Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo poważny i niekomfortowy problem wielu z nas. Źle nawilżona cera staje się swędząca, czerwona, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i często wygląda po prostu nieestetycznie. Jakie są jej przyczyny?

Łuszcząca się skóra na twarzy to przede wszystkim objaw jej przesuszenia. Cera sucha ma uszkodzoną barierę hydrolipidową, która zapobiega utracie wilgoci ze skóry. Łuszcząca się skóra na twarzy nie ma jednak jednej i stałej przyczyny. Do przesuszenia skóry może dojść z wielu powodów. Łuszcząca się skóra może być objawem zaburzonej pracy gruczołów łojowych, które nie produkują wystarczającej ilości sebum. Najpopularniejszą przyczyną suchej skóry jest oczywiście zła pielęgnacja. Niewłaściwe lub niedokładne nawilżanie twarzy sprawia, że traci ona swoje naturalne mechanizmy ochronne.

Z problemami schodzącej skóry z twarzy najczęściej muszą zmagać się osoby ze skórą suchą, jednak nie jest to reguła. Nawet osoby z cerą tłustą lub mieszaną mogą doświadczyć łuszczenia się skóry. Wszystko zależy od tego, jak dbamy o naszą skórę i organizm. Do łuszczenia się skóry może dochodzić wtedy, kiedy nie spożywamy zbalansowanej diety, palimy papierosy, często wystawiamy cerę na działanie promieni UV czy nawet przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Alabastrowa cera jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Przesuszona, łuszcząca się skóra to również częsty problem cery trądzikowej. Osoby, które zmagają się z trądzikiem używają zazwyczaj agresywnych kremów z dodatkiem alkoholu. Niestety nadmierne wysuszanie twarzy prowadzi tylko do zwiększenia problemu i łuszczenia się skóry. Właśnie dlatego nawet osoby z cerą tłustą i trądzikową powinny regularnie nawilżać twarz i nie doprowadzać do jej wysuszenia. 

Przesuszona skóra może też być objawem poważnej choroby, jak cukrzyca, schorzenia tarczycy, odwodnienie organizmu czy atopowe zapalenie skóry. W takich przypadkach jedyną pomocą będzie lekarz, dlatego jeśli problem łuszczącej się skóry was niepokoi, zawsze warto wybrać się do specjalisty. 

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Jeśli twoja sucha skóra na twarzy łuszczy się, nie musisz od razu biec do drogerii i kupować drogich kremów nawilżających. Zawsze warto najpierw wypróbować domowe sposoby na przywrócenie cerze blasku i jędrności. Naturalne kosmetyki nie podrażnią delikatnej cery i często działają lepiej niż najdroższe kremy z apteki. Jakie są domowe sposoby na łuszczącą się skórę na twarzy?

Oleje

Zobacz także:

Naturalne olejki i oleje to jedne z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się schodzącej skóry z twarzy. W walce z suchą skórą najlepiej poradzi sobie olej kokosowy, olej makadamia, olej z pestek malin czy z pestek winogron. Każdy z nich ma trochę inne właściwości, jednak wszystkie działają silnie nawilżająco i regenerująco. Jeśli masz skórę suchą wybierz olej kokosowy, który nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Olej poprawia elastyczność skóry, łagodzi stany zapalne i spłyca niewielkie zmarszczki. Jeśli masz cerę tłustą i trądzikową wybierz olej z pestek malin. Ten produkt chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i nie zatyka porów. 

Aloes

Aloes to sukulent, który przez wielu hodowany jest w domach, jako roślina doniczkowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest on świetnym naturalnym kosmetykiem i sprawdzi się przy każdym rodzaju cery. Aloes ma działanie tonizujące, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo nawilża, wzmacnia i nadaje blask zmęczonej cerze.

Maseczki na twarz

Dobrym domowym sposobem na przesuszoną cerę są naturalne, owocowe maseczki. Niezwykle nawilżająca będzie maska z awokado. Wystarczy, że zgnieciesz je widelcem na gładką papkę i nałożysz na twarz na ok. 15 min. Innym nawilżającym owocem, który na pewno masz w swojej kuchni, jest banan. Maskę z banana wykonuje się w ten sam sposób co z awokado. Do rozgniecionego owocu możesz natomiast dodać łyżeczkę miodu, który działa odżywczo i antybakteryjnie. Z tą maseczką szczególnie polubi się cera mieszana, która potrzebuje nawilżenia, ale również regulacji sebum w strefie T. 

Zbilansowana dieta

W regeneracji łuszczącej się skóry bardzo ważnym elementem jest również zdrowa, zbilansowana dieta. To co spożywamy ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. W diecie osób ze schodzącą skórą na twarzy powinny znaleźć się posiłki bogate w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty. Nie może też zabraknąć zdrowych tłuszczów, czyli tłustych ryb, owoców morza, orzechów, awokado czy pestek dyni i słonecznika. Odpowiednie nawilżenie skóry zapewni też picie wystarczającej ilości płynów. Człowiek powinien dziennie wypić przynajmniej 1,5 litra wody. 

Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem pomoże?

Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dobrze dobranych kremów, to podstawa w walce z łuszczącą się skórą. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki o prostym składzie, które dodatkowo nie podrażnią już odwodnionej cery. Każdy powinien jednak dobrać krem do swoich preferencji i typu cery. 

W walce z suchą skórą nie wystarczą lekkie kremy na dzień. Przesuszona cera wymaga przede wszystkim wzmacniania bariery naskórkowej. Idealny krem do łuszczącej się skóry uzupełni brakujące lipidy naskórka i stworzy warstwę ochronną, która utrudni zbyt szybką utratę wody. Jeśli jesteś posiadaczką suchej skóry, która się łuszczy, szukaj w drogeriach i aptekach kremów z dodatkiem naturalnych olejków do twarzy, witaminy A i E, alantoliny i kwasu hialuronowego. Zawsze należy też pamiętać o nakładaniu wysokiego filtra na twarz. Krem z SPF 8 lub SPF 10 nie ochroni naszej twarzy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dlatego należy wybierać minimum krem z SPF 30. Wiele osób nakłada też za małą ilość filtrów na twarz . Zakłada się, że należy nakładać od 1,2 do 2 ml kosmetyku na samą twarz i szyję. Ostatnio popularna stała się metoda „na dwa palce”, która w prosty sposób pokazuje, ile filtru powinniśmy używać. 

Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza i cieńsza od skóry osoby dorosłej, dlatego szybciej traci wodę i się przesusza. Łuszczącej się skórze u noworodka pomogą specjalne, hipoalergiczne kremy, dostosowane do wrażliwej cery dziecka. Takie kosmetyki najczęściej zawierają w swoim składzie olej migdałowy, pantenol, gliceryn czy olej makadamia. 

Na suchą skórę nie są jednak narażone tylko kobiety i dzieci. Łuszcząca się skóra na twarzy to również częsty problem mężczyzn. Chociaż mają oni o 25% grubszą skórę od kobiety, to nie oznacza, że nie jest ona podatna na przesuszenia i negatywne działanie czynników zewnętrznych. Zwłaszcza golenie może mocno podrażniać cerę i prowadzić do łuszczącej się skóry na brodzie. Warto dlatego pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i przygotowaniu cery przed użyciem maszynki. Do golenia należy używać specjalnych pianek lub żeli i ostrych maszynek,  natomiast po trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu twarzy. Skóra na brodzie po goleniu może być zaczerwieniona i przesuszona, dlatego warto stosować balsamy, które mają za zadanie nawilżyć skórę, złagodzić podrażnienia i działać przeciwzapalnie.