Laseroterapia biostymulacyjna, czyli światłolecznictwo

Laseroterapia to grupa zabiegów na całe ciało, które wykorzystują dobroczynne działanie wiązki światła o długości od 630 do 1100 nanometrów, określanej jako medyczna. Laser ma zdolność do biostymulacji naturalnych procesów w naszym organizmie. Wśród nich jest na przykład wytwarzanie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za apetyt, sen i dobry humor. Kolejnym procesem, na który działa laseroterapia jest produkcja histaminy. Ten związek bierze udział w między innymi trawieniu, reakcjach obronnych organizmu czy gojeniu się ran. Tym samym naświetlanie laserem świetnie sprawdzi się jako terapia w okresach osłabienia organizmu czy spadku nastroju, czyli na przykład zimą i jesienią. Wspomaga układ trawiennym, regenerację komórek, dodaje energii i witalności. 

W laseroterapii służącej do fizykoterapii używa się zazwyczaj laserów niskoenergetycznych, które nie powodują kontrolowanych uszkodzeń skóry, ale mają za zadanie wywołać odpowiedź fizjologiczną organizmu. 

Zobacz też: Liposukcja laserowa – ten zabieg wyszczupla, ujędrnia i odmładza. Jaka jest cena?

Laseroterapia punktowa, czyli zabieg medycyny estetycznej

Laseroterapia jest jednak stosowana nie tylko w celach zdrowotnych, ale także upiększających. W tym wypadku zaleca się laseroterapię punktową, podczas której wiązka lasera zostaje skierowana na partię skóry, która wymaga odbudowy. Najczęściej używana jest metoda kontaktowa, co oznacza, że specjalista przykłada sondę emitująca światło bezpośrednio do skóry, a nawet ją uciska. Lasery wykorzystywane w tym przypadku należą do grupy urządzeń wysokoenergetycznych, co oznacza, że miejscowo podgrzewają tkanki do temperatury nawet 100°C. Jest to proces kontrolowanego mikrouszkodzania wybranych komórek, które pobudza otaczającą je tkankę do wzmożonej produkcji elastyny i kolagenu. Dzięki temu w miejscu na przykład blizny czy zmarszczki pojawia się dosłownie nowa, a tym samym gładka skóra. W dłuższej perspektywie czasu poddana naświetlaniu partia staje się również bardziej elastyczna i jędrna, co zapewnia efekt odmłodzenia. 

Taka laseroterapia nie jest już więc zabiegiem z dziedziny fizykoterapii, ale medycyny estetycznej. Uznaje się ją za jedną najskuteczniejszych metod “naprawiania” skóry bez użycia skalpela czy igieł. Do najczęściej wybieranych urządzeń należy laser frakcyjny, który charakteryzują niezwykła precyzja działania, co znacznie skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. Kontrolowanemu “wypaleniu” ulega bowiem nie cały fragment skóry, ale konkretna zmiana. Te uszkodzone fragmenty nazywamy mikroubytkami. 

Laser na rozstępy, blizny, zmarszczki i przebarwienia 

Laseroterapia przy użyciu lasera frakcyjnego jest polecana przede wszystkim do usuwania rozstępówzmarszczek, blizn i przebarwień. Metoda ta przynosi zdecydowanie szybsze rezultaty niż zabiegi z substancji chemicznych, a w odróżnieniu od chirurgii plastycznej – jest bezkrwawa, bezpieczniejsza i nie powoduje powstawania blizn. 

Inną dziedziną problemów, w której wybawieniem może okazać się laseroterapia jest niewydolność żylna. Laser wprowadzany do uszkodzonych naczyń krwionośnych lub przykładany do skóry (laser pulsacyjny) powoduje ich ich zamykanie, a następnie naturalne zanikanie. Laserowe usuwanie żylaków i pajączków na nogach jest wybawieniem nie tylko dla wyglądu nóg, ale także zdrowia układu krążenia, a tym samym samopoczucia.