Małe Arkana Tarota – czym są i co znaczą?

Małe Arkana wskazują na sprawy codzienne lub osobistą drogę pytającego.

Samo określenie Małe Arkana pochodzi od łacińskiego słowa arcana oznaczającego wtajemniczenie i wiedzę tajemną. Nazwę tę wymyślił francuski pisarz zajmujący się okultyzmem Jean-Baptiste Pitois. Użył on słów Małe Arkana do opisania tej grupy kart w swojej księdze pt. Historia i praktyki magii wydanej w 1870 roku. Jean-Baptiste Pitois pozostawił po sobie nieopublikowaną księgę o astrologii dowodzącą wartości horoskopu poprzez aluzję do obecnych wydarzeń na Ziemi. 

Małe Arkana - z czego się składają?

Małe Arkana składają się z 4 rodzajów kart – 4 kolorów (dworów). Są to:

 1. Monety (zwane również Denarami, Gwiazdami, Groszami, Pentaklami, Dyskami) symbolizują doczesność żywioły ziemi. Wskazujące również na pieniądze, majątek, pozycję materialną oraz na przyrodę. Odpowiadają im trzy znaki zodiaku: Byk, Koziorożec i Panna, a także Planety: Wenus, Saturn, Merkury. Monety korelują z kamieniami, glebą, korzeniami. Podporządkowany jest im kontynent Afryka i południowa strona świata, a także zwierzęta symboliczne, takie jak: pszczoła, krew, wąż i biały byk. Ich właściwość w świecie to materializm a duch opiekuńczy driada. Monetom podporządkowany jest flegmatyczny typ charakteru. Ich pierwiastek kabalistyczny to rezultat. 
 2. Buławy (inaczej - Różdżki, Pałki, Kije, Berła, Laski) symbolizują energię, męskość i zmiany żywioły ognia. Korespondują z Baranem, Strzelcem i Lwem. Ich planetą jest Mars i Jowisz. Korespondują również ze Słońcem. Buławy odpowiadają w naturze światu zwierząt i nasionom. Ich pierwiastek kabalistyczny to aktywność, strona świata to Zachód, kontynent amerykański, a symboliczne zwierzęta to salamandra, feniks, biały tygrys i biała pantera. Duchem opiekuńczym Buław jest elf a typem charakteru choleryk.
 3. Miecze (zwane też Szpadami, Ostrzami, Szablami, Pałkami) symbolizują rozum, naukę, ambicję i porozumiewanie się. Korelują z powietrznymi znakami zodiaku: Wodnikiem, Bliźniętami i Wagą. Planetą mieczy jest Merkury, Uran i Wenus. Miecze związane są z roślinami, kwiatami, czasem jako właściwością świata, stroną północną, kontynentem europejskim i sangwinicznym typem charakteru. Ich duchami opiekuńczymi są sylfidy, a symbolicznymi zwierzętami: ważka, orzech, sokół i błękitny smok. Pierwiastkiem kabalistycznym Mieczy jest zrównoważenie.
 4. Kielichy (Puchary, Puszki, Serca, Czasze, Kubki) - żywioły wody, symbolizujące uczucia, wrażliwość, zdolności twórcze, fantazję, płodność, intuicję i kobiecość. Powiązane również z metalami, liśćmi, latającymi rybami, rakami, delfinami i czarnym żółwiem oraz takimi planetami jak: Neptun, Pluton i Księżyc. Odpowiadają Rybom, Rakom i Skorpionom. Ich pierwiastek kabalistyczny to pasywność, a właściwość w świecie to przestrzeń. Kielichy odpowiadają Wschodowi i Azji jako stronie świata. Ich duch opiekuńczy to ondyn, a typ charakteru - melancholijny. 

Poza tym w każdej z czterech grup Małych Arkan znajdują się karty od 1 (asa) do 10 i cztery karty dworskie:

 1. Paź 
 2. Rycerz 
 3. Królowa 
 4. Król

Co ciekawe, w XV wieku do dworskich kart dołączano (w talii kart Visconti di Modrone) Panny Dworskie: Ukochaną Pazia i Ukochaną Jeźdźca. Było to w czasach Jesieni Średniowiecza i rozkwitu Romansów Rycerskich. Wówczas modnie było być dołączyć do klubu błędnych rycerzy wzdychających do swojej ukochanej - niczym Don Kichon z La Manchy wzdychający do Dulcynei z Toboso przedstawiony w książce Miguela de Cervantesa.

Przykładowa karta z Małych Arkan / fot. iStock

Zobacz także:

Małe Arkana Tarota - uczucia. Jakie znaczenie mają Kielichy?

