Obawiano się, że naświetlanie może powodować zmiany nowotworowe. Weryfikację takiej właśnie tezy postawił sobie za zadanie Endre Mester, naukowiec pracujący w Budapeszcie. Teza okazała się być nieprawdziwa – światło laserów NIE powoduje zmian nowotworowych. Badanie, ukończone w roku 1968, wykazało jednak inną ciekawą zależność – sierść laboratoryjnych myszy, które poddawano naświetlaniu – rosła szybciej! W taki, nieco przypadkowy sposób, medycyna wykonała pierwszy krok w stronę fototerapii – metody leczenia nadmiernego wypadania włosów. Dowiedziono, że mieszki włosowe poddane naświetlaniu czerwonym światłem (z zakresu około 630 – 680 nm) – aktywizują swoją pracę. Wielokrotne powtarzanie takiego naświetlania prowadzi do poprawy jakości włosów (ich grubości, sprężystości) oraz wzrostu ich gęstości (pojawiają się nowe włosy).W XX. wieku wysoka cena laserowych źródeł światła powodowała jednak brak możliwości szerokiego wprowadzenia fototerapii do powszechnego użycia.

Na kolejny etap rozwoju trzeba było czekać aż do roku 2009, gdy amerykańska firma HairMax uzyskała aprobatę Federal Drug Administration (FDA), dopuszczającą na rynek konsumencki grzebień laserowy, potwierdzając jednocześnie zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność takiej terapii przeciw wypadaniu włosów (w szczególności w leczeniu łysienia androgenowego).

Dziś, po znaczącym spadku cen laserowych źródeł światła, dostępnych jest wiele urządzeń, które mogą znacząco pomóc wszystkim tym, którzy cierpią na różnorodne formy łysienia, czy nadmiernego wypadania włosów. Przykładem zaawansowanego technicznie i jednocześnie bardzo wygodnego w codziennym użytkowaniu sprzętu jest hełm laserowy Theradome (theradome.pl).

Jak należy stosować fototerapię Theradome?

O ile badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają skuteczność fototerapii w leczeniu łysienia (w szczególności androgenowego), o tyle wciąż brak jest jeszcze jednoznacznych wskazań co do sposobu prowadzenia terapii. Najczęściej przyjmuje się, iż pojedyncze naświetlanie powinno trwać około 20 minut, a zabiegi należy prowadzić codziennie lub co drugi dzień. Dla uzyskania pełnych efektów terapię taka powinno się prowadzić co najmniej przez okres 6 miesięcy. Później można albo kontynuować zabiegi z takim samym poziomem intensywności albo zmniejszyć ich częstotliwość na przykład do jednego w tygodniu.

Jakich efektów można się spodziewać po terapii Theradome?

Pierwsze efekty zauważalne są po około 3 tygodniach stosowania fototerapii: poprawia się stan skóry głowy (np. łagodzone są wszelkie stany zapalne), istotnie zmniejsza się liczba wypadających każdego dnia włosów. Na wzrost gęstości włosów – zazwyczaj o około 20% -  trzeba poczekać około 3-4 miesięcy, a ostateczny efekt osiągany jest zazwyczaj na poziomie około 6 miesięcy regularnego stosowania. Warto nadmienić, że u pewnej grupy osób fototerapia poprawia także kolorystykę włosów – część włosów siwych może odzyskać wcześniejszą barwę.

Kto może korzystać z fototerapii Theradome?

Fototerapia Theradome jest niezwykle bezpieczną metodą leczenia. Nie są znane żadne skutki uboczne jej stosowania. Bardzo wąska jest także lista przeciwskazań – to nowotwór owłosionej skóry głowy. W konsekwencji w pełni bezpieczne jest stosowanie naświetlania przez osoby po zakończonej chemioterapii (odzyskanie włosów następuje wtedy szybciej i są one lepszej jakości, grubsze). Także kobiety w okresie karmienia po urodzeniu dziecka mogą bezpiecznie stosować hełmy Theradome, dzięki czemu ich włosy (intensywnie wypadające po hormonalnej „burzy” spowodowanej ciążą i porodem) mają szansę odrosnąć w tak samo dobrym stanie, jak przed okresem ciąży.

Głównym wskazaniem medycznym dla fototerapii laserowej jest łysienia androgenowe – tak w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Opinie na temat skuteczności naświetlań w przypadku innych rodzajów łysienia (na przykład łysienia plackowatego) nie są jednoznaczne. Część publikacji wskazuje na zauważalną skuteczność naświetlań, część z kolei nie raportuje istotnych statystycznie plusów.

Jaki jest koszt fototerapii Theradome?

Hełmy terapeutyczne Theradome oferowane są w cenie 3 100 złotych (Theradome EVO) oraz 4 500 zł (Theradome PRO). Obie wersje różnią się nieco swoją konstrukcją oraz liczbą wykorzystywanych punktów świetlnych, nie różnią się jednak skutecznością swojego działania. (Oba hełmy można nabyć na przykład na stronie internetowej importera: www.theradome.pl).


Aleksandra Urban, trycholog Perfect Hair Clinic

Bardzo często rekomenduję hełmy Theradome naszym pacjentom. Są one ważnym elementem stosowanych przez nas w leczeniu łysienia terapii, łączących prawie zawsze kilka metod działania. Theradome stosują nasi pacjenci po przeszczepie włosów oraz w połączeniu z najnowszymi i bardzo skutecznymi terapiami opartymi o komórki macierzyste. To znakomite uzupełnienie leczenia łysienia (szczególnie androgenowego) w klinice. 
Warto jednocześnie podkreślić, że fototerapia, jako metoda absolutnie bezpieczna może być także stosowana prewencyjnie i profilaktycznie, przyczyniając się do poprawy jakości włosów i ich lepszego stanu przez wiele lat.