Lena Dunham usunęła macicę

Lena Dunham, aktorka i scenarzystka, której największą popularność przyniósł serial "Dziewczyny", wyznała, że usunęła macicę. O przyczynach swojej decyzji i samym zabiegu histerektomii Dunham opowiedziała w wywiadzie dla amerykańskiego Vogue'a. "Byłam idealna do tej pracy, ale nie przeszłam rozmowy kwalifikacyjnej" - tak 31-letnia Lena Dunham powiedziała o ciąży, w którą nigdy nie zajdzie, a o której marzyła od lat. Dunham chorowała na endometriozę - od sierpnia zeszłego roku walczyła ze straszliwym bólem macicy, jej dolegliwości były tak dotkliwe, że, jak sama przyznała, jej życie dzieliło się na pracę i cierpienie. Decyzja Dunham była trudna, wręcz dramatyczna, bo przekreśliła jej szanse na zajście w ciążę. Aktorka jednak wciąż może zostać matką - jej jajniki pracują bez zmian, podobno Dunham myśli też o adopcji.

Mój brzuch był pełen krwi. Jedyną piękną rzeczą w tej strasznej historii jest fakt, że moja macica zamiast kształtu żarówki miała formę serca.

Histerektomia - co to jest?

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy. Zabieg można przeprowadzić częściowo (histerektomia częściowa - usuwa się tylko trzon macicy), całkowicie (histerektomia całkowita - usuwa się całą macicę) lub radykalnie (histerektomia radykalna - usuwa się macicę, górną część pochwy i okoliczne węzły chłonne). W wyniku histerektomii kobieta przestaje miesiączkować i oczywiście nie może już zajść w ciążę. Jeśli lekarze zdecydują także o usunięciu jajników, powstaje stan sztucznie wywołanej menopauzy. Najczęstszym wskazaniem do histerektomii są nowotwory złośliwe i łagodne, rzadziej zaburzenia miesiączkowania i endometrioza. Decyzję o histerektomii podejmuje lekarz, jeśli wszystkie inne metody leczenia zawiodą, a dolegliwości utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie.

Endometrioza - objawy i leczenie

Na endometriozę choruje co piąta miesiączkująca kobieta - endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą, np. w jajnikach czy jajowodach. Endometrioza powoduje powstawanie stanów zapalnych, torbieli i zrostów, poza tym wywołuje silny ból i często także niepłodność. W leczeniu endometriozy stosuje się zwykle terapie hormonalne, chirurgiczne usuwanie zrostów, a w nielicznych przypadkach histerektomię, czyli wycięcie macicy.