Endodoncja - na czym polega?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek około wierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest w tym przypadku leczenie kanałowe. Zabieg ten wykonuje się w Klinice Impladent w Warszawie, która jest wyposażona w zaawansowaną aparaturę i nowoczesne rozwiązania endodontyczne. Do leczenia wykorzystuje się tu mikroskop operacyjny, endometr stomatologiczny, specjalistyczne narzędzia maszynowe i ręczne, które dają możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba, co przekłada się na łatwiejsze dostosowanie systemu wypełniania za pomocą gorącej gutaperki i ułatwia diagnostykę RTG.

Leczenie kanałowe z użyciem specjalnie przystosowanego mikroskopu umożliwia dokładne dotarcie do kanałów zębowych. Klinika Impladent oferuje:

  • pierwotne leczenie kanałowe,
  • rewizja leczenia kanałowego (ponowne leczenie kanałowe),
  • usuwanie starych wkładów koronowo-korzeniowych z kanału zębowego,
  • usuwanie cementu z kanału zębowego,
  • usuwanie złamanych narzędzi z kanału zębowego,
  • leczenie zobliterowanych/zwapniałych kanałów, zakrzywionych kanałów,
  • wyszukiwanie dodatkowe kanały,
  • leczenie perforacji (uszkodzeń) w kanale.

Wszystkie zabiegi wykonywane są przez doświadczonych dentystów przy użyciu najnowocześniejszego specjalistycznego sprzętu i najwyższej klasy komponentów.

Wystarczy jedna wizyta

Kiedy warto zapisać się na taki zabieg? Leczenie endodontyczne zalecane jest Pacjentom, którzy posiadają bardzo głębokie ubytki uzębienia, a także w przypadku martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, kończąc na wyraźnych zaleceniach protetyka przed wykonaniem korony lub mostu. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (niezbędny jest tu koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekującymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi maszynowych/ręcznych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie gutaperką. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już na zdjęciu RTG już po pół roku od zakończenia leczenia. 

Należy pamiętać, że nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek około wierzchołkowych, co może, lecz nie musi, skończyć się koniecznością usunięcia zęba. Ząb z nawet dużymi zmianami około wierzchołkowymi ma korzystne rokowania. I właśnie dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniej kliniki stomatologicznej - leczenie endodontyczne wymaga od lekarza dużych umiejętności i doświadczenia, a także kosztownego sprzętu stomatologicznego.