✓ Używaj zmywarki. Nowoczesne urządzenie zużywa w jednym cyklu pracy tylko 10–20 litrów wody. Żeby umyć podobną ilość naczyń w zlewie, potrzeba co najmniej 50–70 litrów.
✓ Stosuj programy oszczędnościowe. Są w nie wyposażone zarówno zmywarki, jak i pralki. Najnowocześniejsze pralki wyposażone są w wagę, dzięki temu precyzyjnie dostosowują ilość wody i czas pracy do ilości prania.
✓ Nie przesadzaj z detergentami. Dodając więcej proszku do pralki czy tabletek do zmywarki, nie poprawisz efektu, ale będziesz musiała zużyć więcej wody na dodatkowe płukanie.
✓ Zadbaj o krany. Jeśli któryś z nich przecieka i woda kapie z częstotliwością jednej kropli na sekundę, rocznie marnuje się ok. 5 tysięcy litrów.
✓ Zainstaluj perlator (jeśli baterie nie są fabrycznie wyposażone w to urządzenie). To rodzaj sitka montowanego na końcu wylewki, które nasyca strumień wody cząsteczkami powietrza. Dzięki temu przy takim samym ciśnieniu zużycie wody jest mniejsze nawet o połowę.
✓ Czasem zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica. Nawet jeśli będziesz z niego korzystała non stop przez 10 minut, zużyjesz tylko połowę wody potrzebnej do napełnienia wanny.