchew czy cebula, a także większość kwiatów jednorocznych.