Laserowe zamykanie naczynek – na czym to polega?

Rozszerzone i pękające naczynka zwane inaczej „pajączkami” są problemem wielu osób i mogą się pojawić w każdym wieku. Pęknięte naczynia najczęściej występują na twarzy, policzkach, w okolicach nosa, ale też na nogach. Dlaczego naczynka pękają? Często zależy to od genów, które określają naturalną skłonność do tzw. cery naczynkowej. Ale „pajączki” pojawiają się również, wtedy kiedy mamy zbyt wrażliwą skórę, wystawiamy naskórek na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak wiatr i słońce oraz kiedy przechodzimy choroby skórne. Na wytworzenie naczynek wpływa także ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia hormonalne i kłopoty z krążeniem. Z pomocą przychodzi jednak laserowe zamykanie naczynek, które jest bezpiecznym sposobem na usunięcie „pajączków”, a także zredukowanie rumienia na policzkach lub nosie. Polega na naświetlaniu światłem lasera krwi i hemoglobiny, które znajdują się w naczyniach krwionośnych. Wiązki laserowe szybko pochłaniane są przez czerwony barwnik a krew „ścina” się co wpływa na obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynek.

Dla kogo przeznaczone jest laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg idealny dla osób skarżących się na:

 • naczynka na nogach,

 • naczyniaki płaskie,

 • trądzik różowaty,

 • naczyniaki jamiste,

 • teleangiektazje (poszerzone naczynka na skórze nóg i twarzy),

 • naczyniaki starcze.

Laserowe zamykanie naczynek – jak wykonuje się ten zabieg?

Przed zabiegiem laserowego zamykania naczynek lekarz ocenia stan zmian naczyniowych u pacjenta – ich barwę, wielkość i ilość. Kiedy już dana osoba zostanie zakwalifikowana do tego procesu, specjalista wykonuje na skórze próbę laserową, aby dobrać jak najlepszą energię świetlną dla uzyskania zadowalającego efektu.

Zanim rozpocznie się laserowe zamykanie naczynek, naskórek zostaje oczyszczony a następnie złuszczony. W następnej kolejności lekarz zakłada specjalne osłony na oczy i zaczyna przykładać głowicę do wybranych obszarów skóry i uwalniać promienie laserowe.

Podczas zabiegu ściany naczyń krwionośnych są niszczone dzięki znajdującej się w nich hemoglobinie i krwi, które poddawane ciepłym wiązkom lasera ścieśniają się od wewnątrz. Zniszczone naczynka są wydalane w procesie metabolizmu.

To ile sesji zabiegowych powinniśmy wykonać, zależy od tego jak głębokie i duże są nasze „pajączki”. Małe naczynka mogą zniknąć już po pierwszym naświetlaniu, a duże rozległe naczynka muszą być zamykane parokrotnie np. 1-3 razy w miesiącu.

Zobacz też: Epilacja laserowa: jaki laser jest najskuteczniejszy?

Jak dbać o skórę po laserowym zamykaniu naczynek?

Po naświetleniu twarzy mogą wystąpić takie skutki uboczne jak zaczerwienienie, pęcherze, drobne strupki i delikatne opuchnięcie skóry, jednak te objawy nie powinny nam przeszkadzać w codziennych aktywnościach i znikną po upływie paru dni lub tygodni. Należy jednak unikać intensywnych promieni słonecznych oraz solarium przez okres przynajmniej jednego miesiąca po zabiegu laserowego zamykania naczynek. Warto też chronić skórę na co dzień używając kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ słońce może spowodować przebarwienia naskórka. Nie wolno też przegrzewać skóry po zabiegu i unikać dużego wysiłku fizycznego.

Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, unikajmy preparatów które mogą wysuszyć i podrażnić naskórek np. peelingów i toników i stosujmy tylko nawilżające kosmetyki.

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?

Laserowe zamykanie naczynek – jakie są przeciwwskazania?

Zanim udamy się na zabieg laserowego zamykania naczynek, warto byśmy wcześniej zapoznali się z istotnymi przeciwwskazaniami. Naczyń nie można naświetlać kiedy:

 • mamy obniżoną odporność organizmu,

 • cierpimy na cukrzycę,

 • przechodzimy nowotwór skóry,

 • stosujemy leki i zioła światłouczulające,

 • mamy stan zapalny skóry.

 • jest problem z krzepnięciem krwi,

 • przechodzimy choroby tkanki łącznej,

 • jesteśmy w okresie ciąży,

 • mamy bliznowce.

Laserowe zamykanie naczynek – cena

Koszt laserowego zamykania naczynek zależy od miejsca, które chcemy naświetlać. Z tego względu za zabieg możemy zapłacić od 100 do 400 złotych.

Zobacz też: Laserowe usuwanie blizn – jak działa ten zabieg?