W lalkach z Chin wykryto toksyczną substancję

Gdańscy celnicy skonfiskowali 720 zestawów lalek z akcesoriami zawierających toksyczne substancje. Po przeprowadzeniu badań przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej okazało się, że lalki stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci. W główkach lalek znaleziono niebezpieczną substancję chemiczną FTALAN-BIS (2-etyloheksynu), której dopuszczalne normy przekroczono prawie trzystukrotnie. Wykryty związek chemiczny jest palny i toksyczny i może upośledzać płodność, a także szkodliwie wpływać na płód w łonie matki.

Jak doszło do wykrycia toksycznych substancji w lalkach?

Firma mająca siedzibę na Cyprze we wrześniu zgłosiła w Oddziale Celnym "Opłotki" w Gdańsku 720 zestawów lalek pochodzących z Chin. Gdańskich celników już na pierwszy rzut oka zdziwiła cena, ponieważ 720 zestawów lalek z akcesoriami zostało zaimportowane za jedynie 340 złotych! Towar został wysłany do kontroli, a sprawa skierowana do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Wyniki badań wykazały że towar nie spełnia norm i stanowi zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa dla użytkowników.

Zwłaszcza teraz w sezonie kupowania prezentów gwiazdkowych musimy szczególnie włączyć myślenie i zwracać uwagę na to co kupujemy. Jeśli coś wydaje nam się zbyt tanie, lepiej nie bierzmy tego, bo taki towar z góry jest podejrzany. Kupujmy z głową!