Tik Tok: co to jest?

Tik Tok to aplikacja umożliwiająca oglądanie i publikowanie maksymalnie 60-sekundowych filmików. Brzmi banalnie? Być może, ale ta prostota jest zaletą Tik Toka. Znajdziesz tu niemal wszystko to, co mają inne media społecznościowe, a oprócz tego, a właściwie przede wszystkim, masz cały arsenał narzędzi do kręcenia filmów! Osoby zainteresowane robieniem „tiktoków” mają dostęp do filtrów, efektów, przejść i dźwięków. Wszystko jest intuicyjne i „samo się robi” po kliknięciu.

Tik Tok wyróżnia jednak coś jeszcze – społeczność. W Internecie na próżno szukać równie szczerej i pozytywnej społeczności, która szerzy akceptację i normalizuje codzienne życie przeciętnych ludzi. O tym, czym jest Tik Tok opowiedzą nam Małgorzata Bulaszewska - profesor SWPS i Ewelina Staszak - Tik Tokerka.

Tik Tok: dlaczego warto zacząć go używać?

Tik Toka używam od miesiąca. Przeszłam od zupełnej niechęci i marnych prób zrozumienia aplikacji do bombardowania bliskich moimi ulubionymi Tik Tokami. W odróżnieniu od innych mediów społecznościowych nie czułam się oceniania, nikt mi nie próbował zaimponować czy pokazać, jak wspaniałe życie wiedzie. Tutaj wszyscy zdają się być szczerzy i po prostu dobrze się bawią (nie pamiętam, kiedy na moim ekranie telefonu widziałam tyle nieumalowanych twarzy i nieuczesanych głów). Cała ta sztuczność i perfekcyjność mediów społecznościowych zdawała się być zupełnie obca na Tik Toku.

Tik Tok jest aplikacją łączącą osoby niezależnie od wieku, koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej czy narodowości. Wszyscy bez wątpienia mamy wspólny mianownik - poczucie humoru i chęć dobrej zabawy. Panująca tu atmosfera żartu, odrobiny szaleństwa jest miłe widziana, a nawet pożądana. Tym też różni się od innych aplikacji. (…) Miałam wręcz wrażenie, że moi znajomi chcieliby powiedzieć, że odbija mi na „starość”. Koleżanka z TT @Kate_Talker powiedziała mi wtedy, że Tik Toka i jego trendy trzeba poznać i poczuć - miała racje. Nie zrozumie ten, kto tam nie zajrzy - komentuje Ewelina Staszak, Tik Tokerka.

- Twórcy nawet jak sami o sobie mówią, czy też komentują wpisy, to używają takiego określenia, że coś jest szczere, że jest się szczerym w tej wypowiedzi, czy jest szczery w tym materiale. I moi studenci o tym mówią, że to jest szczere wyrażanie siebie. (...) Oni mają na myśli takie oderwanie się od obłudy i zakładania masek, że tam mogą być tym,  kim naprawdę są. I to jest chyba najbardziej charakterystyczne dla Tik Toka w tej chwili - potwierdza dr Małgorzata Bulaszewska.

@kokosowamarketerka

##kobietapo30stce

♬ dźwięk oryginalny - kokosowamama

Tik Tok nie tylko dla nastolatków. Tu możesz być sobą

Tik Tok daje szansę każdemu. Podczas mojego miesiąca odkrywania aplikacji widziałam osoby w każdym wieku (nawet i dobijające do 100 lat) czy rozmiarze. Nie ma znaczenia, kim się jesteś, skąd pochodzisz i jaki masz kolor skóry. Co ma się do zaoferowania – poczucie humoru, wiedzę, kreatywność, doświadczenie, wiele inspiracji, wiedzę. Każdy znajdzie „swoich” ludzi. Zapytana o inkluzywność platformy, dr Małgorzata Bulaszewska odpowiada:

W dużej mierze, jeżelibyśmy znowu popatrzymy na użytkowników Tik Toka, to najwięcej kont pochodzi w Polsce z miejscowości średnich i małych. Tam się pojawiały osoby, które wcale nie musiały być bardzo szczupłe czy atrakcyjne. One musiały coś sobą po prostu ciekawego zaprezentować. Ja bym powiedziała, że to jest raczej demokratyczna platforma.

