Licznik Apostazji - co to jest?

LicznikApostazji.pl to strona internetowa, która ma policzyć, ile osób dokonało apostazji. Stronę uruchomiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, europoseł Robert Biedroń oraz stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska. Sam Biedroń jako pierwszy figuruje na liście zgłoszonych (z informacji na stronie wynika, że poseł dokonał apostazji, czyli wystąpienia z kościoła w 2008 roku w Krośnie). Do listy dopisała się również Agata Diduszko-Zyglewska, Sylwia Chutnik, Katarzyna Wężyk i Jacek Dehnel.

Zauważyliśmy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu ludzi w Polsce zdecydowało się wyrazić swój sprzeciw wobec ataku kościoła katolickiego w Polsce na kobiety, dzieci i osoby LGBT+, wobec bezkarności przestępców w sutannach i hierarchów tuszujących kościelną pedofilię, wobec przelewania strumieni publicznych pieniędzy na kościelne konta i nieetycznego splotu sprawujących władzę z biskupami. Żeby wyrazić ten sprzeciw oficjalnie, Polki i Polacy decydują się na skorzystanie z jedynego dostępnego sposobu formalnego wystąpienia z kościoła katolickiego, czyli na dokonanie apostazji - podkreślają twórcy projektu.

Policzmy się zatem same i sami! Niech nasz licznik apostazji stanie się publicznym spisem powszechnym apostatek i apostatów. Bez względu na to, czy dokonaliście apostazji, dlatego że jesteście ateistami czy też dlatego że nie zgadzacie się na używanie waszej wiary jako narzędzia politycznego do gnębienia ludzi, dołączcie do nas - czytamy na stronie internetowej LicznikApostazji.pl.

Licznik Apostazji - jak skorzystać?

Aby dopisać się do licznika apostazji, należy wysłać na podany adres mailowy kilka informacji: imię i nazwisko, datę i miejscowość wystąpienia z kościoła, zdjęcie lub skan aktu apostazji oraz następującą notkę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LicznikApostazji.pl w celu gromadzenia i publikowania informacji statystycznych nt. apostazji w Polsce". Do licznika można dopisać się jawnie lub anonimowo. Mail z powyższymi informacjami wysyłamy na adres: licznikapostazji@gmail.com.

Ta strona została postawiona po to, żeby policzyć, ile osób rzeczywiście odchodzi teraz od Kościoła katolickiego - mówiła Scheuring-Wielgus.

LicznikApostazji.pl ma stać się spisem powszechnym ludzi, którzy wystąpili w Polsce z Kościoła i ma pokazać, że Kościół nie ma większości i że nie ma żadnego powodu, żeby był ponad prawem i żeby wchodził w każdy aspekt naszego życia - dodała na konferencji Diduszko-Zyglewska.

Zgodnie z dekretem KEP ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty, aby oświadczenie dotyczące apostazji mogło być uznane za skuteczne, musi być wyrażone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych i „w sposób świadomy i wolny”. Powinno zostać złożone osobiście w formie pisemnej u proboszcza swego miejsca zamieszkania. Oświadczenie musi „w sposób niebudzący wątpliwości wyrażać wolę i motywację zerwania wspólnoty z Kościołem”. 

Chcesz dopisać się do spisu? Wejdź na: LicznikApostazji.pl

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz także: