Marianna Kowalewska szczerze o swojej chorobie

Marianna Kowalewska to aktorka młodego pokolenia, którą widzowie znają z takich seriali jak "Pułapka" i "Rojst". Niedawno pisałyśmy o wyjątkowej kampanii, w której wzięła udział aktorka wraz z innymi osobami chorymi na stomię. Kobiety zapozowały w bieliźnie „Tutti” specjalnie zaprojektowanej dla "stomiczek", czyli kobiet z woreczkiem stomijnym stworzonej właśnie przez aktorkę.

Marianna Kowalewska wówczas wyznała: "O mojej chorobie i stomii mówię otwarcie. Chciałabym by każdy, kto z tego powodu zmaga się z wykluczeniem, mógł w pełni rozpocząć realizację swoich marzeń i pasji. Pragnę nieść wsparcie tym, którzy wstydzą się wychodzić z domu, realizować swoje zamierzenia zawodowe lub po prostu zwyczajnie umawiać się na randki. Stomia przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranej bieliźnie naprawdę w niczym nie przeszkadza".

W rozmowie z "Wysokimi Obcasami Extra" aktorka opowiedziała szczerze o swojej chorobie. Marianna Kowalewska wyznała, że diagnozę usłyszała po skończeniu gimnazjum: "Pół wakacji przeleżałam w szpitalu. Ogromny ból brzucha, biegunki, wymioty, zawroty głowy i omdlenia. Pierwsza diagnoza: nowotwór jelita grubego. Wyszłam z gabinetu lekarza i zaczęłam wyć jak zwierzę."

Trzy lata zajęło lekarzom, zanim dobrali aktorce odpowiednie leczenie. "Tuż przed operacją biegłam do toalety nawet 60 razy dziennie. Ważyłam 34 kg i byłam na granicy życia i śmierci. Nie mogłam jeść i wyłam z bólu. Piłam tylko, a i tak wypływała ze mnie sama krew. Lekarze nagle zdecydowali się mnie operować, bo szło już o ratowanie mojego życia."

Na stole operacyjnym pomyślałam, że jestem gotowa na śmierć. Bo była ona mniej bolesna niż oddech - wspomina aktorka

O tym, że to stomia, aktorka dowiedziała się przed operacją. "I nigdy nie myślałam, że to jest obleśne, nie użalałam się nad sobą. (...) Zmienił mi się system wartości, kontakty z ludźmi, to, jak zaczęłam postrzegać siebie, swoje ciało i świat".

Marianna Kowalewska głośno i otwarcie mówi o stomii, dzięki czemu oswaja społeczeństwo z tym ważnym tematem.

Moje ciało to moja historia, której się nie wyprę i której absolutnie się nie wstydzę. (...) Stomia nie definiuje tego, jak gram. Ja wręcz uważam, że po operacji mam więcej do powiedzenia jako człowiek, jako aktorka i artystka.

Stomia: co to jest?

Po tym, jak Marianna Kowalewska opowiedziała o swojej chorobie i przyznała się do tego, że ma stomię, w wyszukiwarkach Internauci zaczęli wpisywać hasło "stomia co to jest". Szacuje się, że w Polsce szyje ponad 50 tys. osób z wyłonioną stomią, i z roku na rok kolejne kilka tysięcy dowiaduje się, że czeka ich ten zabieg. Wyjaśniamy, co to dokładnie jest.

Stomia to nie choroba, jak uważa większość. To chirurgiczne wytworzenie połączenia przewodu pokarmowego ze skórą w postaci otworu na zewnątrz brzucha, przez który mocz lub kał mogą być wydalana z organizmu. Stomia w wielu przypadkach jest jedynym ratunkiem na uratowanie życia. Pacjenci, dla których wiadomość o konieczności wyłonieniu stomii na początku jest szokiem, mogą normalnie funkcjonować, uprawiać sport, podróżować, mieć dzieci.

U niektórych pacjentów stomia ma charakter czasowy, na przykład na czas wygojenia jelita po operacji. Później pacjent normalnie wraca do funkcjonowania.

Jak wygląda życie ze stomią?

Osoby ze stomią muszą używać specjalnych woreczków, do których odprowadzany jest mocz lub kał. Worki te są wykonane z kilkuwarstwowej folii zgrzewanej za pomocą lasera. Materiał jest przyjazny dla skóry i trwały. Worki stomijne wyposażone są w specjalne filtry węglowe pochłaniające zapachy. O tym, jak posługiwać się sprzętem stomijnym uczą przeszkolone w tym kierunku pielęgniarki. 

To niezwykle ważne, żeby oswajać społeczeństwo z tematem stomii, tak jak robi to aktorka Marianna Kowalewska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urodziny. To dla mnie przejmujący dzień. W tym roku szczególnie. W brzuchu mieszanka emocji... jest strach, szczęście i wzruszenie. Długa droga za mną i cieszę się, że mam szansę podzielić się z Wami swoją historią. Dziękuje wspaniałej ekipie. Każdy atom, który przyczynił się do powstania tego spotu. Jesteście wielcy! Reż: @kowalewski_zosiak • • • • A już teraz zapraszam do zakupów: www.tutti.store ...oraz do śledzenia oficjalnego Instagrama mojej marki: @tutti_clothes • • • • • #mojecialomojahistoria #tutti #bodypositive #body #cialo #stoma #loveyourself #akceptacja #fashion #fashiondesigner #women #style #marka

Post udostępniony przez Marianna Kowalewska (@mariankakowalewska) Lis 11, 2019 o 3:12 PST