Małe Arkana Tarota mówią o uczuciach i emocjach głównie poprzez dwór Kielichów. Za pomocą kart z tej grupy podyskutujecie z sobą samym na przykład o: radości, smutku, gniewie, wybaczeniu. Szczególnie w kontekście uzdolnień artystycznych i sposobie samorealizacji. Karty pozwolą Wam zrozumieć własną emocjonalność jak i innych ludzi, na przykład rodziców, partnera czy znajomych. 

Osoby charakteryzowane przez kartę Kielich cechują się wrażliwością, a wręcz nadwrażliwością, a także są...

 • sensytywne
 • empatyczne 
 • idealistyczne 
 • uduchowione
 • zmienne - podobnie jak Koło Fortuny (składające się na Wielkie Arkana) - wskazuje na zmienne koleje losu
 • eskapistyczne - mają skłonność do uciekania w świat wewnętrzny

Kielich podejmuje takie tematy jak:

 1. Związek i ewentualne problemy w nim.
 2. Namiętności i pasje przeżywane przez człowieka. 
 3. Ukryte tęsknoty. 
 4. Preferencje, upodobania, dewiacje seksualne.

Małe Arkana Tarota - miłość. Namiętna, zmysłowa, intuicyjna

Należąca do Małych Arkan Karta Kielich mówi o uczuciach, ostrzegając przed:

 1. Mrzonkami w miłości.
 2. Iluzjami w miłości.
 3. Brakiem realizmu w ocenie sytuacji.
 4. Zbytnim uleganiem emocjom w miłości.
 5. Podatności na wpływy drugiej osoby w związku.
 6. Zrobieniem czegoś pod wpływem afektu lub namiętności i kłopotach z tym związanymi.

Ogólnie można powiedzieć, że Kielich w Tarocie zwiastuje też początek nowej miłości i wskazuje na rolę intuicji w uczuciach. Denary natomiast sygnalizują trwałą relację w miłości. Miłość niezbyt namiętną, ale spokojną i zmysłową. Buławy, ogólnie ujmując, wskazują na miłość szaloną, pełną pożądania i zachęcają do podjęcia inicjatywy. Miecze są wskazówką, aby w miłości kierować się bardziej rozumem niż emocjami i wróżą dobrą komunikację w związku. 

Małe Arkana Tarota – czas Monet, Buław, Kielichów i Mieczy

O ile Wielkie Arkana wskazują w Tarocie na czas przyporządkowany poszczególnym Znakom Zodiaku, to Arkana Małe mówią o dniach, tygodniach i miesiącach. I tak:

 • Monety - liczba monet oznacza jeden miesiąc, na przykład jeśli wylosowaliście Siódemkę Monte to może to oznaczać 7 miesięcy. Monety wskazują również na zimę. 
 • Buławy - wskazują na dni, na przykład Dziesiątka Buław to 10 dni. Porą roku, do której odnoszą się Buławy jest wiosna. 
 • Kielichy - odnoszą się do tygodni, czyli Ósemka Kielichów to osiem tygodni, a porą roku jest lato.
 • Mieczy - określenie horyzontu czasowego nie jest łatwe. Dlatego interpretuje się je - podobnie jak Wielkie Arkana - w odniesieniu do koła astrologicznego - na przykład Dwójka Mieczy to Księżyc w Wadze (od 23 września do 2 października), a Trójka Mieczy to Saturn w wadze (od 3 do 12 października). Miecze odpowiadają jesieni. 

Tarocistka Lucyna Pawłowska zdradza w książce Samodzielna nauka Tarota. Poradnik, że za pomocą Małych Arkan można też określić wiek:

 • Rycerze Kielichów i Buław – sygnalizują wiek pomiędzy 25 a 35 rokiem życia.
 • Rycerze Denarów i Mieczy – to wiek od 35 do 45 lat.
 • Królowe Kielichów i Buław – to ludzie pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.
 • Królowe Denarów i Mieczy – to ludzie pomiędzy 55 a 65 rokiem życia.
 • Królowie Kielichów i Buław – wiek od 65 do 75 lat.
 • Król Denarów i Mieczy – wskazuje na osoby po 75 roku życia.

Małe Arkana Tarota - miejsce. Tarot intuicyjny

Prawie każdy może zinterpretować Małe Arkana pod względem miejsca. Jeśli macie wprawę w Tarocie, sami możecie się domyślić losując dany rodzaj Małych Arkan.

Denary należy odczytywać w sensie miejsca związanego z pieniędzmi, gromadzeniem czegoś, z czymś materialnym, na przykład może być to sejf lub wynajmowany pokój, bank, restauracja, miejsce pracy. Symbolizujące rozum Miecze wskazują na miejsca, gdzie się myśli, na przykład na uczelnię albo miejsca, gdzie jest zimno (lodowisko), bo - jak pisaliśmy - miecze sygnalizują północną stronę świata. Z kolei odpowiadające znakom wodnym Kielichy mogą wskazywać na fontannę lub rzekę.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: