Szczególnie popularne w Azji są makarony ryżowe, znane od tysięcy lat i produkowane z naturalnych składników: mąki ryżowej i wody, niekiedy z dodatkiem tapioki lub mąki kukurydzianej. Makaron ryżowy jest nie tylko smaczny, ale także lekkostrawny i zdrowy. Jest produktem bezglutenowym, nie zawiera konserwantów, dodatków chemicznych ani sztucznych barwników. Spożywając makaron ryżowy nie musimy obawiać się obecności cholesterolu i tłuszczu. W jego składzie znajdziemy za to węglowodany złożone, które są wolniej trawione przez organizm i dzięki temu przez dłuższy czas dostarczają nam energii i uczucia sytości. Ponadto zawiera cenne składniki odżywcze w postaci witamin, białka i soli mineralnych co stanowi doskonałe źródło witamin z grupy B oraz manganu, selenu i magnezu.

Nie bez powodu mówi się o „makaronie długiego życia”. Powiedzenie to nawiązuje nie tylko do prozdrowotnych właściwości makaronu ryżowego, ale także ciekawej tradycji i symboliki. Zwyczajowo makaron, ten długi, w kształcie nitek, pojawia się na stołach z okazji wielu świąt. Na pewno nie może go zabraknąć podczas obchodów Nowego Roku lub urodzin najbliższych. Im dłuższy tym lepszy, gdyż symbolizuje pomyślność i długie życie. Dlatego zjada się go w całości i za nic nie można go łamać czy kroić, by w ten sposób nie przekreślić swojej szansy na szczęście i zdrowie. Najdłuższy chiński makaron mierzy aż metr i do miseczki z zupą wkłada się tylko jedną nitkę. Sporym wyzwaniem jest więc zjedzenie tak długiej kluski bez dzielenia jej na części. Raczej nie obędzie się bez siorbania i mlaskania. W Azji jednak takie zachowanie nie razi i nawet w najbardziej wykwintnych restauracjach goście hałaśliwie delektują się spożywanym daniem.

Sztuką jest też przygotowywanie makaronu ryżowego w znany od wieków sposób. Chociaż większość ludzi kupuje obecnie makaron produkowany fabrycznie, wciąż jeszcze na wąskich uliczkach azjatyckich miast można znaleźć sprzedawców i kucharzy, którzy podtrzymują tradycję jego ręcznego wytwarzania. Ci, którzy opanowali ten kunszt wymagający ogromnej zręczności i wieloletniego doświadczenia, robią makaron w bardzo szybkim tempie, przędąc w kilka chwil nieskończone ilości długich, cienkich nitek. Sklepiki i bary sprzedające tradycyjną żywność są więc pełne makaronu zwisającego z sufitu, lub schnącego na wolnym powietrzu na specjalnych stojakach, tak aby się nie połamał, zanim nie znajdzie się na stole.

Najpopularniejsze makarony ryżowe w Polsce proponuje marka TaoTao. Na rynku dostępne są: makaron ryżowy nitka, makaron ryżowy wstążka, makaron ryżowy z tapioką i makaron z brązowego ryżu, w kolorowych opakowaniach, z charakterystycznym czerwono-białym logo TaoTao. Produkty te stoją najczęściej na półkach z ofertą orientalnych przysmaków.

Makaron ryżowy ma jeszcze jedną bardzo ciekawą cechę, otóż jest bardzo wygodny w przygotowaniu, ponieważ nie wymaga gotowania i na pewno nie wykipi. Wystarczy zalać go wrzątkiem i w zależności od rodzaju pozostawić pod przykryciem na 3 do 5 minut. Już po chwili możemy w pełni cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i dodać do przyrządzanej potrawy. Makaron można również usmażyć. Należy wrzucić go na rozgrzaną patelnię wypełnioną olejem. Po usmażeniu makaron zwiększa swoją objętość, a przy tym staje się chrupiący.

Nie ma wątpliwości co do popularności makaronów ryzowych w Azji. Jest on tam tak bardzo powszechny, jak u nas makaron mączny. Ku zadowoleniu amatorów kulinarnych inspiracji, również w Polsce makaron ryżowy staje się doceniany i dostępny. Dzięki temu zyskuje coraz więcej miłośników i zwolenników używania go zarówno do własnoręcznie przygotowywanych dań kuchni orientalnej, ale także europejskich przepisów.
 
TaoTao dostarcza wielu inspiracji w swoich przepisach na www.taotao.pl lub na www.pinterest.com/taotaopolska/ Poniżej jeden z wyjątkowych przepisów z użyciem makaronu ryżowego nitki TaoTao.

Tajska zupa z pulpecikami

300g mielonego mięsa z indyka
600ml bulionu warzywnego lub drobiowego
2 łyżki Sosu ostrygowego TaoTao
pół opakowania Makaronu ryżowego nitki TaoTao
Czerwona papryka chili w zalewie TaoTao (ilość wedle uznania)
2 łyżki cukru trzcinowego
sok z jednej limonki
1 łyżka suszonej trawy cytrynowej
1 łyżeczka mielonego imbiru
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
4 liście kapusty pekińskiej
2 ząbki czosnku
1 marchewka pokrojona w cienkie słupki
posiekany szczypior
 
Do mięsa dodać sos ostrygowy, szczypior, drobno pokrojoną papryczkę chili, imbir i skrobię ziemniaczaną. Wymieszać dokładnie i uformować małe kuleczki. Makaron ryżowy zalać gorącą wodą, odcedzić po 5 minutach. Zagotować bulion. Wsypać do niego marchewkę, pokrojony na plasterki czosnek, pokrojone na kawałki liście kapusty pekińskiej, trawę cytrynową, cukier trzcinowy oraz wlać sok z limonki. Doprawić sosem ostrygowym. Następnie wrzucić mięsne pulpeciki i gotować około 10 minut. Podawać z makaronem z brązowego ryżu, krążkami papryczki chili i posiekanym szczypiorkiem.