Olejki eteryczne są koncentratem najbardziej aktywnych roślinnych substancji czynnych, a zarazem mieszaniną co najmniej kilkudziesięciu związków chemicznych o często nieustalonej budowie. Mimo to mają niekwestionowane właściwości lecznicze i upiększające. Dodawane do kosmetyków, wzmacniają barierę lipidową skóry, ożywiają matową i zmęczoną cerę, zmniejszają cellulit, trądzik i zmarszczki, powstrzymują wypadanie włosów. Działają również na sferę psychiczną - pozytywnie nastrajają do życia, uspokajają i relaksują, a gdy trzeba, ożywiają ciało i ducha. Biorąc kąpiel czy wcierając wonny krem, dostarczasz skórze olejków eterycznych, które przez krwiobieg docierają do zakamarków organizmu, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na dobre samopoczucie. Moc olejków eterycznych odczujesz też zmysłem węchu. Bez względu na to, jaką drogą wędrują, działają korzystnie na cały organizm. Pachnące substancje znajdziesz w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów.

Aromatyczna kąpiel

Olejki działają szczególnie intensywnie podczas kąpieli. Nad powierzchnią wody tworzą się aromatyczne opary, które - wdychane - pozytywnie wpływają na samopoczucie i nastrój. Jednocześnie olejki są wchłaniane przez skórę. Woda w wannie nie powinna być zbyt gorąca, aby nie tłumiła mocnego zapachu i dobroczynnych właściwości aktywnych składników. Przygotowując pachnącą kąpiel z ulubionym zapachem, dodaj nie więcej niż 10 kropli olejku (większa ilość może podrażnić skórę) do wanny. Mieszankę wylewaj na powierzchnię ciepłej wody. Unikaj wlewania olejku pod strumień wody, bo spowoduje to szybkie ulotnienie się zapachu. Pachnąca kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Jeśli dodasz do ciepłej kąpieli mieszankę olejków cyprysowego, lawendowego i cytrynowego, pojędrnisz i odświeżysz skórę, a kilkanaście kropli olejku lawendowego ułatwi zaśnięcie. Olejek różany usunie stres i napięcie. Skuteczną terapią antystresową jest kąpiel w kompozycji aromatów olejku geraniowego, lawendowego i z drzewa sandałowego. Podobne działanie mają olejki cyprysowy i cedrowy. Pomagają pozbyć się długotrwałego napięcia psychicznego, ożywiają, a także ułatwiają koncentrację.

Wonny masaż

Jeśli masz kłopoty z trądzikiem czy grzybicą, użyj olejku z drzewa herbacianego, drzewa sandałowego, jałowca czy paczuli. Najmocniejsze działanie na skórę mają oleje i oliwki sporządzone na bazie olejków eterycznych. Wcierając je w skórę, najpełniej odczujesz ich relaksujące działanie. Jeśli chcesz odświeżyć się i odstresować, użyj kosmetyków z olejkiem miętowym. Chłodzi skórę, łagodzi podrażnienia, usuwa całodzienne zmęczenie i zmniejsza napięcie nerwowe. Możesz go znaleźć w balsamach i żelach do ciała oraz kremach do stóp. Gdy jesteś zmęczona czy zestresowana, krótki masaż karku, skroni i łuków brwiowych - przy użyciu olejku miętowego - błyskawicznie postawi cię na nogi. Wyjątkowymi właściwościami uspokajającymi wyróżnia się olejek różany. Jego aromat odświeża, a jednocześnie koi. Masaż z olejkiem różanym poprawia nastrój oraz kondycję skóry, która staje się rozjaśniona, elastyczna, a zarazem doskonale nawilżona. Olejkiem różanym można wzbogacić każdy krem pielęgnacyjny, dodając 2-3 krople do pudełka o pojemności 50 ml.

Dorota Szadkowska