Osoby, które nigdy nie miały migreny, nie zdają sobie sprawy z tego, jak dokuczliwe są jej objawy. W związku z tym jest często lekceważona i traktowana jak zwykły ból głowy. Jednak dolegliwości związane z migreną mają o wiele szersze spektrum.   

Objawy

Migrena może przebiegać w czterech fazach. Pierwszą fazą, zwaną prodromalną, jest rozdrażnienie lub przygnębienie. Mogą jej towarzyszyć nudności i zaburzenia widzenia. Występuje nawet do 2 dni przed bólem głowy.

 U około 20 proc. chorych kolejnym etapem jest tak zwana aura. Są to najczęściej zaburzenia wzroku, polegające na pojawieniu się w polu widzenia jasnych gwiazdek, mroczków, zygzaków lub lśniących pól ograniczających pole widzenia. Często obraz staje się niewyraźny, a przedmioty mają rozmyte kontury. Niektóre osoby odczuwają w tej fazie także mrowienie rąk i twarzy.
      
Następnie rozpoczyna się charakterystyczny tętniąco-pulsujący ból. Na początku może obejmować tylko jedną stronę głowy, po czym stopniowo narastać, rozlewając się na całą jej powierzchnię. Bólowi często towarzyszą nudności lub wymioty i nadwrażliwość na dźwięk oraz światło.

Ostatnia faza, zwana postdromalną lub kacem migrenowym, daje objawy emocjonalne, takie jak depresja, zmęczenie i kłopoty z koncentracją. W tej fazie osoba dotknięta migreną pozbawiona jest radości życia i wszelkiej inicjatywy.
      
 Konsekwencje

Osoby cierpiące na migrenę są często zmuszone do rezygnacji ze spotkań towarzyskich, uroczystości rodzinnych i innych ważnych chwil. Migrena potrafi zepsuć święta lub wyczekiwany bal sylwestrowy. W pracy wydajność osób cierpiących na migrenę spada wraz z każdym atakiem choroby. Osoby uczące się wielokrotnie są zmuszone prosić o przełożenie terminu egzaminu. Sytuację tych osób dodatkowo pogorsza fakt lekceważenia migreny przez społeczeństwo. Niezrozumienie i brak znajomości problemu powodują kształtowanie się niesprawiedliwych opinii o dotkniętych migreną osobach jako o „odludkach”, ludziach niedotrzymujących terminów czy po prostu hipochondrykach.
      
Wiedza i profilaktyka     

Ponieważ nie jest znana przyczyna choroby, a wpływ na nasilenie jej objawów może mieć zarówno dieta, jak i tryb życia, po to, by walczyć z migreną, trzeba ją dobrze poznać. Każdy człowiek przechodzi opisane powyżej fazy choroby nieco inaczej. Nauczenie się rozpoznawania pierwszych sygnałów ataku migreny pozwala skutecznie zahamować jej rozwój, a znajomość czynników wywołujących ataki pomaga zmniejszyć częstotliwość i czas trwania ataków. Pomocny może się tu okazać

PORADNIK „Zrozum lepiej swoją migrenę z Excedrin Migrastop”. Jest to synteza współczesnej wiedzy na temat zjawiska migreny, dodatkowo podpowiada, jak poradzić sobie z problemem.
      
    
Przewodnik dostępny jest bezpłatnie, a korzystanie z niego nie wymaga rejestracji ani podania danych. Każda osoba chcąca poradzić sobie z chorobą w sposób świadomy i odpowiedzialny powinna go przeczytać.
        
 Leczenie       

W Polsce jest wiele leków dostępnych bez recepty, którymi można zwalczać objawy migreny. Większość z nich to tzw. leki jednoskładnikowe zwalczające tylko ból głowy i nieradzące sobie z innymi dolegliwościami. Ponieważ ból migrenowy jest o wiele silniejszy od innych, po to, by go uśmierzyć, należy stosować odpowiednio wysokie dawki. Pacjenci szukający ulgi często zażywają tabletki w krótkich odstępach czasu (zbyt małe i częste dawki). Może to jednak przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego, ponieważ nadużywanie środków przeciwbólowych prowadzi m.in. do… bólu głowy.
      
Mamy też dostępne leki złożone, łączące działanie kilku składników, które zwalczają zarówno migrenowy ból głowy jak i pozostałe objawy: nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Zastosowana w nich odpowiednio wysoka dawka leków pozwala walczyć z migreną od momentu pierwszych oznak nadchodzącego ataku.

Dlatego dobierając lek na migrenę, najpierw należy poznać swoją chorobę i jej objawy, a potem rozważyć, jaki farmaceutyk przyniesie ulgę w cierpieniu.

Zobacz także: