MATERIAŁ PARTNERA

Majorka jest jednym z tych miejsc, które śmiało moglibyśmy nazwać turystycznym rajem. Wymarzona pogoda przez większą część roku, urokliwe zatoczki, piaszczyste plaże z lazurową tonią Morza Śródziemnego, malownicze miasteczka z historycznymi zabytkami i świetna baza hotelowa z infrastrukturą rekreacyjno – wypoczynkowa. To wszystko sprawia, że należąca do archipelagu Balearów wyspa jest tak zwanym pewniakiem, wśród miejsc, w których zawsze możemy liczyć na udany urlop.

Majorka w licznych rankingach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie i najbardziej wartych polecenia. Słoneczne wakacje dla rodzin z dziećmi, par, singli czy seniorów? Każdy może jeszcze złapać interesującą okazję na wakacje na trwającym właśnie festiwal last minute.


mat. prasowe

Nowość w ofercie Coral Travel Wezyr Holidays, Majorka - perła Balearów. Turyści wprost uwielbiają Majorkę. Wyspa może pochwalić się zróżnicowaną bazą hotelową z formułą all inclusive, gdzie znajdziemy atrakcji bez liku, a miłośnicy dobrego smaku będą zachwyceni wyśmienitą kuchnią i lokalnymi specjałami.

Majorka oraz całe hiszpańskie wybrzeże przyciąga turystów wspaniałym położeniem, pięknymi plażami i romantycznymi zakątkami.


mat. prasowe

Na południu leży El Arenal, jedno z najpopularniejszych miejsc, które w sezonie nigdy nie zasypia. W sąsiedniej Playa de Palma można uprawiać windsurfing, żeglarstwo, a tuż obok plaży pograć w squasha czy tenisa. Warto też pamiętać o miejscowościach Santa Ponca, Magalluf czy Paguera. Najdłuższa na Majorce plaża leży w północnej części wyspy, w kurorcie Alcúdia. Obok znajduje się Playa de Muro z wydmami, piniowymi laskami i łagodnym zejściem do morza. To wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek!

Pobliskie Ca’n Picafort czaruje nie tylko plażą, ale też kawiarniami, kafejkami i zaprasza na odrobinę szaleństwa na torze gokartowym. Nie zawiodą się również turyści, którzy postanowią wyjechać w okolice Cala Mesquida, Font de Sa Cala, Cala Ratjada, Cala Millor, czy Sa Coma. Można tam zobaczyć i wysokie skaliste brzegi, i rozłożyste plaże, można pojeździć rowerem po górskich ścieżkach albo posmakować wyprawy czterokołowym pojazdem buggy.
Na Majorce głośne, tętniące życiem kurorty sąsiadują z malowniczymi zatoczkami i miejscowościami, w których można rozkoszować się ciszą. Widać choćby w okolicach Porto Cristo, gdzie tuż obok gwarnego i tłocznego Calas de Mallorca położone jest zaciszne Cala Murada.


mat. prasowe

W swej burzliwej historii na przestrzeni wieków, Majorka przechodziła z rąk do rąk. Panowali nad nią Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Wandalowie, Wizygoci, a także Arabowie.Wyspa ma w swej historii epizod samostanowienia, kiedy to przez 73 lata XIII wieku  funkcjonowała jako samodzielne Królestwo Majorki. Później jednak dostała się ponownie pod panowanie aragońskie i hiszpańskie. Bogactwo wpływów tak różnorodnej mieszanki kultur można odnaleźć w fascynujących zabytkach Majorki. Z całą pewnością warto odwiedzić stolicę wyspy miasto Palma de Mallorca, w którym odnajdziemy monumentalną i zachwycającą katedrę, budowaną przez blisko 400 lat. Jej ozdobą jest największa na świecie rozeta  złożona z przeszło tysiąca kawałków kolorowego szkła. Palma de Mallorca poza niewątpliwymi walorami historycznymi, jest prężnym i tętniącym życiem miastem, słynącym z nocnych rozrywek, klubów, dyskotek, barów i restauracji.


fot. Shutterstock

Kolejnym wartym obejrzenia miastem Majorki jest Valldemossa, położona wśród gór.Możemy tu zwiedzić m. in. dawny klasztor Kartuzów - zakonu o bardzo surowej regule. Budynki klasztorne wraz z ekspozycją wnętrz pałacowych, dostępne są dla zwiedzających. Z miejscem tym związany jest polski akcent. Fryderyk Chopin spędził tu zimę 1838/1839 roku wraz z George Sand i dwójką jej dzieci. Na Majorce wirtuoz dokończył cykl 24 preludiów, m .in. preludium Des-dur Deszczowe. W klasztornych celach nr 2 i 4 działają muzea poświęcone kompozytorowi i jego towarzyszce, ekspozycję stanowią pamiątki, listy, rękopisy, portrety i szkice oraz pianino, na którym komponował Chopin. W sierpniu odbywa się tutaj festiwal chopinowski organizowany przez Festivals Chopin de Valldemossa.


fot.Shutterstock

W mieście działa Museu Municipal Art Contemporani, czyli muzeum sztuki współczesnej, które  posiada w swoich zbiorach takie rarytasy, jak dzieła Pabla Picassa, Joana Miró czy Francisa Bacona.

Ciekawostką może wydać się funkcjonujące w Valldemossie centrum kulturalne Costa Nord założone przez hollywoodzkiego aktora Michela Douglasa, który ma tu również swoją posiadłość. Centrum prowadzi działalność koncertową, wystawienniczą i muzealną. Na wyspie odnajdziemy ślady fascynującej historii, zaklętej w wiekowych, imponujących zabytkach oraz zaciszne, piaszczyste plaże, na których można naprawdę odpocząć.

                                                                                Adam Juda