Rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz była absolutnym fenomenem wśród polskich artystów najbardziej rozpoznawalnych za granicą. Jej prace były pokazywane na ogromnych wystawach na całym świecie, w tym w prestiżowej galerii londyńskiej Tate Modern. Magdalena Abakanowicz urodziła się w Falentach pod Warszawą w 1930 roku, w artystycznej rodzinie. Nic dziwnego, że na studia wybrała się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie szlifowała swój niewątpliwy talent.

Czy są abakany?

W latach 60. wniosła do polskiej sztuki swoje pierwsze ważne dzieła, które od jej nazwiska nazwano "abakanami". Abakany to przestrzenne tkaniny lub tzw. miękkie formy rzeźbiarskie. To opadające swobodnie płótna, które grały fakturą i ekspresyjnymi barwami. To było całkowicie nowe w tamtych czasach, nowatorskie podejście do tradycyjnie wykorzystywanej tkaniny. Podczas Bienalle sztuki w Sao Paulo, polska artystka dostała za abakany złoty medal, a w Mediolanie jej nowa forma zyskała powszechny aplauz krytyków i publiczności. W latach 80. używała z kolei brązu i metalu w serii rzeźb, których główna inspiracją był człowiek, jego kondycja i zagubienie we współczesności.

Abakanowicz stworzyła też artystyczną architektoniczną koncepcję dzielnicy La Defense w Paryżu, jej prace były wystawiane m.in. w Kolonii, Kyongju w Korei, Reina Sofia w Madrycie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Marlborugh Gallery w Nowym Jorku czy Musée d'Art Moderne w Paryżu.

W Polsce największy zbiór prac artystki posiada wrocławskie Muzeum Narodowe.

Rzeźbiarka była wspaniałą ambasadorką polskiej sztuki na świecie, dziś żegnamy ją ze smutkiem. Magdalena Abakanowicz zmarła dziś w wieku 87 lat.