Liposukcja laserowa – na czym polega? 

Liposukcja laserowa polega na wprowadzeniu pod skórę światłowodu lasera, którego promień rozbija komórki tłuszczowe. Dzięki temu ich zawartość przyjmuje postać płynną, zostaje uwolniona i w zależności od jej ilości: albo naturalne wydalona z organizmu w procesach metabolizmu, albo odessana. Liposukcję laserową przeprowadza się po wykonaniu znieczulenia miejscowego. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od partii ciała, która jest mu poddawana. Zazwyczaj waha się w granicach 1-2 godzin. Trzeba zaznaczyć, że podczas jednego zabiegu można usunąć maksymalnie 500 ml tkanki tłuszczowej. Pozbycie się większej ilości mogłoby zagrażać zdrowiu. 

Ogromna zaletą liposukcji laserowej jest fakt, że światło lasera działa nie tylko na komórki tłuszczowe, ale także fibroblasty, które produkują kolagen. Kolagen to białko odpowiadające za elastyczność i jędrność skóry. Oznacza to, że zabieg pomaga naszej skórze powrócić do elastyczności sprzed usunięcia tłuszczu, a nawet działa odmładzająco.  

Liposukcja laserowa – efekty

Chociaż pierwsze efekty liposukcji laserowej zobaczymy od razu po zabiegu, na pełny rezultat trzeba poczekać przeciętnie 2-3 miesiące. W tym czasie organizm metabolizuje i wydala rozbite komórki tłuszczowe. Należy podkreślić, że efekty zabiegu są stałe, co oznacza, że raz usunięte komórki tłuszczowe nie odbudują się ponownie. Krótko mówiąc – pozbywamy się ich raz na zawsze. 

Gdy ciało już się zregeneruje, zauważmy wyraźne wyszczuplenie partii, które zostały poddane liposukcji laserowej. Ponadto zabieg przynosi dodatkowe efekty, takie jak redukcja cellulitu oraz poprawa jędrności skóry. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na biodrach i pośladkach, czyli częściach, które trudno wymodelować nawet przez regularne ćwiczenia czy odpowiednią dietę. Może to być związane na przykład z wahaniami hormonalnymi w okresie menopauzy lub wrodzonymi predyspozycjami. Liposukcja laserowa jest również często stosowania w przypadku powiększonych piersi u mężczyzn, czyli ginekomastii

Liposukcja laserowa – przygotowanie do zabiegu 

Przez miesiąc przed liposukcją laserową nie powinno się stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które mogą osłabić zdolności regeneracyjne organizmu. Przez około dwa tygodnie zaleca się rezygnację z alkoholu oraz ograniczenie innych używek. Ponadto osoby, które na stałe przyjmują leki, powinny skonsultować zabieg ze swoim lekarzem specjalistą, bo konieczne może być ich odstawienie lub rezygnacja z zabiegu.

Tuż przed liposukcją laserową należy się wykąpać, aby zmyć ze skóry pozostałości wszystkich kosmetyków. Nie można zakładać żadnej biżuterii oraz trudnych do zdjęcia czy obcisłych ubrań. Jeśli na danej partii występują włosy, trzeba je wydepilować. 

Liposukcja laserowa – zalecenia po zabiegu 

Zaraz po zabiegu liposukcji laserowej konieczne jest założenie specjalnego ubrania lub opatrunku uciskowego, który usprawni krążenie krwi i limfy w danym obszarze. Klinikę można opuścić po upływie co najmniej godziny od jego zakończenia. Przez pierwsze dni po procedurze zaleca się wypoczynek. Przez przynajmniej dwa tygodnie najlepiej nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.  

Dzięki wykorzystaniu światła lasera rekonwalescencja po liposukcji laserowej jest znacznie szybsza i mniej uciążliwa niż w przypadku zabiegu chirurgicznego. Wiązka laserowa zamyka drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu sama procedura jest niemal bezkrwawa, a w czasie gojenia obrzęk, zasinienie i bolesność zredukowane. 

Po około tygodniu po liposukcji laserowej warto zdecydować się na nieinwazyjny zabieg drenujący czy ujędrniający, na przykład masaż limfatyczny. Taki zabieg przyspieszy proces regeneracji skóry, zapobiegnie powstawaniu zasinień czy opuchlizny oraz dodatkowo poprawi jej elastyczność. 

Liposukcja brzucha

Jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów tego zabiegu jest liposukcja brzucha. Tkanka tłuszczowa w tym obszarze jest dla wielu osób bardzo trudna do spalenia, nawet jeśli w innych częściach ciała prawie jej nie ma. W takich przypadkach świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie odessanych komórek tłuszczowych do wypełnienia na przykład piersi, pośladków, a nawet twarzy. Efektem będzie nie tylko powiększenie, ale także ujędrnienie i odmłodzenie. 

Liposukcja laserowa – opinie

Opinie osób, które poddały się liposukcji laserowej, wskazują na kilka możliwych niedogodności czy minusów zabiegu. Klientki klinik potwierdzają, że sam zabieg nie jest bolesny, jednak opinie na temat czasu rekonwalescencji są już podzielone. Niestety część z nich skarży się na dużą opuchliznę i ból, które utrzymują się nawet kilka dni.

Dla niektórych pań dużą wadą jest co najmniej 2-miesięczny czas oczekiwania na planowane efekty. W niektórych opiniach przewija się również niezadowolenie z nietrwałości zmian osiągniętych dzięki liposukcji. Trzeba bowiem podkreślić, że usunięcie jednych komórek tłuszczowych z danego obszaru ciała, nie oznacza, że po jakimś czasie w ich miejscu nie pojawią się zupełnie nowe komórki. Kluczowe znaczenie ma tutaj styl życia. Jeśli zaniedbamy dietę i aktywność fizyczną, nie możemy oczekiwać, że uzyskana w wyniku liposukcji laserowej sylwetka zostanie z nami na zawsze.

Zdecydowana większość opinii na temat efektów liposukcji laserowej jest jednak pozytywna. Po zabiegu panie zauważyły zmniejszenie się obwodu w danym obszarze o nawet kilka centymetrów oraz wyraźne ujędrnienie skóry.

Liposukcja laserowa – przeciwwskazania

Na liposukcję laserową nie powinny decydować się osoby cierpiące na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, padaczkę, choroby tarczycy, niewydolność wątroby oraz nerek. Konsultacji z lekarzem specjalistą wymagają ponadto zaburzenia krzepnięcia, choroby skóry i serca. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz okres karmienia piersią. 

Liposukcja laserowa – cena

Ile kosztuje liposukcja laserowa? Cena liposukcji laserowej jest uzależniona od partii ciała, którą chcemy ją poddać. Najtańsze są zabiegi na podbródek czy łydki: od 3 do 5 tys. zł. Najwięcej zapłacimy za liposukcję brzucha. W tym przypadku ceny zaczynają się w granicach od 4 do 5 tys. 

Zobacz też: Lipoliza iniekcyjna – jak bezboleśnie usunąć cellulit i zmniejszyć obwód w talii?