Jak już znajdziemy naszą niszę, to warto zastanowić się nad samodzielnym tworzeniem Tik Toków. Aplikacja oferuje cały, wbudowany już, wachlarz możliwości. Możemy tańczyć, opowiadać anegdoty, prezentować ubrania, które nosilibyśmy jako postacie z kreskówki czy tworzyć filmiki do popularnych dźwięków. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Tworzenie Tik Toka ma w sobie pewien dreszczyk emocji. Człowiek nie tylko zastanawia się, jak stanąć, czy się odpowiednio wystylizować, ewentualnie czy potrzebne są jakieś gadżety, ale głównie zastanawia się, jak ludzie go odbiorą, czy nie jest za mocny, ewentualnie za bardzo kontrowersyjny? Często przy tworzeniu TT śmieje się sama z siebie, bo jednak powstawanie takiego filmu to nie tylko dźwięk, ale też moja gra aktorska. Jednak największą radość mam już po dodaniu filmu, gdy wideo spotyka się z pozytywnym odbiorem – mówi Ewelina Staszak.

Przeczytaj również: Anthony Hopkins tańczy na Tik Toku: to nagranie jest hitem Internetu

Tik Tok: czy można być za "starym"?

Tik Tok jest dla nastolatek – tak też myślałam jeszcze całkiem niedawno. Moja obecność na aplikacji zdawała się być zbyteczna. Szybko przekonałam się, że nie mogłabym się bardziej mylić. Ja jednak od zawsze lubiłam grzebać w nowych aplikacjach – napisałam obie prace dyplomowe w oparciu o technologię, pracuję w internecie i tu też publikuje swoje poboczne projekty. Nie nazwałabym się „przeciętną” dziewczyną w tej kategorii. Mój entuzjazm podziela Ewelina Staszak:

Uważam, że nie można być za starym! Poza tym, czy poczucie humoru i zainteresowania się starzeją? Nie sądzę! TikTok to nie tylko żarty, to też społeczność ludzi, którzy tworzą kilkunastosekundowe filmy o swoim hobby, tańcu, sporcie, śpiewie, podróżach - dla każdego coś dobrego. Wielokrotnie widziałam osoby dwa razy starsze ode mnie i żadna z tych osób nie miała poczucia bycia „nie na miejscu” - komentuje.

TikTok’erki po 30-tce, czyli kto?

Nie zmienia to jednak faktu, że Tik Tok zdominowany jest przez młode osoby. Jednocześnie coraz więcej polskich gwiazd zakłada konta na Tik Toku. Anna Lewandowska (31 l.), Kayah (52l.), Małgorzata Kożuchowska (49l.) i Kasia Nosowska (48l.) - to nazwiska, które możecie tam spotkać. Co to oznacza?

Tak samo było z YouTubem czy Facebookiem. Najpierw zainteresowali się nimi młodzi ludzie. Nową aplikację najpierw zasiedlają ci, którzy mają łatwość uczenia się nowych narzędzi, a później dołączają inne grupy wiekowe - zauważa dr Małgorzata Bulaszewska.

Co więcej, na Tik Toku są dedykowane hasztagi dla osób po 30-tce, 40-tce, 50-tce, i tak dalej. Po wejściu w taki hasztag możemy cieszyć się krótkimi filmikami – poradami, żartami czy po prostu doświadczeniami wspólnymi dla osób w podobnym wieku. Warto też dodać, że największymi gwiazdami Tik Toka są zwykłe osoby, niekoniecznie celebryci.

Po założeniu konta na TT czytałam o tym, jak używać hasztagów. W końcu stwierdziłam, że najlepiej będzie trafić do mniej więcej mojej grupy wiekowej oraz do osób - podobnie jak ja - żyjących na emigracji. Po kilku miesiącach aktywności, ku mojemu zdziwieniu Tik Tok dodał #po30stce do popularnych hasztagów. Jakież było moje zaskoczenie, gdy moi followersi donieśli mi, że moje filmy całkowicie zdominowały popularny #. Kilka godzin później przeżyłam kolejny szok. Okazało się, że jeden z moich filmów trafił na pierwsze miejsce. Utrzymywał się na samej górze przez ponad 24h. To niesamowite wyróżnienie! - opowiada Ewelina Staszak.

