Co to jest lęk przed bliskością?

Wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może cierpieć na lęk przed bliskością. Najczęściej tłumaczymy sobie, że nie mamy szczęścia w miłości, nie jesteśmy jeszcze gotowe na prawdziwy związek. Jednak podświadomie marzymy o głębszej relacji z drugą osobą. W czym zatem tkwi problem i czemu nam się nie udaje takiej relacji stworzyć?

Odpowiedzią na to pytanie często jest: bo boimy się zaangażowania. Lęk przed bliskością sprawia, że czujemy wewnętrzne rozdarcie, bo z jednej strony marzymy o głębokiej relacji, a z drugiej strony boimy się zaangażowania. Z tego powodu kobiety cierpiące na lęk przed bliskością wybierają zawody (tłumacz, stewardessa, handlowiec), które pozwalają im podróżować i dzięki temu mają wytłumaczenie. Są też takie przypadki, kiedy wchodzimy w relacje z partnerem, tylko nie potrafimy w pełni zaufać drugiej osobie.

Lęk przed bliskością: przyczyna

Lęk przed bliskością w dorosłym życiu często ma swoje źródło w naszym dzieciństwie i relacjach z rodzicami. Dzieci, które nie otrzymywały od swoich rodziców wystarczająco dużo wsparcia, miłości i ciepła, w dorosłym życiu mają z tym problem. Boją się zaangażowania, ponieważ czują strach przed zranieniem i odrzuceniem.

Również jeśli w naszym życiu doświadczyłyśmy zbytniej nadopiekuńczości ze strony rodziców, to w dorosłym życiu będziemy obawiać się, że partner będzie nas kontrolował i ograniczał. 

Jak rozpoznać, że cierpimy na lęk przed bliskością? Zajrzyjcie do galerii.