"Nieposłuszne" - historia pewnej lesbijskiej miłości

Nowy film chilijskiego reżysera to opowieść o zakazanym uczuciu pomiędzy dwiema kobietami wywodzącymi się z ortodoksyjnej żydowskiej społeczności. Ronit (Rachel Weisz) jako nastolatka została z niej wygnana z powodu niemoralnego zachowania. Po tym wydarzeniu przenosi się do Nowego Jorku, gdzie zostaje wziętą fotografką i obraca się w artystycznych kręgach. Nagła wieść o śmierci ojca sprowadza ją do domu, gdzie ożywają wspomnienia tamtych wydarzeń. Ronit spotyka na miejscu swoją pierwszą miłość. Esti (Rachel McAdams), kiedyś równie niepokorna, co Ronit, dziś jest nauczycielką i przykładną żoną rabina. Okazuje się jednak, że mimo czasu, jaki upłynął, dawna namiętność nie wygasła, a uczucia kobiet nie straciły nic ze swojej siły. Tym razem Ronit i Esti – wbrew wszystkim zasadom – postanowią zawalczyć o swoją miłość.

Rachel i Rachel jako lesbijki

W rolach głównych zobaczymy Rachel Weisz (laureatkę Oscara za Wiernego ogrodnika, znaną również z filmów Lobster i Młodość) oraz Rachel McAdams (nominowaną do Oscara za film Spotlight, gwiazdę Pamiętnika i serialu Detektyw). Jest też polski akcent. Scenariusz Nieposłusznych powstał we współpracy z Rebekką Lenkiewicz, współscenarzystką nagrodzonego Oscarem filmu Ida Pawła PawlikowskiegoNieposłuszne to pierwszy anglojęzyczny film Sebastiána Lelio zrealizowany z gwiazdorską obsadą. Chilijski reżyser ma już jednak na swoim koncie Oscara za Fantastyczną kobietę i długą listę innych międzynarodowych wyróżnień (m.in. nagrodę w Locarno za Rok tygrysa i Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki za Glorię).

Najnowszy film Lelio będzie miał swoją polską premierę na 18. MFF Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca - 5 sierpnia.