Przeczytaj również: Lizzo na Tik Toku szczerze o body shamingu: "Robię to, żebyście nie przechodzili przez to, co ja przeszłam"

Tik Tok #po30-tce i inne ciekawe hasztagi

Jedną z najciekawszych części grup pod hasztagiem po 30-tce są kobiety opiekujące się innymi dziewczynami. Pod hasztagiem „użyj tego dźwięku” (ang. use this sound) znajdziemy mnogość nagrań, które mogą uratować komuś życie. Jak? Wystarczy, że w sytuacji, w której zauważymy, że ktoś nas śledzi lub zachowuje się natarczywie, włączymy Tik Toka i udamy, że rozmawiamy przez telefon. Osoba w nagraniu będzie zadawać nam pytania i zapewniać, ze zaraz nas odbierze lub do nas dołączy.

@sadlajf

Użyj tego dźwięku w razie niebezpieczeństwa, serio przydaje się. Mi ostatnio taki dźwięk bardzo pomógł . Ig:poj3bana ##dlaciebie

♬ dźwięk oryginalny - kiperin

Kolejnym wartym uwagi trendem wśród hasztagów są vlogi. Trwające poniżej minuty zlepki urywków z dnia – wyjście na lody, do kosmetyczki czy po prostu na spacer po okolicy. Ich celem jest docenienie codziennego życia i podzielenie się nim z innymi. Na próżno szukać tam instagramowych filtrów czy sztucznych cytatów z Facebooka. Każdy filmik pokazuje zwykłe codzienne życie i normalnych ludzi.

@ameliekar

summer day in Poland ##poland ##europe ##coast ##baltyk ##forupage

Team - Lorde

@theammisuyoutube

Dzisiaj było wSPAniale A jak u Was? ##po30stce ##fyp ##foryoupage ##vlog ##rutyna ##lato2020 ##dc ##spa ##summervlog

♬ original sound - ashlaward

Tik Tok lubiany jest również przez ekspertów i ekspertki z wszelakich dziedzin. Od tatuażystek, makijażystek, znawczyń obcych kultur po lekarzy chirurgów i dermatolożki. Wszystkie te osoby dzielą się chętnie swoją wiedzą, doradzają i opowiadają anegdoty.

@wiola.jarek_makeup

Tanimi kosmetykami, też może być pięknie ##makijażcodzienny ##makijazystka ##makeuptutorial ##przedipo ##makijażkrokpokroku ##kobietapo30stce

dźwięk oryginalny - klatex

Poza tym, na Tik Toku znajdziemy również osoby nagrywające filmiki o trudach wychowywania dzieci, robienia idealnego zdjęcia z wakacji czy pracy zdalnej. Algorytm Tik Toka jest jednym z najbardziej intuicyjnych i już po paru dniach na naszej stronie „dla ciebie” powinny pojawić się tylko treści, które nas interesują.

@evveloona

Niech pierwsza rzuci kamieniem..##dc##dlaciebie ##polska ##po30stce ##po30 ##polacyzagranica ##polacywniemczech

♬ dźwięk oryginalny - evveloona

Tik Tok: jak zacząć?

Jeżeli miałabym komuś doradzić, jak zacząć używać Tik Toka, powiedziałabym, żeby po prostu zacząć. Jeżeli macie doświadczenie z jakimikolwiek platformami społecznościowymi, to szybko się odnajdziecie. Wystarczy mieć trochę cierpliwości i jasno mówić Tik Tokowi, co wam się podoba, a co nie.

Przede wszystkim odwagi! Chyba każdy z nas wysyłał już Snapy lub instaStory. To w sumie bardzo podobne, tylko z dużą dawką dobrego humoru. Nie ma czego się bać. Wystarczy śledzić i wykonywać popularne na Tik Toku rzeczy, robić duety i znaleźć swoją niszę. Brzmi skomplikowanie? Nie jest tak źle! Wystarczy dobry pomysł na siebie! Serio – radzi Ewelina Staszak.

Myślę, że trzeba mieć potrzebę zabawy, a poza tym być szczerym w tym, co się robi. Ważne jest też, by mieć potrzebę uzewnętrznienia własnej  kreatywności - mówi dr Małgorzata Bulaszewska.

Przeczytaj również: Billie Eilish zabrała głos w sprawie body shamingu. Ten film już jest viralem

Ciemne strony Tik Toka

Tik Tok jest super, ale... Tik Tok został zakazany w Indiach raptem dwa tygodnie temu. Jako oficjalny powód podaje się zbieranie za dużej ilości danych przez chiński rząd. Należy jednak pamiętać, że Indie i Chiny są obecnie w napiętych relacjach politycznych. Oprócz Tik Toka zakazano 58 innych aplikacji.

Warto zaznaczyć, że każda strona czy medium społecznościowe, których używamy, pobiera nasze dane, które później są sprzedawane działom marketingowym. Ważne jest, by uważnie dobierać informacje, jakie publikujemy w sieci. Pamiętajmy, że w internecie nic nie znika.

Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że moderatorzy Tik Toka dostali za zadanie ukrywanie osób nieatrakcyjnych, z widocznymi niepełnosprawnościami i z biedniejszych domów. Według dokumentów zebranych przez „The Intercept” protokół ten nazywał się „Polityka dotycząca brzydkich treści” (ang. Ugly Content Policy). Warto zaznaczyć, że była to tylko sugestia dla moderatorów i nie jest do końca jasne, na ile rzeczywiście zasady te zostały wcielone w życie.

Ostatnim i chyba najmniej groźnym minusem Tik Toka jest jego algorytm. Kiedy już aplikacja nauczy się naszych preferencji, zostaniemy przypisani do pewnej grupy i w tej grupie pozostaniemy. W celu utrzymania naszego zainteresowania aplikacja będzie pokazywać nam tylko to, co będzie nas mogło potencjalnie zainteresować. W praktyce oznacza to, że jesteśmy ograniczeni w poszerzaniu naszego światopoglądu. Tik Tok może nas zamknąć w bańce osób do nas podobnych.

Tik tok: to w końcu warto czy nie warto?

Tik Tok jest jedną z najciekawszych aplikacji dostępnych na rynku. Jest pełna oryginalności, szczerości i kreatywności. Z początku może przytłoczyć, ale jeżeli okażesz jej choć trochę zaufania i pozwolisz na poznanie swoich preferencji, może być jedną z ciekawszych rzeczy, które będziesz miała w swoim telefonie. W dodatku jest to jedyne medium społecznościowe, które nie ocenia, nie szydzi i nie porównuje. Tu wszyscy są, żeby się dobrze bawić. Wiadomo, że czas spędzony na Tik Toku będzie czasem zmarnowanym. Z drugiej strony nie wszystko musi nas edukować i rozszerzać perspektywę. Czasem po prostu chcemy się dobrze bawić, a to Tik Tok nam z pewnością zaoferuje.

@evveloona

Brawo ja!! ##dc ##dlaciebie ##po30 ##po30stce ##kobietapotrzydziestce ##polska ##polskadziewczyna ##tiktok ##viral

♬ оригинальный звук - 11leroylerua

 

dr Małgorzata Bulaszewska - kulturoznawczyni, filmoznawczyni i medioznawczyni

Wykładowczyni akademicka (Uniwersytet SWPS, Nowe Filmoznawstwo oraz WWSH, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych). Członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Bada popkulturowe aktywności sieciowe Digital Natives i Digital Imigrants, „rezydentów” i „wizytantów” ze szczególnym namysłem nad potocznością myślenia wokół wieku i wynikających z niego stereotypów o tym co dozwolone lub zabronione. Analizuje retorykę polskiej blogosfery zarówno w obszarze werbalnym, jak i wizualnym oraz funkcjonowanie social media. Naukowe zainteresowania oscylują także wokół filmu (fabularny, animowany, dokumentalny) zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym; koncentruje się zwłaszcza na przedstawieniach archetypów kulturowych (trickstera, szamana/mędrca, króla, matki, super/antybohatera i innych) oraz utopiach we współczesnych realizacjach filmowych (zwłaszcza w serialach typu fiction i fantasy). Bada materiały audiowizualne zarówno w kontekście ich rozwoju, jak i znaczenia społeczno-kulturowego. Bada nastające po sobie, utrzymujące się lub przemijające mody w kulturze zarówno mody na ubiór, technologii (w tym użytkowej), stylu bycia, przynależności do grup społecznych oraz wszelkie inne aspekty kultury popularnej.

 

Ewelina Staszak, za kilka dni skończy 33 lata. Pochodzi z niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. A od 9 lat mieszka  w Niemczech. Ma męża i 5 letniego syna. Pracuje, zajmuje się domem, a w wolnych chwilach zaczytuje się w dobrych książkach i jeździ na rowerze.