Naukowcy zwrócili uwagę, że w przeciwieństwie do mieszkanek Europy czy Ameryki, Japonki nie tylko prawie nie cierpią z powodu dolegliwości wieku przekwitania, ale i później są zdrowsze: nie zapadają na choroby serca, a osteoporoza jest u nich rzadkością.
Badania szybko wyjaśniły przyczynę tego fenomenu - jest on zasługą codziennej diety. I to wcale nie egzotycznej, lecz opartej na produktach, których i u nas nie brakuje. Możemy więc i my wykorzystać ich dobroczynne działanie - nie zapominając także o regularnym uprawianiu sportu, stosownego do wieku i kondycji.

Soja to prawdziwy skarb w jadłospisie. Jej najcenniejszym składnikiem są fitoestrogeny, czyli roślinny odpowiednik kobiecych hormonów. A to właśnie ich pogłębiający się niedobór powoduje pojawienie się licznych dolegliwości w okresie menopauzy i rosnące ryzyko poważnych schorzeń. Wprowadzając soję lub produkty sojowe do codziennego menu, możemy skutecznie złagodzić uderzenia gorąca, huśtawkę nastrojów, poprawić pamięć, wygląd skóry i włosów. Fitoestrogeny mają też silne działanie przeciwnowotworowe.

Ryby zwłaszcza morskie i dość tłuste (makrela, łosoś, sardynka) są najbogatszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, których znaczenie dla zdrowia trudno przecenić. Działają ochronnie na układ krążenia, regulują ciśnienie krwi, likwidują nieprzyjemne kołatania serca, często zdarzające się podczas menopauzy. Mają też korzystny wpływ na wygląd skóry i pracę "szarych komórek", w dużym stopniu zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi i jelita grubego. Ryby dostarczają też innych, wartościowych substancji - wapnia i fosforu, które wzmacniają kości, a także selenu. Ten pierwiastek jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, chroniącym przed zawałem, nowotworami, rozwojem zaćmy. Łagodzi także uderzenia gorąca, poprawia nawilżanie pochwy, wzmaga popęd seksualny, opóźnia starzenie.

Mleko zwłaszcza chude, i niskotłuszczowe produkty mleczne to nie tylko znakomite źródło łatwo przyswajalnego wapnia, fosforu i witaminy D, chroniących przed osteoporozą. Mleko dostarcza także witamin B2 i B12 oraz tryptofanu. Substancje te mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy - pomagają uporać się z bezsennością i huśtawką nastrojów, poprawiają humor. Warzywa są skarbnicą wszelkich witamin i soli mineralnych, a także błonnika. Przyspiesza on trawienie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki temu obniża poziom cholesterolu, zapobiega wzdęciom i zmniejsza niebezpieczeństwo rozwoju raka jelita grubego. W dodatku błonnik pomaga zrzucić zbędne kilogramy, których łatwo przybywa w czasie menopauzy.