Manicure hybrydowy - czy może szkodzić zdrowiu?

Manicure hybrydowy to jeden z najpopularniejszych zabiegów beauty. Pokochałyśmy go za szybkość i trwałość, właściwie - prawie każda z nas choć raz miała paznokcie hybrydowe. Ta metoda jest na tyle łatwa i popularna, że bez problemu można nawet zakupić swój zestaw do hybrydy i wykonywać manicure w zaciszu domowym. Koniec z odpryskującym lakierem na urlopie, koniec ze zniszczonym manicure podczas domowych porządków - brzmi jak bajka, ale czy zastanawiałaś się, jakie skutki może nieść za sobą regularne używanie lampy do hybryd? Lampy UV, utwardzające lakier hybrydowy na paznokciach, jak sama nazwa wskazuje działają przy pomocy promieniowania UV. Zarówno lampa UV, jak i jej młodsza koleżanka – czyli lampa do hybryd LED, emitują światło, które najbardziej nam zagraża – kancerogenne UVA. Ilość emitowanych promieni zależy od jakości sprzętu. Brzmi groźnie, prawda? Ale czy naprawdę jest się czego bać?

Manicure hybrydowy a rak skóry

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, towarzyszy nam każdego dnia, jest emitowane przez słońce. Wyróżniamy trzy typy promieniowania UV, które różnią się od siebie długością fali, oraz wpływem na nasz organizm. Fale UVA mogą uszkadzać DNA, co czyni je winowajcą powstawanie raka skóry, inaczej nazywanego czerniakiem. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale też skutecznie przypomni nam o niedostatecznej ochronie przed słońcem – to ono powoduje poparzenia i zaczerwienienia.  

„Na ten moment, żadne z dostępnych badań nie  wskazuje na to, że ryzyko zachorowania na raka skóry, lub czerniaka podpaznokciowego, zwiększa się pod wpływem korzystania z lamp do manicure hybrydowego.” – mówi jedna z najbardziej znanych dermatolożek zajmujących się paznokciami, doktor Dana Stern z Nowego Jorku.  

Zobacz też: Uczulenie na hybrydę: ten problem może mieć naprawdę poważne skutki!

Nie można więc porównywać dawki promieniowania podczas zabiegu do wizyty w solarium, czy nawet do spędzenia całego dnia w pełnym słońcu. Niektórzy specjaliści mówią nawet, że większe działanie kancerogenne może mieć trzymanie rąk na kierownicy przez kilka godzin w trasie.

Paznokcie hybrydowe: a co ze starzeniem się skóry dłoni? 

W kontekście kosmetologicznym, zazwyczaj najbardziej skupiamy się na niszczeniu kolagenu i elastyny przez promieniowanie UVA. Wiemy, że w lampie do paznokci emitowane jest promieniowanie o wiele słabsze niż w solarium. Eksperci uspokajają - częstotliwość i czas potrzebny na wykonanie manicure hybrydowego są zdecydowanie za małe, żeby znacznie przyspieszać fotostarzenie. Wiemy, już że nie ma powodów do niepokoju, natomiast warto podejść do tematu z rozsądkiem. Rekomendujemy nałożenie na dłonie kremu z filtrem, o faktorze przynajmniej SPF30, na 20 minut przed wizytą w salonie manicure. Dłonie szybko zdradzają nasz wiek, a są narażone na ekspozycję na słońce i inne czynniki atmosferyczne bardziej niż reszta części ciała. Warto też uważnie wybierać miejsca, w których decydujemy się na paznokcie hybrydowe. Powinny być zaopatrzone w nowoczesne lampy UV lub LED, które minimalizują szkodliwe działanie promieniowania UVA.