Łupież, a sucha skóra głowy

Łuszcząca się skóra głowy, która zostawia charakterystyczne, białe "płatki" na odzieży, jednoznacznie kojarzy się z łupieżem. Taki widok może wzbudzić przerażenie, gdyż łupież uważany jest za przypadłość wstydliwą - wciąż panuje przekonanie, że bierze się z niedostatecznej higieny. Być może uspokoi Cię fakt, że to mit - na powstanie łupieżu może złożyć się kilka czynników, a jego bezpośrednią przyczyną jest namnożenie się grzybów Malassezia, które bytują na skórze, czemu sprzyja stres, zaburzenia hormonalne, a także geny. Łupież może pojawić się nie tylko na włosach, ale też na gładkiej skórze pleców, rąk, brzucha czy dekoltu. Jeśli to zbyt małe pocieszenie, spieszymy z kolejnym - nie każde łuszczenie się naskórka w okolicach głowy to łupież - jego przyczyną może być też przesuszenia skóry!

Jak odróżnić te dwie dolegliwości? Najlepiej oczywiście na wizycie u profesjonalnego trychologa, lub dermatologa, jednak jest kilka różnic, które możesz zauważyć gołym okiem. Pierwsza z nich to zaczerwienienie skóry, które często pojawia się przy łupieżu. Druga, choć może dotyczyć też przesuszenia skóry głowy, to swędzenie - przy łupieżu może też zająć brwi. Trzecia to kondycja włosów - sucha skóra głowy zazwyczaj owocuje też przesuszonymi, szorstkimi kosmykami, ta która boryka się z inwazją drożdżopodobnych grzybów - niekoniecznie. Różnicę możesz też zauważyć w wielkości łuszczących się płatków naskórka - te spowodowane przesuszeniem skóry głowy będą niemal mikroskopijne. W przebiegu łupieżu zdarza się natomiast, że martwy naskórek "przykleja się" do skóry głowy większymi płatkami. 

Jak zwalczyć łupież?

Łupież jest chorobą, która ma tendencję do nawracania. Leczenie dobierane jest w zależności od przyczyny jego wystąpienia, ale najczęściej polega na wprowadzeniu odpowiednich produktów do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Najbardziej popularne z nich to szampony, które zawierają sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy, siarczek selenu, środki przeciwgrzybicze i ograniczające produkcję sebum. Odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej łupieżem powinna być też delikatna - nie powinniśmy doprowadzać do nadmiernego przesuszenia skóry głowy, aby nie powodować dodatkowych podrażnień i nie niszczyć naturalnej bariery ochronnej naskórka. Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy zwrócić uwagę na skład: powinien zwierać substancje łagodzące i nawilżające skórę głowy, na przykład pantenol, glicerynę, olejek z drzewa herbacianego:

Warto również dbać o akcesoria do stylizacji - szczotki, grzebienie czy lokówki powinny być regularnie dezynfekowane. Kiedy łupież nie ustępuje - warto skorzystać z porady trychologa, lub dermatologa, który zleci dodatkowe badania.

Zobacz też: Peeling trychologiczny - najlepszy sposób na wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Jak go zrobić?

Jak nawilżyć suchą skórę głowy?

Poradzenie sobie z przesuszoną skórą głowy jest zdecydowanie łatwiejsze, niż pozbycie się łupieżu. Na początek warto przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym, jak częstotliwość mycia włosów i produkty, których używamy na co dzień. Przyczyną przesuszenia może być bowiem zbyt częste mycie włosów z wykorzystaniem szamponów zawierających mocne detergenty, albo alkohol. Takie kosmetyki odzierają naskórek z ochronnej warstwy hydrolipidowej, co może skutkować nadmierną utratą wody przez parowanie i w efekcie - przesuszenie i dyskomfort odczuwany w tych obszarach. W takiej sytuacji należy sięgnąć po produkty delikatne, nawilżające, które zawierają humektanty lub oleje, na przykład bogaty w kwasy tłuszczowe olej konopny:

Lepszym wyborem, od codziennego "szorowania" skalpu, może być trychologiczny peeling skóry głowy wykonywany raz-dwa razy w tygodniu, który dokładnie oczyści skórę z martwego naskórka, łoju i pozostałości kosmetyków do stylizacji włosów. Jeśli zmagamy się z suchością skóry na całym ciele, szczególnie w sezonie zimowym, pomocnym może okazać się nawilżacz powietrza umieszczony w sypialni lub w biurze.