Martyna Wojciechowska o Kinnar - trzecia płeć

Płeć X. O co chodzi z tą trzecią płcią? Znany nam podział na tylko kobiety i mężczyzn nie jest wcale tak oczywisty! Uczono nas, że kobieta to układ chromosomów XX a mężczyzna XY. A co z tymi, którzy np. mają narządy płciowe przypisane kobietom, a chromosomy XY? Określenie płci nie jest tak jednoznaczne jak się niektórym wydaje. Mamy płeć CHROMOSOMALNĄ, HORMONALNĄ, PSYCHOLOGICZNĄ, SPOŁECZNĄ... Łatwo wydać osąd na kogoś, kto nie identyfikuje się z tradycyjnym „podziałem”, trudniej spróbować zapoznać się ze złożonością tego tematu - Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska o Kinnar - trzecia płeć

Społeczność Kinnar to wciąż wielka niewiadoma. Ludzie ci utożsamiają się z płcią przeciwną. W tym celu dokonują często okrutnych czynów, które mogą skutkować nawet utratą życia ludzi z ich własnego plemienia. Poniżej zdjęcie Martyny Wojciechowskiej podczas podróży do Indii:

Gdy w Indiach rodzi się dziecko, natychmiast zjawiają się one – KINNAR. Sprawdzają czy to chłopiec, czy dziewczynka. A może TRZECIA PŁEĆ? Społeczność Kinnar wpisana jest w lokalną kulturę od stuleci. Jako boscy tancerze – pół ludzie, pół ptaki – pojawiają się w opowieściach mitologicznych hinduizmu i buddyzmu. Eunuchowie, zwani także HIDŹRAMI, często pilnowali kobiet na dworach władców indyjskich.

Martyna Wojciechowska o życiu w Indiach:

Wszystkie decyzje w domu Kinnar podejmuje guru. Ona decyduje także o kastracji uczniów. Nie patrzy na to, że taki zabieg można przypłacić zdrowiem, a nawet życiem. Taki zabieg robi się bez znieczulenia, nie ma lekarza i środków przeciwbólowych. Po prostu odcina się penisa. Guru przemywa potem ranę gorącą wodą i olejem. Zasypuje mąką i tak trzyma przez trzy dni. Jeśli przetrwasz pierwszą dobę po zabiegu – będziesz żyć…” U MITU w wieku 13 lat przeprowadzono ten brutalny zabieg. Do dziś na jego wspomnienie pojawiają się łzy w oczach - Martyna Wojciechowska