Tak. Zanim położysz się spać, przygotuj przegotowaną zimną i gorącą wodę (gorącą w termosie). Kiedy maluch się obudzi, wystarczy je szybko wymieszać i przyrządzić mieszankę o odpowiedniej temperaturze. Możesz też kupić specjalną miarkę (w sklepach z artykułami dla niemowląt), w której będziesz przechowywać odmierzoną ilość mleka w proszku i przygotowywać wieczorem porcję, którą w nocy tylko zalejesz wodą. W dzień sprawa jest prostsza, bo łatwiej przewidzieć, że maluch wkrótce będzie głodny - wtedy możesz zawczasu podgrzać wodę.

Czy karmienie niemowlęcia piersią lepiej zabezpiecza jego ząbki przed próchnicą niż karmienie butelką?

Nie. Próchnica powstaje, kiedy resztki pokarmu długo zalegają w buzi dziecka, bez względu na to, czy jest to mleko modyfikowane, czy mleko mamy. Aby uchronić przed próchnicą ząbki starszego malca karmionego butelką, staraj się unikać podawania mu nocnego posiłku, bo sprzyja to rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Nie pozwalaj mu chodzić godzinami z butelką mleka lub soku i pociągać, gdy ma ochotę. Zacznij też jak najwcześniej myć mu ząbki specjalną szczoteczką (nakłada się ją na palec).

Po otwarciu opakowania mleka modyfikowanego jego termin przydatności do spożycia jest bardzo krótki. Czy zaraz po przekroczeniu tej daty mleko rzeczywiście się psuje?

Nie dzieje się to jednego dnia. Jednak terminu podanego na opakowaniu nie należy przekraczać, gdyż po tej dacie obniża się wartość odżywcza produktu (np. rozkładają się witaminy). A poza tym, mogą się w nim mnożyć bakterie. Nie warto więc ryzykować. Mleko modyfikowane nie jest konserwowane i po otwarciu starzeje się szybciej niż inne produkty. Dlatego po przygotowaniu posiłku torebkę należy ponownie starannie zamknąć.

Dlaczego dzieci karmione piersią jedzą na żądanie, a maluchy butelkowe mają być karmione według schematu?

Schemat jest opracowany jedynie po to, żeby początkujący rodzice wiedzieli, ile mniej więcej będzie na początku zjadało ich dziecko. Organizm mamy karmiącej piersią sam to reguluje, dostosowując się do potrzeb niemowlęcia. Schemat nie oznacza wcale, że nie możesz podać wcześniej butelki głodnemu malcowi czy karmić go obficiej! Albo że trzeba zmuszać go do jedzenia, jeśli ma mniejszy apetyt. Nigdy na karmimy dziecka trzymając się ściśle tabel. Jeżeli malec przybiera prawidłowo na wadze (możesz to sprawdzić na siatce centylowej w książeczce zdrowia albo podczas wizyty u pediatry), to znaczy, że zjada tyle, ile powinien.

Czy plastikowe butelki można myć w zmywarce, czy trzeba je jeszcze po umyciu dodatkowo wyparzać?

Należy to sprawdzić na opakowaniu nowo zakupionej butelki. Powinno ono zawierać informację producenta na temat mycia plastikowych butelek w zmywarce. Jeśli taka możliwość istnieje, a zmywarka ma program "wyparzanie", nie trzeba już robić tego dodatkowo. Warto natomiast pamiętać, że zmywarka może nie docierać do wszystkich zakamarków butelki (często mają one różne wgłębienia i nietypowe kształty), co utrudnia płukanie. Dlatego tę czynność warto ręcznie powtórzyć.

Czy można zapobiec alergii, karmiąc butelką?

Skłonność do uczuleń zależy głównie od genów. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią zapadają na alergię rzadziej niż "butelkowe". Ale to jeszcze nie przesądza, czy maluch będzie na coś uczulony czy nie. Żeby zmniejszyć ryzyko alergii, na pewno warto nie palić przy nim papierosów i nie wprowadzać zbyt wcześnie do jego diety pokarmów, które mogą uczulać

Wybieraramy się w dość długą podróż z 5-miesięcznym niemowlęciem. Jak powinnam karmić dziecko w drodze?

Najlepiej zabrać ze sobą w termosie wodę o odpowiedniej temperaturze i mieszankę w proszku. Nie należy karmić dziecka w czasie jazdy - trzeba zrobić postój. W ciepłe dni można wziąć z domu przegotowaną letnią wodę (mineralną niegazowaną, przeznaczoną specjalnie dla dzieci), żeby dopajać malucha.

Jak przechowywać mleko modyfikowane w puszce?

Puszkę należy przede wszystkim szczelnie zamykać i trzymać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej (15-25 °C) nie dłużej niż przez 30 dni od otwarcia opakowania. Mieszankę gotową do spożycia można przechowywać w lodówce przez 24 godziny, ale tylko w butelce lub pojemniku, który ma oryginalne, szczelne plastikowe przykrycie. Butelki z niedojedzonym mlekiem nie należy ponownie odgrzewać i podawać dziecku.

Wkrótce urodzę pierwsze dziecko. Chciałabym karmić je butelką. Jakie mleko modyfikowane powinnam wybrać?

Najlepiej zapytać o to pediatrę w szpitalu, w którym dziecko przyjdzie na świat. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zaproponowane maluchowi mleko nie będzie mu odpowiadało ze względów smakowych. Może się więc zdarzyć, że trzeba będzie je zmieniać na inne - takie, które przypadnie mu do gustu.