Lady Gaga wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi

Lady Gaga od lat wspiera osoby, które zmagają się z problemami psychicznymi. W 2012 roku, wkrótce po tym jak zdobyła międzynarodowy rozgłos, założyła fundację Born This Way, która pomaga osobom z różnego rodzaju zaburzeniami. Jej działalność ma też wymiar osobisty. Artystka przyznała niedawno w rozmowie z The Hollywood Reporter, że jako nastolatka doświadczyła molestowania seksualnego, które odcisnęło w jej psychice trwałe piętno. Lady Gaga przez wiele lat zmagała się z traumą i zespołem stresu pourazowego – dziś mówi o tym otwarcie i jest głosem tych wszystkich, którzy nie mogą uporać się z trudną przeszłością.

Jaki jest stan zdrowia psychicznego młodych ludzi?

Fundacja Born This Way przeprowadziła niedawno badanie dotyczące stanu zdrowia amerykańskiej młodzieży. Autorzy wzięli pod lupę ponad 2 tys. osób w wieku 13-24 lata. Wyniki nie rysują się zbyt optymistycznie. Z raportu wynika, że ponad połowa młodych ludzi zmaga się z załamaniem nerwowym lub depresją. Aż 55 proc. osób przyznało, że żyje w dużym stresie, 34 proc. przez cały czas odczuwa smutek, a 30 proc. czegoś się boi. Co gorsza, z wypowiedzi badanych wynika, że większość z nich nie ma pojęcia, gdzie znaleźć pomoc – lub jest ona zbyt kosztowna. 

Jak pomóc młodym ludziom w znalezieniu wsparcia?

Głos w tej sprawie zabrała współzałożycielka fundacji Born This Way i mama Lady Gagi, Cynthia Germanotta.

- To badanie uświadomiło nam, że młodzi ludzie martwią się o swoje zdrowie psychiczne, ale jednocześnie zmagają się z poważnymi problemami. Chcą walczyć z depresją i znaleźć miejsca, w których ktoś mógłby im pomóc, ale nie wiedzą, do kogo się zwrócić. Musimy zbudować most pomiędzy młodymi ludźmi a ośrodkami pomocy – mówi Germanotta.

Mama Lady Gagi sama również zmagała się z problemami, gdy przedwcześnie zmarła jej ukochana siostra, Joanne. Cynthia Germanotta walczyła z poważną chorobą autoimmunologiczną. Bardzo mocno przeżyła też problemy córki, o których dowiedziała się po latach. Lady Gaga nie była w tej kwestii wyjątkiem – i jako młoda, bardzo wrażliwa osoba, ciężko znosiła brak akceptacji i odrzucenie przez rówieśników. To również jeden z powodów, dla których powstała fundacja Born This Way. Czy za raportem pójdą kolejne działania, które pomogą młodym ludziom znaleźć pomoc? Czekamy na kolejne kroki.