Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu którym podkreśla się usta wypełniając je kolorem, oczy za pomocą kresek lub brwi nadając im odpowiedni kształt. Makijaż taki ma formę tatuażu, w trakcie zabiegu wprowadza się pod skórę barwnik naturalny. Robi się to o wiele płycej niż w przypadku prawdziwego tatuażu, dlatego nie jest on na całe życie. Efekty utrzymują się od 3 do 5 lat.

Makijaż permanentny wykonuje się w wielu salonach kosmetycznych. Jego przebieg dzielimy na 3 etapy. Pierwszy to wizyta w trakcie której ustala się plan działania. Kolejna to już wprowadzenie barwnika pod skórę po ówczesnym posmarowaniu miejsc maścią znieczulającą, trwa to od 1 do 3 godzin i jest wykonywane za pomocą cienkiej igły i ziołowych barwników. W pierwszych dniach po zabiegu mogą pojawić się strupki, a skóra będzie się złuszczać. Kiedy wszystko ładnie się zagoi (ok 2 tygodnie) przychodzi czas na poprawki. Korekta polega na uzupełnieniu miejsc które mają za mało barwnika, trwa około godziny.
W pierwszych dniach o skórę twarzy trzeba bardzo dbać, nie należy jej opalać, a także unikać basenu czy sauny. Postępowanie tu jest podobne jak w przypadku normalnego tatuażu.

To jak długo utrzyma się makijaż permanentny zależy od wielu czynników, zarówno barwnika jak i indywidualnych cech skóry. Aby zachować go jak najdłużej należy unikać opalania tych miejsc i zawsze stosować na nie krem z wysokim filtrem gdyż słońce rozjaśnia barwnik.